Niğde’de Uzandı Vadisi’nin ilk etabı doğal yürüyüş parkuru olarak turizme kazandırıldı.

Merkez Yeşilburç köyünden başlayan ve Ketençimeni Yaylası’na kadar uzanan vadinin 2 bin 175 metrelik parkurunda doğa yürüyüşü gerçekleştirildi.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, burada yaptığı konuşmada, 12 kilometrelik parkurun 3 etaptan oluştuğunu belirtti.

İlk etabı açtıklarını, diğer etapların ilerleyen yıllarda turizme kazandırılacağını ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

“Niğde İl Özel İdaresi tarafından düzenlemesi yapılan vadide, doğa yürüyüşü parkurunun açılışını yaptık ve yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Yeşilburç köyü 1925 yılında mübadelede Balkanlardan göç edenlerin yerleştiği bir köyümüz. Bu köyümüz hala gelenek ve göreneklerini yaşatıyor. Birçok sivil mimari örneklerini barındırıyor. Yine köyün vadiye bakan kısmına bir seyir tepesi yapmayı planlıyoruz. Ayrıca camisinin restorasyonunu yapacağız. Bu köyde her yıl geleneksel düzenlenen helva şenliğini ulusal düzeye taşıyacağız. Bu yürüyüş parkurunu 12 kilometreye çıkarmayı planlıyoruz. Amacımız bu köyümüzü turizmle buluşturmak, marka şehir projemiz kapsamında bu köyümüzü tanıtmak. İlimize daha çok turist çekmeyi hedefliyoruz.”

Açılış ve doğa yürüyüşüne Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, AK Parti Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergün ve Selim Gültekin, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Garip Gümüş, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Nebol, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Uzandı Vadisi’nin diğer etaplarında yürüyüş yollarının yanı sıra vadideki bazı mağaralar temizlenip ziyarete açılacak. Parkurun son bulacağı Ketençimeni Yaylası’nda, bir süre önce projesi tamamlanan kayak merkezinin de yapılmasıyla bölgede turizm faaliyetlerinin artacağı öngörülüyor.

Kaynak: AA

Türkiye’nin 2023 Yılı Turizm Gelir Hedefi 65 Milyar Dolar

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzandı Vadisi Turizme Kazandırılıyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds