Rize gezi rehberinde, Karadeniz’in yeşil cenneti kentlerinden biri olan bu önemli şehirde gezilecek yerleri derledik.

Rize Genel Bilgiler

Rize, Karadeniz’in en önemli illerinden biridir. Son yapılan nüfus sayımında kent nüfusu 348 bin olarak belirtilmiştir. Doğusunda Çayeli, batısında Kalkandere, kuzeyinde ise Karadeniz bulunmaktadır.

Rize Tarihçesi

Kentin ilk yerleşik hayata geçtiği dönemlerde, Kolhiler’e ev sahipliği yaptığı biliniyor. Milattan önce 700’lü yıllarda, Urartular, kente yerleşmiştir. Ardından da günümüze kadar onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapmışlardır. 19. Yüzyılda, 1850’li yılların ardından Batum Ruslara bırakılmıştır. Rize, bu anlamda Trabzon vilayetine bağlı olan “Lazistan Sancağı’nın” ana merkezi olmuş, Cumhuriyetin ilanı ile beraber de il merkezi olmayı başarmıştır.

Rize gezilecek yerler anlamında da yeşili ve tarihi mirası kapsayan bir kenttir. Bölgede, yerli ve yabancı turistler plan yapmalarının ardından çok keyifli vakit geçirebilir. Rize gezi rehberi, bu konuda sizlere öncü olabilir.

Rize Gezi Rehberi

 • Zilkale
 • Kaçkar Dağı
 • Ayder Yaylası
 • Palovit Yaylası
 • Palovit Şelalesi
 • Amlakit Yaylası
 • Gelin Tülü Şelalesi
 • Yedigöller
 • Çilanç Köprüsü
 • Fırtına Deresi

Zilkale

İmages zilkale 800 x 500

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Zilkale, Osmanlı döneminde askeri amaç için kullanılmıştır. Nam-ı diğer “Kale-i Zir” olan kale, 8 burç ve 1 adet de gözetleme kulesinden oluşuyor.

İmages zilkale1 800 x 534

Kaçkar Dağı

İmages kackar dagi 800 x 450

Türkiye’deki en yüksek dördüncü dağ olan Kaçkar Dağı, kentte rehberlik hizmeti veren turizm firmalarının uğrak noktalarından biridir. Kartpostal niteliğindeki görünümü, Rize gezi rehberi oluştururken Kaçkar Dağı’nı listeye mutlaka eklemenize neden olabilir. Aynı zamanda trekking grupları da, Kaçkar Dağı’na yönelik faaliyetler gerçekleştirmektedir.

İmages kackar dagi 800 x 533

Ayder Yaylası

İmages ayder yaylasi 800 x 532

Elbette ki Karadeniz denildiği zaman, akla her zaman meşhur yaylalar geliyor. Ayder, 1300’lü yılların başında kentte yerleşik hayata geçenler tarafından kurulmuştur. Ladin ve kayın ormanları ile kaplı olan yaylada, kentin doğası en içten şekilde hissedilebilir. Turizm amaçlı olarak her yıl binlerce kişiyi ağırlayan yayla, Rize gezi rehberinin en özel rotalarından biri olmasıyla biliniyor.

İmages ayder 800 x 534

Palovit Yaylası

İmages Palovit yaylasi 800 x 531

Rize Çamlıhemşin’de yer alan Palovit Yaylası, ilçenin merkezine 80 km uzaklıkta bulunuyor. Denizden 2400 yükseklikte konumlanan yaylada, günümüzde yaklaşık olarak 80 hane konaklıyor. Palovit Yaylası, bulunduğu vadi üzerindeki en büyük yayla olmasıyla da meşhurdur. Rize gezi rehberinize, bu bağlamda çok sayıda yayla ekleyebilirsiniz.

Palovit Şelalesi

İmages Palovit selalesi 800 x 533

Bulunduğu yerin 15 metre yükseğinden akan Palovit Şelalesi, Rize gezi rehberini unutulmaz kılacak rotalardan biridir. Şelale, kaynağını Palovit Deresi’nden alıyor.

Amlakit Yaylası

İmages Amlakit yaylasi 800 x 450

Yine Çamlıhemşin’de yer alan Amlakit Yaylası, 2100 rakımlı olmasıyla biliniyor. Özellikle kamp yapmak isteyen gezginler, Amlakit Yaylası’nda konaklayabilirler. Yaylanın coğrafyası, kamp ile konaklama amacı güdenler için fazlasıyla uygun bir konumda bulunmaktadır. Aynı zamanda yaylaya yakın bir alternatif arayanlar, Artvin’in Yusufeli ilçesine de geçiş yapabilme şansına sahiptir.

Yedigöller

İmages yedigoller 800 x 533

Yedigöller, Rize’nin kent merkezine yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yedigöller’in zirvesinde, birbirine konum olarak yakın toplam 7 krater gölü yer almaktadır. Yedigöller, ülkemizin en güzel doğa manzaralarından birini sunmasıyla oldukça meşhur bir unvana sahiptir. Doğa fotoğrafçılığı yapanlar adına, Yedigöller Rize gezi rehberine mutlaka dahil edilmelidir.

Rize’de Ulaşım

Rize gezi rehberi planlaması yaparken, elbette ki kente ulaşım ve kent içi seyahat konularını da ele almalısınız. Kente ulaşım için en çok kullanılan yöntemler kara ve deniz yolu ile seyahatlerdir. İstanbul ile Rize arası, özel aracınız ile yaklaşık olarak 14 saat sürer. Ankara’dan ise kişisel araç ile 10 saatlik bir yolculuk yapmalısınız. Karadeniz illerinden kente adım atacaksanız da, seyahatleri kolaylaştıracak hizmetler verilmektedir. Özellikle yakın illerden saat başı otobüs seferleri düzenlenir. Trabzon ile Rize arası, yaklaşık olarak 1 saat 10 dakika sürmektedir.

Rize’ye gelişinizin ardından kent içerisinde turistik bölgelere hizmetler sağlayan tur firmaları bulunur. Elbette ki bunun yanı sıra araç kiralama veya toplu ulaşım ile de Rize gezi rehberinde yer alan rotalara doğru yola çıkabilirsiniz.

Rize’de Konaklama

Rize gezi rehberinde, kentin uygun fiyatlı otelleri hakkında da derlemeler yaptık. Rize’de hizmet veren, beklentilerinizi karşılayacak ve uygun fiyatlı konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Rize’de Ne Yenir?

Eğer seyahat rotanız Karadeniz ise, Karadeniz mutfağının eşsiz lezzetlerini de göz ardı etmemelisiniz. Rize’de, hem şehrin hem de Karadeniz’in en özel yemeklerini tadabilmeniz mümkündür.

 • Sac Kavurma
 • Muhlama
 • Rize Kavurması
 • Rize Pidesi
 • Pepeçura
 • Rize Simidi

İmages Rize 800 x 529

ve elbette ki Rize çayı..

Rize seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Rize gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rize Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds