Oldukça geniş bir alana yayılan Patara Antik Kenti, Kalkan’a 16, Kaş’a ise 42,5 km uzaklıkta yer alan bir antik kenttir.

Patara Antik Kenti,, Likya medeniyetinin en eski şehirlerinden birisi olup günümüzde de Akdeniz Kablumbağası olarak adlandırılan Caretta Carettaların yumurtalarını milyonlarca yıldır bıraktıkları en önemli sahil şeridi olarak bilinmektedir. Caretta Carettaların yumurtalarını bıraktıkları ender sahillerden birisi olması Antik Kent kadar sahilinin de önemini bir kat daha artırmaktadır.

Ülkemizde yer alan pek çok antik kent olmasına rağmen Antik Kent ayrı bir yer tutmaktadır. Antik Kent, Doğucasarı Akropol suru ile Alakür Tepesi’ndeki Batı Suru arasında ve güneyde Limanağzı’nda yükselen Kurşunlutepe ile kuzeyde kente giriş konumunda bulunan  Kısık Geçidi arasında toplamda yaklaşık 10 km2’lik bir alana yayılmaktadır. Antik kent,  Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca oldukça önemli bir kent olma özelliğini her çağda devam ettirmiştir.  Patara’ Antik kentinde yapılan çeşitli arkeolojik kazılar saonucu elde edilen yazıt ve sikkelerde Likya dilindeki adı PTTARA olarak geçer. Hellenistik dönem ve daha sonraki dönemlerde bölge, Arap kaynaklarında ise Batara olarak anıldığı bilinmektedir..

Dünyanın en eski deniz feneri

Patara

Dünyada en eski deniz feneri olarak Mısır’daki İskenderiye olarak bilinmesine rağmen bu fenerden geriye tek br taş bile kalmamış olması nedeni ile arkeoloji dünyası tarafından dünyanın en eski feneri olarakkabul edilen Deniz Feneri’nin üzerinde bulunan yazıt Fener’in, Roma İmparatoru Nero tarafından MS 64-65 yıllarında yaptırıldığını göstermektedir. Dünyanın en eski deniz feneri Mısır’daki İskenderiye olarak biliniyor. Her ne kadar dünyada kalan ve günnümüze ulaşan en eski deniz feneri İspanya’nın Lacarunya kentinde bulunan fener olsa da 19. yüzyılda yeniden inşa edildiği için orijinal değil. Üstelik Patara Deniz Feneri, Lacarunya’dan 60 yıl daha eski. Patara Deniz Feneri’nin yapı taşlarının da tamamı günümüzde de yerinde duruyor.

Roma İmparatoru Neron günümüzden yaklaşık 2 bin yıl önce antik kente iki deniz feneri yaptırmış. Asırlarca akdenizde yol alan denizcilere yol gösteren fenerler büyük bir tsunamiyle yıkılmış. Tsunaminin izleri fenerin üzerinde hala duruyor. Bu fener, dünya üzerinde 2 bin yıl ayakta kalabilen tek fener. Deniz Feneri, binlerce yılın yorgunluğunu taşımakta ve günümüzde onarılmayı bekliyor.

Antik Kentin Tarihçesi

Patara

Antik kentin adı M.Ö. 13. yy a ait hitit metinlerinde Patar olarak geçmektedir. Tepecik Akropolü’ndeyapılan kazılarda elde edilen seramik parçaları, Orta Tunç Çağı özelikleri içerirken, yine Tepecik’in doğu yamacı eteklerinde ortaya çıkarılan, Demir Çağı öncesine ait taş balta bölge tarihinin ne kadar eskilere gittiğinin bir göstergesidir. Xanthos Vadisi’nde denize açılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca tüm uygarlıklarsa  önemli kent olma özelliğini her çağda devam ettirmiş olan yerin yazıt ve sikkelerde Likya dilindeki adı Patara olarak geçer.

Patara M.Ö. 3’üncü yüzyılda Ptolemaios egemenliğine girmesiyle Likya’nın önder kenti olma özelliğine kavuştu. Patara Kenti M.Ö. 2’nci yüzyılın başında Likya’nın Seleukos Krallığı tarafından kontrol edilmeye başlanmasıyla Likya’nın başkenti gibi kabul görür. Bu durum Patara’nın Roma’ya karşı özerkliğini ve Rhodos’a karşı da bağımsızlığını kazandığı M.Ö.167/168 yılında resmileşir ve Patara Kenti Likya Birliği’nin başkenti olarak kayıtlara geçer. Başkentte Helenistik Dönem’de inşa edilen Meclis Binası ve Tiyatro gibi anıtsal yapılar bu tarihsel süreçle paralellik arzetmektedir. Kentin Roma egemenliğine geçmesinden sonra da önemini yitirmeyen Patara, Roma Valiliklerinin adli işlerini gördüğü bir merkez olmaya başlamıştır. Kent, tüm bu özelliklerinin yanı sıra  Roma’nın doğu eyaletleriyle bağlantısını kurduğu bir deniz üssü olarak da önemini korumuştur. M.S. 43 yılında Likya, Roma eyaleti olurken, MS. 74’de Likya ile Pamphylia birleştirilerek tek eyalet haline getirilir ve Patara’nın başkentliği bu tarihten sonra da devam eder.

Patara

Apollon’un önemli bir kehnet merkezi olarak üne kavuşan Patara, bu dönemde Anadolu’dan Roma’ya gönderilecek tahılların depolandığı bir liman kenti olarak tarihteki yerini almıştır.

Bizans Dönemi’nde de önemini devam ettiren Kent, Hristiyanlar için önemli bir merkez olan Patara “Noel Baba” diye anılan Saint Nicholaos,ın da yaşadığı yerdir. Ayrıca St. Paul’ün  Roma’ya gitmek için Patara’dan gemiye bindiği bilinmektedir. İmparator Konstantin’in başkanlık ettiği M.S. 325’teki İznik Konsülü’nde Lykia’nın tek imza yetkilisi Piskopos Eudemos’un Patara Piskoposu oluşu kentin bu devirde de gözde oluşunun bir kanıtı olarak bilinmektedir. Ortaçağ boyunca önemini sürdüren Patara, Türklerin bölgeye gelmeye başlaması ile de önemini kaybetmemiş bir kent olarak günümüze ulaşmıştır.

Antik Kentin günümüzdeki  kalıntılarına giriş, görkemli ve çok iyi korunmuş Roma Zafer Takı’ndan gerçekleştrilmektedir. Roma Zafer Takı’nın M.S. 100 yıllarında bölgede görev yapan bölge valisi adına inşa edildiği, kentin kitabelerinden anlaşılmaktadır. Tak’ın batısındaki tepenin yamaçlarında, Likya tipi lahitlerin bulunduğu mezarlık alanı yer almaktadır.. Kentin en güney ucunda Kurşunlu Tepe’ye yapılmış olan tiyatronun depremden sonra yıkıldığı ve MS 147 yılında yeniden inşa edildiği yazıtlardan elde edilen bilgilerden anlaşılmaktadır. Tiyatronun yaslandığı Kurşunlu Tepe şehrin genel görünümünün panaromik olarak seyredilebildiği seyredildiği muhteşem bir yerdir. Kurşunlu Tepe’den şehrin diğer kalıntıları olan  Vespasian Hamamı, Korinth Tapınağı, ana cadde, liman ve tahıl ambarı rahatlıkla görülebilmektedir. Tepenin kuzeybatısında yer alan  bataklığın arkasındaki tahıl ambarı (granarium), Patara’nın günümüzde kalmış anıtsal yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. İmparator Hadrian ve eşi Sabina tarafından MS 2.y.y.’da yaptırılan tahıl ambarı, yapıldığı dönemlerde Anadolu^da yetiştirilen tahılların Roma’ya gönderilmeden önce depolandığı son alan olarak bilinmektedir. Kentte yer alan tiyatro alanının kuzeyinde ise  Likya Birliğinin başkenti olan Patara’nın, toplantılara ev sahipliği yaptığı Parlamento Binası’nın kalıntıları bulunmaktadır. Kent yerleşiklerinin kullanacağı su ise kentin yaklaşık 20 kilometre kuzeydoğusundaki günümüzdeki adı İslamlar Köyü olan köyün yakınlarında, Kızıltepe yamacındaki kayalıktan getirildiği bilinmektedir. Şehre su sağlayan kaynakla şehir arasında, Fırnaz iskelesinin kuzeyindeki “Delik Kemer” olarak adlandırılan bölüm ise su yollarının en anıtsal bölümü olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Patara’ya Nasıl Gidilir?

Kaş’tan ve Kalkan’dan Patara dolmuşları ile ulaşılabilir.

Patara Antik Kenti Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:30-19:30 (15 Nisan-2 Ekim)

Patara Antik Kenti Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08:30-17:00  (3 Ekim-14 Nisan)

Patara Antik Kenti, günümüzde kutlanılan dini bayramların ilk günü öğle saatine kadar ziyarete kapalı olup ziyaretlerinizde dikkate alınması faydalı olacaktır.

2020, Patara’nın Yılı Olacak

Antalya Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Patara bakirligi korunabilecek mi bu haberden sonra etrafına onlarca otel ve oraya akın eden insanlardan sonra sahilin tahribi evinden olacak olan binlerce karetta karettalari düşündükçe yine doganın dengesi ile oynayacağız gibi görünüyor umarım umduğun ve korktuğum seyler olmaz be patara temiz bakımlı doğal halde kalabilir.

Patara Antik Kenti Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds