Paris….. Romantizm şehri, ışıklar şehri… Paris’i anlamak için Paris’i yaşamak gerek. Saint-Germain deki cafelerin birinde uzun uzun oturup, sakince hiç acele etmeden kahvenizi yudumlayıp, saatlerce sokağı seyretmek gerek. Montmartre’ da kalabalığa karışıp güzel sokaklarında kaybolmak gerek. Sabah erkenden Marais bölgesinde dolaşıp, Paris’in ruhunu taşıyan evleri izlemek gerek….

2 defa kış mevsiminde, 1 kez ilkbaharda, 1 kez de sonbaharda olmak üzere 4 kez seyahat etme fırsatı bulduğum Paris’in her mevsim başka güzel, ama sonbaharda büyüleyici olduğunu söyleyebilirim. Yerlerde dökülmüş sarı yapraklar inanılmaz bir güzellik katıyor bu şehre.

Paris’i hakkıyla gezmek için en az 1 hafta ayırmalısınız. Müze ve galerileri de gezmek isterseniz daha da fazla zaman ayırmalısınız. Paris’in pek çok yerini defalarca gezmiş biri olarak, bu yazıda müze ve galerilerden bahsetmeyeceğim. O da başka bir yazının konusu olsun. Bu yazıda size Paris sokaklarını, caddelerini anlatmak istiyorum. Eğer Paris’e ilk defa gidiyorsanız şöyle bir plan yapabilirsiniz:

Paris’in kalbi Notre Damme’nin çevresinden başlayabilirsiniz gezmeye. Katedralin olduğu adacığın alt taraflarını gezin önce. Shakspare and Company’ de bir kahveyle başlayın güne… İçini de gezin ama mutlaka. Sonra arka sokaktaki Odette’ i görün mutlaka. Sonra katedralin üst sokağında bulunan  Au Vieux D’arcole ‘yi görün.  Sonra katedrali arkanıza alarak güzel köprülerini fotoğraflayın ve Tuileries bahçelerini gezin. Sonbaharda enfes oluyor bu bahçeler. … Palais-Royal’i ve bahçesini de görün. Louvre müzesinin bahçesini de gezip Concorde Meydanından Champs-Elysees (Şanzelize) caddesine girin. Baştan sona yürüyün bu caddeyi, Laduree’ de bir tatlı molası vermeyi ve makaron almayı unutmayın. Öğlen yemeği için de bu civardaki cafelerin birinde sandviç veya krep tercih edebilirsiniz. Akşamüstü Arc de Triomphe’ ın tepesindeki seyir terasına çıkın. Paris’i izleyin. Sokakların simetrisine hayran kalacaksınız. Işıklar yavaş yavaş yanarken, şehir büyülü bir hal alacak. Işıklı halini de seyredip, bol bol fotoğrafladıktan sonra, aşağı inip Şanzelize’yi bir de gece gezin. Eğer Noel dönemiyse, ışıklar başınızı döndürecek.

Paris’teki En Uygun Oteller!

Sonraki gün katedralin arka kısmında kalan Le Marais bölgesini gezerek başlayın güne. Cremieux sokağını görün, şirin evleri fotoğraflayın. Paris’in en eski oteli olan Caron de Beaumarchais ‘ı görün. Öğleden sonra St.Germain tarafını gezin. Cafe de Flore’da bir kahve molası vermeyi unutmayın.

Sonraki gününüzü Montmartre’a ayırın. Karışın kalabalığa, kaybolun sokaklarında. Meydanı gören restoranların birinde yemek yiyin, kahvenizi için. Pek çok dilde “seni seviyorum” yazan duvarı , Amelié’nin cafesini görün.

Sonraki gün Paris metrosuna binin ve Eyfel kulesinin durağı olan Bir-Hakeim durağında inin ve Bir-Hakeim köprüsünün çok fotojenik olan ayaklarının olduğu alt kısmında bir fotoğraf molası verin. Sonra yürüyerek Eyfel kulesine gidin. Hava güzelse kulenin altındaki bahçede bizim gibi piknik yapabilirsiniz. Sonra Trocadero meydanına geçip, Eyfel ile ilginç pozlar vermeyi ihmal etmeyin.

Sonraki gün, Louvre müzesinin üst tarafındaki Opera binasına gidin. Mutlaka içini de gezin. Opera’dan çıkınca, hemen arkasındaki Galeri Lafayette’i gezin, en üst katındaki terasından Paris’i izleyebilirsiniz. Sonra yine Louvre tarafına inerek, Louvre’un arka sokağında yürüyün. Angelica’ da bir sıcak çikolata molası vermeyi unutmayın.

Sonraki gün St-Germain’den aşağı doğru inerek Luxemburg bahçelerinde keyif yapın. Yol üzerindeki St Sulpice kilisesini de görün.

Eğer Noel dönemiyse bir gününüzü de La Defance bölgesine ayırın. Buradaki Noel Pazarı çok büyük. Mutlaka görün.

Bunların hepsini yaptıysanız, Paris’in ruhunu anlamış, Paris’e aşık olmuşsunuzdur zaten… Tekrar gelmek için can atacaksınız. Müzeleri, Galerileri, Disneyland’ı sonraki gelişinize bırakarak, gönül rahatlığıyla veda edebilirsiniz şimdi şehre…

#BuTatilde Tüm Gezginleri Bekliyor! Gezginlerimizin Antalya Macerası!

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Müberra Dikici
Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiğidir.

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. O sokakları insan merak ediyor doğrusu. Bir sonraki yazınızda resimleri de eklerseniz süper olur. Sizin objektifinizden oraları görmüş oluruz. ☺️

Romantizmin Büyülü Şehri: Paris

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds