Nevşehir Gezi Rehberi ile Kapadokya’ya ev sahipliği yapan, her mevsim binlerce turisti ağırlayan bu eşsiz kenti daha yakından tanıyalım.

Tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Nevşehir’de hem doğanın cömert yüzünü, hem de tarihi eserleri bir arada görmeniz mümkündür. Kent tam anlamı ile bir açık hava müzesi havasında olup gezginler ve gezi severler için keşfedilmesi, görülmesi gereken sayısız esere sahiptir. Doğanın cömert yüzünü peri bacalarında, kentin muhteşem vadilerinde görmenin yanı sıra kültürel yapısını betimleyen kiliseleri ile kent tam bir gezi alanıdır. Klasik tatillerden sıkılmışsanız Nevşehir sizin için biçilmiş kaftandır.

Bu yazımızda kentin doğasını, kültürel yapısını ve gastronomisini tanıtmaya çalışacağız.

İmages uchisar 65019 1280 e1586720820901

Yaklaşık 5 bin yıllık geçmişi olduğu arkeolojik kazılardan tespit edilen kentte bilinen ilk kayıtlar Hitit dönemine aittir. Tarih boyunca Hititler, Asurlular, Persler, Büyük İskender zamanında Makedonyalılar ve akabinde Romalılar hüküm sürmüştür..1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türk boylarının akınlarına uğrayan kent, Kutalmışoğlu Süleyman Bey tarafından feth edilmiş olup sonrasında da 14. Yüz yılın sonlarında Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altına girmiştir. Son olarak  Türkiye Cumhuriyeti toprağı olan Nevşehir 1954 yılına kadar Niğde’ye bağlı bir ilçe iken bahsedilen tarihte il statüsüne kavuşmuştur.

Nevşehir Gezi Rehberi

İmages uchisar 65010 1280 e1586720841904

Hasan Dağı ve Erciyes Dağı yamaçlarında  bulunan plato ve ovalar üzerine kurulan kent, volkanik hareketlerin sonucunda oluşan tüflerden meydana gelen ve oldukça ilgi çeken bir manzaraya sahiptir.

Ürgüp-Göreme civarında bulunan peri bacaları bu görsel güzelliğe en önemli katkıyı sunmaktadır. Bölge ayrıca oldukça zengin  tarih eserleri de içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle kente ziyarete gelenlerin hem doğal güzellikleri, hem de tarihi yapıları bir arada görme imkanı mevcuttur.

 • Kapadokya
 • Nevşehir Kalesi
 • Kurşunlu Camisi
 • Taşkınpaşa Külliyesi
 • Göreme Açık Hava Müzesi
 • Özkonak Yeraltı Şehri
 • Mazı Yeraltı Şehri
 • Peri Bacaları
 • Pembe Vadi

Kapadokya

İmages nevsehir 2389673 1280 e1586720865963

Nevşehir gezi rehberi listenize, elbette ki Kapadokya’yı ekleyerek başlamalısınız.

Pers dilindeki anlamı Güzel Atlar Diyarı olan Kapadokya, gerçeğin masalsı düşlere dönüştüğü muhteşem bir ambiansı ziyaretçilerine sunmaktadır. Kapadokya tarihin ve kültürün ta kendisidir. Hititlerin de yaşadığı kent Hristiyanlar tarafından kutsal olarak kabul edil ektedir. Bölgede kayaların oyulması ile yapılmış çok sayıda kilise ve ev, Hristiyanlığın yayılmaya başladığı dönemde bu dini seçenlerin korunma ve sığınma yeri olarak kullanılmıştır. Tarihi İpek yolunun da önemli merkezlerinden birisi olan Kapadokya, binlerce yıllık yaşamların günümüze yansımasıdır. Kenti gezmeye gelen kişilerin mutlaka görmesi gereken  Kapadokya Ürgüp, Göreme, Avanos, Uçhisar ve Ortahisar beldelerini kapsamaktadır.

Güzel Atlar Diyarı: Kapadokya Seyahat Rehberi 

Nevşehir Kalesi

İmages Nevsehir Kalesi e1586720885685

Bir Selçuklu dönemi eseri olan kale, Bağdat’a giden kervanların korunması amacı ile yapılmıştır. Yüksek bir tepe üzerine kurulan kale, tarih boyunca çeşitli kereler restore edilerek günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Kurşunlu Camisi

18, yy’da Damat Ferit Paşa tarafından inşa edilen Kurşunlu Cami ve Külliyesi, yapımında bulunan taşlar üzerindeki işlemeleri ile döneminin en gözde eserleri arasında yer almaktadır. Bu tarihi miras, Nevşehir gezi rehberi listesine eklenmesi gereken yerlerden biri.

Göreme Açık Hava Müzesi

İmages Goreme Acik Hava Muzesi

Yapıldığı dönemde manastır olarak kullanılan ve kayaların oyulması ile yapılan mekan sizi tarihin derinliklerine götürecektir. Nevşehir ziyaretinde mutlaka görülmesi gereken bu açık hava müzesi bölgenin en çok ziyaret çeken bölgeleri arasında yer almaktadır.

Peri Bacaları

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan peri bacaları, sel sularının ve rüzgarların tüflerden oluşan kayaları aşındırması ile ortaya çıkmıştır. Tam bir görsel şölen sunan peri bacaları sizi tarih öncesi dönemlerdeymişsiniz gibi hissettirecektir.

Pembe Vadi

İmages Pembe Vadi e1586720994544

Ürgüp ve Avanos beldelerinin tam ortasında yer alan Pembe Vadi, peri bacalarının en gösterişli örneklerini ziyaretçilerine sunmaktadır.

Üzengi ve Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Bağları, bahçeleri ile doğanın bin bir güzelliğini cömertçe sunduğu, dağlara oyularak inşa edilen evler ve güvercin yuvaları ile muhteşem bir mekan. Doğanın cömertliğini en sade ve güzel hali ile izleyebileceğiniz bu alanları mutlaka görmelisiniz.

Nevşehir’in en önemli kültürel etkinlikleri arasında toprak kap yapımı yer almaktadır. Bölgeye giderseniz, birbirinden güzel muhteşem toprak kap ve çömleklerinden hangisini alacağınıza karar vermekte zorlanacaksınız.

Nevşehir’de Ne Yenir?

Bölgeyi ziyaret ettiğinizde yemek için de kentin kendine has tatlarını tercih etmelisiniz. Günümüzde her yerde ulaşılabilecek olan tatlar yerine bölgeye has tatları deneyimlemek damak zevkinize farklı hazlar katacaktır. Bölgenin yemeklerinde et ağırlıklı olan tatların başında gelen Ağpakla, mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında yer almalıdır. Özellikle et ve sebze yemeklerinin bolca bulunduğu kentte, aynı zamanda gendime, sütlü çorba ve nohutlu yahni de damak tadınıza bambaşka tatlar katacaktır.

Nevşehir’den Ne Alınır?

Eğer şehre has bir hediyelik eşya ile Nevşehir’den ayrılmak istiyorsanız, Nevşehir Çarşısı ve Kapalı Pazarı mutlaka uğramanız gereken noktalar arasında bulunuyor. Çarşıda, dokuma halılar ile de karşılaşmanız mümkün. Bunun dışında şehirde AVM sayısı da oldukça fazla olduğu için, büyük mağazaların şubelerini de görebilirsiniz.

Nevşehir’de Hangi Aktiviteler Yapılır?

 • Peri bacalarını balonla izleyin.
 • Çömlek yapım atölyelerinde çamur kap yapın.
 • Kızıl Vadi, Göreme Vadisi, Güvercinlikler vadisinin hazzını sonuna kadar yaşayın.
 • Bizans duvar fresklerinin yer aldığı mekanları ziyaret edin.
 • Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait Kaya Kiliselerini görün.
 • Yer altı kentlerinin açık olan bölümlerini gezin.
 • Nevşehir ve Hacıbektaş Müzesini ziyaret edin.

Ülke turizmine doğrudan katkı sağlayan rotalar arasında yer alan Nevşehir’deki unutulmaz anılarınızı BuTatilde.com’a üye olarak bizlerle paylaşabilir, kolaylıkla hikaye ekleyebilirsiniz.

Nevşehir Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nevşehir Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds