Norveç gezi rehberinde, Kuzey Işıkları’nın başkenti olan bu harika ülkenin gezilmesi gereken yerlerini derledik.

Resmi adı Norveç Krallığı olan ülkenin başkenti Oslo’dur. Norveç; İskandinav Yarımadası’nda bulunmaktadır ve İsveç, Finlandiya ve Rusya ile kara sınırı komşusudur. Atlas Okyanusu ve Norveç Denizi’ne de kıyısı bulunan ülke kıyıları fiyorlardan oluşmaktadır.

Ülkenin birkaç resmi dili bulunmaktadır. Bunlar; Norveççe, Lule Sami, Kuzey Lapça ve Güney Lapça’dır. Ülkenin bir de sloganı bulunuyor: ‘‘Her şey Norveç için’’. Ülkenin para birimi Norveç Kronu’dur ve ülkenin beş milyonun üzerinde bir nüfusu bulunmaktadır. Nüfusun büyük bir çoğunluğu yaşlılardan oluşmaktadır.

Norveç’in Tarihi

Norveç tarihi 8. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Burada ilk olarak Vikingler yaşamıştır.  Birkaç yüzyıl sonra kurulan Norveç Krallığı 1363, yılına gelindiğinde evlilik yoluyla Danimarka Krallığı ile birleştirilmiştir. İsveç, Danimarka ve Norveç bir araya gelerek Kalmar Birliği’ni kurmuştur. 1521 yılında Martin Luther’in başlattığı reform hareketleri bu birliği ve sömürgelerini etkilemiştir. Daha sonraki yüzyıllarda İsveç Krallığı altına giren Norveç, 1905 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

İmages norvec 1 800 x 533

1. Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalan Norveç, II. Dünya Savaşı sırasında da aynı tutumdayken Almanya tarafından işgal edilmiş ve mecburen savaşa katılmıştır. Savaşın bitimine kadar, beş yıl boyunca işgal altında kalan ülke Almanya’nın yenilmesi üzerine özgürlüğüne kavuşmuş ve NATO üyesi olarak tarafsızlık politikasını sonlandırmıştır.

Norveç Gezi Rehberi

Norveç, tarihi şehirleri ve doğası ile ilgi çeken bir ülkedir. Norveç gezi rehberinize ekleyebileceğiniz şehirleri ve yerleri sizler için derledik.

Alesund Şehri

İmages Alesund 800 x 401

Alesund, Norveç’in fiyortlarına ve Alp Dağları’na açılan kapısıdır. Bu şehirde 1904 yılında yaşanan yangın ile şehir büyük bir kayıp yaşamıştır. Sonraki yıllarda o döneme ait ateş tuğlaları ve taşlarıyla şehir yeniden inşa edilmiştir. Dönemin mimari yapısı göz önüne alınarak inşa edilen bu şehirde tepelere çıkarak adaları seyredebileceğiniz birçok yüksek yer bulunmaktadır. Bu şehir, Norveç gezi rehberine eklenebilecek en iyi yerlerdendir.

İmages Alesund 1 800 x 531

Batı Fiyordları

İmages Bati Fiyordlari 800 x 534

Norveç’te bulunan fiyordlar dünyaca ünlüdür. Bu fiyordları görmek için en ideal nokta ise Batı Fiyordları’dır. Denizin kara parçası içerisine doğru ilerlemesi ile oluşan oyuklara fiyord denmektedir. Bu doğa olayının ülkemizdeki örneği Haliç’tir. Büyüleyici bir görünüme sahip olan Batı Fiyordları, el değmemiş olmaları ile de çok dikkat çekmektedir.

Tromso Şehri

İmages Tromso 800 x 533

Ülkenin kuzeyinde bulunan en büyük şehir Tromso şehridir. 18. yüzyıldan günümüze gelen ahşap yapıları ve doğası ile görülmesi gereken bir şehirdir. Bu şehrin büyük bir bölümü Tromsova Adası üzerinde bulunmaktadır. Bu şehirde birçok müze ve huş ağaçlarından oluşan ormanlar bulunur. Şehirde bulunan Storsteinen Dağı’ndan kalkan teleferikler sayesinde şehri çevreleyen fiyordları görebilirsiniz. Tromso şehrindeyken yapılacak en güzel şeylerden bir tanesi de büyüleyici güzellikteki Kuzey Işıkları’nı izlemek olacaktır.

İmages Tromso kis 800 x 361

Lofoten Adaları

İmages Lofoten 800 x 533

Ülkenin en popüler gezilecek yeri burasıdır. Burası doğası, manzarası ve balıkçı kasabaları ile muhteşem görüntülere sahiptir. Gulf stream denen sıcak su akıntısı ile sıcak bir havaya sahip bu adalarda hava değişimleri çok anidir.

İmages Lofoten 1 800 x 533

Trondheim Şehri

İmages Trondheim 800 x 506

Ülkenin üçüncü en büyük şehri burasıdır. 997 yılında kurulan bu şehir Vikingler’e başkentlik bile yapmıştır. Orta Çağ’ın dini merkezleri arasında yer alan bu şehirde ülkenin geçmişine gitmek mümkündür. Burası aynı zamanda Nidaros Katedrali, Sverresborg Kalesi gibi kültür miraslarına da ev sahipliği yapmaktadır. Trondheim şehri, Norveç gezi rehberine eklenmesi gereken bir yerdir.

İmages Trondheim 1 800 x 496

Jotunheimen Milli Parkı

İmages Jotunheimen 800 x 533

Norveç’in en yüksek 29 tepesini içinde alan bu milli park, ülkenin önemli noktalarından biridir. Ülkenin 275 metre yükseklikte bulunan en büyük akarsuyu Vettisfossen de burada bulunur. Trekking için tabelalandırılmış bu bölgede konaklama imkanları da mümkündür.

İmages Jotunheimen 1 800 x 533

Svalbard Takım Adası

İmages Svalbard 800 x 328

Svalbard Takım Adası; Barents Denizi, Norveç Denizi, Svalbard Kuzey Buz Denizi ve Grönland arasında bulunmaktadır. 1920 yılında Norveç sınırlarına alınan bu adalarda 3000 kişi yaşamaktadır. Bu sayede Svalbard, dünyanın en kuzeyde yer alan yerleşim yeri olmaktadır. Burada kutup ayıları ve kutup tilkilerinin yaşadığı buzullar ile vahşi hayatın hakim olduğu bir yaşam vardır. Buzulları görmek ve el değmemiş bir doğa ile başbaşa kalmak için burayı Norveç gezi rehberinize eklemelisiniz.

İmages Svalbard 1 800 x 531

Oslo Şehri

İmages Oslo 1 800 x 533

Norveç’in başkenti olan Oslo, ülkenin en kalabalık yerleşim yeridir. Modern olarak dizayn edilmiş şehir, yoğun nüfusuna rağmen sakin bir yerdir. Şehrin üçte biri fiyordlardan, geri kalan kısmı ise yeşil alanlar ve parklardan oluşmaktadır. Ülkede en çok vakit outdoor aktiviteleri ile geçirilir.

İmages Oslo 800 x 533

Ülkenin soğuk olması sizi yanıltmasın buradaki insanlar bu duruma alışık olduğu için dışarıda hayat renkli ve hareketlidir. 19. yüzyıldan kalma birçok müzesi, tarihi alanları ve Nobel Barış Merkezi ile bu şehri, Norveç gezi rehberinize eklemenizi tavsiye ederiz. Oslo’da bulunan ünlü The Scream Müzesi yanında elli farklı müze yer alır. Burada 150 adet tarihi yapı da bulunmaktadır.

Stavanger Plajı

İmages Stavanger 800 x 531

Ülkenin sayılı plajlarından biri Stavanger Plajı’dır. Aynı zamanda şehrin cruise gemilerinin bulunduğu liman burasıdır. Yaz aylarında çokça tercih edilen bu plajı ve akşam manzarasını görmeyi isteyeceksiniz. Burada bulunan tarihi ve dini merkez Stavanger Katedrali ise sizleri 18. yüzyıla götürecektir.

Bergen Şehri

İmages Bergen 800 x 533

Norveç’in ikinci büyük şehri Bergen’dir. Orta Çağ’dan bugüne gelen yapısı ile bu çağlardan gelen bir limanı bulunmaktadır. 15. yüzyıldan günümüze gelen bu liman hala aktif çalışan bir tarihi alandır. Ülkenin fiyordlarını gezmek için Bergen’den hareket eden turlar bulunmaktadır.  Ayrıca burada sosyal hayat çok canlıdır. Muhteşem güzellikteki doğa oluşumlarını görmek için Norveç gezi rehberinize bu fiyord turlarını eklemeden Norveç gezinizi bitirmemelisiniz.

İmages Bergen 1 800 x 541

Norveç’te Ne Yenir?

Norveç soğuk iklimi ve deniz ülkesi olması ile et tüketiminin yüksek olduğu bir yerdir. Özellikle deniz ürünleri burada her öğün tüketilebilen bir yiyecektir. Burada Norveç gezi rehberinize eklemeniz gereken lezzetler ise şöyledir: Balina Eti, Ren Geyiği Eti ve Sosisi, Kahverengi Peynir, Somon, Herring Turşusu, Tüpte Havyar, Sosisli Sandviç.

Norveç restoran önerileri: Bare, Restaurant 1877, Colonialen 44, Spisekroken, Enhjorningen, Restaurant Cornelius, To Kokker, Lysverket, Nama Japanese Fusion, Sumo Asane, Bryggeloftet & Stuene.

Norveç’te Ulaşım

Norveç’e İstanbul’dan Osla’ya direkt ya da aktarmalı olarak uçabilirsiniz. Buraya Schengen vizesi ya da bordo pasaport ile gidebilirsiniz.

Norveç’te şehir içi ulaşım biletler ile yapılmaktadır. Tüm ulaşım araçlarında kullanılabilen bu biletler ile tramvay, metro, feribot, tren, otobüs, taksi ve bisiklet kiralamanız mümkündür. Şehir içi ulaşım çok alternatif bulunması ile rahattır. Eğer gezeceğiniz gün sayısı fazla ise tek biniş yerine üç günlük ya da haftalık biletler alarak daha uygun fiyatlara ulaşım yapabilirsiniz.

Norveç’te Konaklama

Norveç’te ihtiyacınıza göre ve gezi planınıza göre birçok şehirde konaklayabilirsiniz. Burada konaklamak için gezi tarihiniz belli ise önceden yer ayırtmanız önemlidir. Çünkü Norveç’te yaşam yemekten konaklamaya ve ulaşıma kadar birçok şey çok pahalıdır.

Norveç gezi rehberinizi oluştururken inceleyebileceğiniz farklı şehirlerden birkaç otel şöyledir:

İlginizi Çekebilir: Prag Gezi Rehberi

Norveç seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Norveç gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Norveç Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds