Norveç tarihinde çok önemli yerleri olan Vikingler, 793 ile 1066 yılları arasında birçok Avrupa ülkesine seferler yapmış ve işgal etmişlerdir. Norveç, günümüzde Viking kültürünün halen canlı tutulduğu bir ülkedir. Norveç fiyortlarında bulunan ve turizm haberleri konusu Gudvangen ve Kaupanger ise halen yaşayan Viking köyleridir.

Vikingler Kimdir?

Vikingler, uzun gemileriyle, Valhalla arzularıyla, savaş yetenekleriyle öykülere ve filmlere konu olmuş bir topluluktur. Savaşçı ve gezgin olan bu topluluk, yelkenleriyle Avrupa kıyılarında hüküm sürmüşlerdir. Son derece hafif, hızlı ve dar kayıkları ile sembol haline gelmişlerdir. Vikingler savaşçı özellikleri kadar ticarette ve öykü anlatmada da yeteneklidirler.

Yaşayan Viking Köyü Gudvangen

Norveç fiyortlarında, mükemmel manzarası ile turistlerin ilgi odağı olan Gudvangen, 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiştir. Büyüleyici atmosfere sahip bu Viking köyünde, yaklaşık 100 kişilik yerel halk hala bu gelenekleri sürdürüyor ve yaşayan Viking köyü unvanını hak ediyorlar. Gudvangen ile Kaupanger arasında bulunan feribotlar sizi Viking destanlarına götürüyor. Peki, Gudvangen’de neler yapılır;

  • Viking Yaşam Müzesi ve Viking marketi mutlaka ziyaret edilmeli, bu iki yerde Viking mirası sizleri karşılıyor. Odun ateşinde Viking yemeklerini tadabiliyor, Viking silahlarını ve aletlerini görebiliyor, onlar gibi ok ve balta fırlatabiliyorsunuz.
  • Viking Evleri mutlaka görülmeli, bu evlerde hem yaşayan insanları hem de tarihi Viking kültürünü tanıyabiliyorsunuz.
  • Beyaz Mağaralarda büyü ve ışık oyunlarıyla tanışmalı, müzik eşliğinde rengarenk aydınlatmalar altında sihirli mağaraları gezebiliyorsunuz.
  • Fiyortlar mutlaka gezilmeli, bu fiyortlarda Vikinglerin izlerini her yerde görebiliyorsunuz.

Bu yerleri kapsayacak bir gezi rehberi ile ziyaretinizi renklendirebilir ve tüm Viking yaşantısını ve izlerini deneyimleyebilirsiniz.İmages norvecte yasayan viking koyu gezisi

Vikinglerin Yerleşim Yeri Kaupanger

Kaupanger, Vikinglerin yerleşim yeri olan bir yer. Bu yerde daha önce yaşayan Viking kültürüne dair izler hala canlı olarak bulunuyor. Peki burada neler yapılmalı?

  • Kaupanger Stave Kilisesi ziyaret edilmeli
  • Kaupanger Sogn Halk Müzesi gezilmeli
  • Sogn Fiyortu Müzesi ziyaret edilmeli
  • Sogn Fiyortunda gemi turu yapılmalı

Bu şekilde bir seyahat rehberi ile geçmişte Vikinglere ev sahipliği yapan bu köyde, Viking tarihinin izlerine canlı tanık olabilirsiniz.

Viking Gemi Müzesi

Yaşayan Viking köyü ziyareti kapsamında, Başkent Oslo’ya uğrayarak Viking Gemilerinin sergilendiği Viking Gemi Müzesi ile gezinizi noktalayabilirsiniz.

Norveç Fırsat Otelleri

Nevşehir’de Gezilecek Yerler


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Norveç'te Yaşayan Viking Köyü Gezisi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds