Ordu gezi rehberi ile Ordu’nun tarihini öğrenmek istemez misiniz? Karadeniz’in incisi Ordu gezi rehberi ile Ordu’da gezilecek yerleri öğrenin.

Karadeniz Bölgesi’nin incilerinden biri olan Ordu, Türkiye’nin 30. En kalabalık şehri olarak önemli bir kültürel mirası barındırıyor. M.Ö 15 binli yıllara dek dayanan bir tarih neticesinde, onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yaptılar. Dolayısıyla, bu kültürel miras “kültür gezisi” amacıyla kente ayak basan misafirlere çokça alternatif sunuyor.

Samsun, Sivas, Tokat ve Giresun ile de komşu olan Ordu,1869 yılında bugünkü ismini aldı. Eskipazar yakınlarında Kytoro adlı kentin kurulması sonrasında, Bayramlı ismi ile kuruldular. Fakat, şehir ilk yıllarındaki önemini yitirmeye başlar. Sonrasında da, 1869’lu yıllarda Bucak adıyla kurulan kent Ordu ismini alarak günümüze kadar gelmeyi başarır.

Karadeniz Bölgesi’nde yer almasından dolayı, şehrin havası hiçbir şekilde bir netlik sunamıyor. Dolayısıyla, Ordu’ya seyahat edecek kişilerin her türlü koşulu planlarına dahil etmesi önemli bir unsurdur. Kente ulaşım konusunda, kara ve hava yolu alternatif iki seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ordu-Giresun Havalimanı’nı kullanarak birçok şehirden Ordu’ya gelinebiliyor. Ordu’da aynı zamanda otobüs firmalarının birçoğunun hizmet vermesinden dolayı, kara yolu ile ulaşım da son derece kolay ve sık tercih edilen bir seçenektir.

Ordu Gezi Rehberi

Elbette ki, akla Karadeniz Bölgesi geldiğinde ilk olarak yeşili ön plana alabiliriz. Bu noktada Ordu, bulunduğu konum, sahip olduğu iklim ve doğal güzellikleri ile bizleri karşılıyor. Görülmesi gereken yaylaları ile de ön plana çıkan Ordu’da, kültürel bir hazinenin bulunmasından dolayı keyifli bir gezi gerçekleştirilebilir. Ordu’ya adım atmanızın ardından Boztepe’ye çıkarak şehrin harika manzarasını izleyebilir, Çambaşı, Perşembe ve Argın yaylalarına ayak basabilir, Etnografya Müzesi ve Paşaoğlu Konağı’nı gezebilirsiniz. Aynı zamanda Yason Burnu’nda hafızalarınızda unutulmaz izler bırakacak olan gün batımını da seyretmek mümkündür. Tüm bunların yanı sıra, Karadeniz mutfağının en has lezzetlerini de Ordu’da tadabilirsiniz.

Boztepe

Ordu Boztepe

Ordu gezi rehberi listemizin ilk sırasına Boztepe’yi alabiliriz. Ordu’yu kuşbakışı seyretmek istiyorsanız, Boztepe’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Deniz mesafesine yaklaşık 450 yükseklikte olan Boztepe’de Ordu’nun dokusunu sonuna kadar hissedebilirsiniz. Aynı zamanda unutulmaz fotoğraflar için de Boztepe ilk tercih olabilir. Ordu’nun turizm konusunda ön plana çıkan noktalarından biri olan Boztepe’de, aynı zamanda sportif faaliyetler de yürütülüyor. Yamaç paraşütü yapma imkanınızın da olması, Boztepe’yi eşsiz kılıyor.

Etnografya Müzesi

İmages Etnografya Muzesi

1896 yılında yaptırılan müze, önemli bir tarihi barındırıyor. Ordu tarihini daha yakından tanımak adına, Etnografya Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.

Bolaman Kalesi

İmages Bolaman Kalesi

Eğer ilçelere de uğrama şansınız olacaksa, Fatsa’da bulunan Bolaman Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Ordu’daki en estetik mimari yapıtlardan biri olan kale, Rumlar tarafından yapılmıştır. Ordu gezi rehberi listenize ekleyeceğiniz Bolaman Kalesi’nde, Karadeniz mutfağının eşsiz tatlarını deneyimleyebileceğiniz restoranlar da bulunuyor.

Gaga Gölü

İmages 118802fatsa gaga golu 2

Yine Fatsa’ya 10 kilometrelik bir mesafede bulunan Gaga Gölü, Özel Çevre Koruma Alanı olarak korunuyor. Heyelan sonucunda ortaya çıkan göl, doğal bir özellik taşımasından dolayı bazı göllerden ayrılıyor. Su kuşlarını ve birçok canlıyı besleyen gölde, üzücü kısımlar da bulunuyor. Karayoluna yakın bir konumda bulunmasından dolayı, gölün kirliliği her geçen yıl biraz daha artıyor.

Ünye Kalesi

İmages Unye Kalesi

M.Ö 300’lü yıllara dayanan, II. Mitradates tarafından yaptırılan Ünye Kalesi, Ordu’nun merkezinden yaklaşık 6 kilometre uzakta bulunuyor. Kale, yapılmadan önce yanardağ olarak faaliyet gösteren bir bölgeye inşa edilmiş durumdadır. Kalenin, yapılışının ardından günümüze kadar çevresindeki yeşillik alanlar ile beraber gelmesi, son derece ihtişamlı bir görüntüyü ortaya çıkarıyor. Ordu gezi rehberi listenize, şehir merkezine de yakın olmasından dolayı Ünye Kalesi’ni ekleyebilirsiniz.

Yason Burnu

İmages Yason Burnu

Yason Burnu, yarımada özelliği barındıran bir rota olarak Ordu merkezine 35 kilometrelik uzaklıkta bulunmaktadır. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin yanı sıra, su sporlarına ilgi duyan bireyler tarafından da sık sık ilgi görürler. Ordu’nun turizm konusunda ön plana çıkmasının önemli temsilcilerinden biri olan Yason Burnu, aynı zamanda Yason Kilisesi’ni de içinde barındırıyor.

ÖNERİ: Karantina Günlerinde İzlenebilecek Spor Filmleri

Ordu’dan Ne Alınır?

Kentin yerel halkının el işi ile yapmış olduğu kilim ve halılar, büyük ilgi görüyor. Karadeniz’de yer almasının da etkisiyle, Ordu’da ahşam işlemeciliği de fazlasıyla gelişmiş durumdadır. Aynı zamanda fındık ve çay üretimi konusunda da birçok Karadeniz ili gibi dikkat çeken Ordu, alışveriş için bu imkanları sunuyor. Ordu’nun merkezinde veya Boztepe’de, bahsi geçen tüm bu seçenekleri satın alabileceğiniz mekanlar bulunuyor. Eğer “ben doğallıktan yanayım” diyorsanız, Ordu’nun yaylalarında yetiştirilen doğal ürünlerden de satın alabilirsiniz.

Batı bölgesine göre daha sönük, Doğu bölgesine göre ise daha hareketli bir gece hayatına sahip olan Ordu, ağırlıklı olarak kafe ve barlar ile misafirlerine ev sahipliği yapıyor. Yalnızca gece hayatı beklentisi içerisinde olanları hayal kırıklığına uğratabilecek olan kent, eğlence mekanlarının tamamına yakınını şehir merkezinde bulunduruyor.

ÖNERİ: Adana Gezi Rehberi

Ordu’da Ne Yenir?

Karadeniz denildiği zaman, yeşilden ve doğadan sonra muhtemelen akla ilk gelen kavram yemek oluyor. Dolayısıyla da, Ordu’nun mutfağı Karadeniz lezzetlerini en doğal haliyle misafirlerini bekliyor. Kenti ziyaret eden gezginler, başta balık, mısır ve pancar çorbası olmak üzere   galdirik kavurması, hamsi buğulama, turşu kavurması gibi fazlasıyla lezzetli yemekleri tadabilir. Ordu gezi rehberi listenizi belirlerken, Karadeniz mutfağının en lezzetli yemeklerini dahil etmeyi unutmayın.

Ordu Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ordu Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds