Niğde, kente kent dışından gelenlerin bu kadar zengin bir kültürel mirası görebileceği nadir şehirden birisidir. Dolayısıyla Niğde seyahat rehberi ile unutulmaz bir anı depolama şansınız olacak.

İster kültür turları, ister Türkiye’nin 8. Büyük Dağı olan Demirkazık Dağında dağcılık aktivitelerini yapın, isterseniz sadece yemek keyfi için gelin.. Niğde gezi rehberim maceranıza son vermenizin ardından, mutlaka yüzünüzde bu kentten ayrılmanın yarattığı buruk bir tebessümle yola çıkacaksınız.

Niğde Seyahat Rehberi

  • Niğde Kalesi
  • Alâddin Cami
  • Gümüşler Manastırı
  • Roma Havuzu
  • Tyana Ören Yerleri ve Su Kemerleri
  • Niğde Müzesi
  • Çifte Havuzlar ve Narlıgöl Kaplıcaları
  • Karagöl
  • Aladağlar Milli Parkı

Kayardı Bağları

Alâaddin Cami

Niğde Sancakbeyi Ziynettin Beşare tarafından 1. Alaaddin Keykubat adına Niğde Kalesinin bulunduğu tepede 1223 yılında yaptırılmıştır. Muhteşem taş işçiliği ve günümüze kadar ulaşan orijinal mimarisi ile Selçuklu Camilerinin en iyi örneklemelerinden birisidir. 4 mevsim ziyarete açık olan cami, genelde fotoğraf sanatçılarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. . Cami’nin en önemli özelliği ise giriş kapısındaki işlemeler ve Mayıs aylarında uygun ışık geldiği zaman bir kadın silüetinin gölge olarak görülmesidir.

Gümüşler Manastırı

Yapım tarihi tam olarak biilinmese de M.Ö. 13. YY’a kadar uzanan bir yapının daha sonraki yıllarda manastıra dönüştürüldüğü düşünülmektedir. Manastırın en büyük özelliği Meryem Ana’nın ilk gülümsediği freskleri ile ünlenen manastır, Merkeze sadece 9 km uzaklıkta bulunan Gümüşler Kasabasında yer almaktadır. Manastır, büyük bir kayanın içerisine oyularak yapılmıştır. Dolayısıyla da, Niğde gezi rehberim listenize mutlaka eklemeniz gereken bir bölge olarak dikkat çekiyor.

Niğde Müzesi

Niğde seyahat rehberi listesine ve bölgenin tarihine ışık tutan eşsiz bir mekandır Niğde Müzesi. Anadolu’nun ve özellikle de bu bölgenin binlerce yıllık kültürel birikimini bir çırpıda görebileceğiniz bu müze sizi kendisine hayran bırakacaktır. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanların başında yer almaktadır.

Tyana Ören Yeri Ve Su Kemerleri

Bor ilçesi Kemerhisar Kasabası sınırları içerisinde yer alan kemerler, kente uzaklardan su getirilmesi amaçlı yapılmıştır. Bir kısmı toprak altında kalmış olsa da halen büyük bölümü görülebilen kemerlerin M.S. 2. ve 3. yy da yapıldığı bilinmektedir. Bölge 1. 2. ve 3. derecede sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Muhteşem bir görsellik sünan kemer ve ören yerleri, fotoğraf sanatçıları için oldukça simetrik bir yapı sunmaktadır.

Niğde’nin En İyi Otelleri

En Güncel Seyahat Rehberleri ve Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Niğde Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds