Muş seyahat rehberi ile, bu küçük ve şirin ilin gezilecek tüm yerlerini öğrenmek istemez misiniz? Keyifli, unutulmaz ve fazlasıyla dolu anılarla, Muş’un tadını tam anlamıyla çıkarmanız mümkün..

Türklere Anadolu’nun kapılarını açan ve bin yıldır bu topraklarda varlığımızın başlangıcı kabul edilen Malazgirt Savaşının yapıldığı topraklar, günümüzde Muş sınırları içerisinde kalmaktadır.

Bu şirin ve küçük ilimizin Türk tarihindeki etkisi nedeni ile önemini hiç bir dönem kaybetmemiştir.

Muş Seyahat Rehberi

  • Yıldızlı Han
  • Akdoğan Gölü (Hamurpet Gölü)
  • Tarihi Murat Köprüsü
  • Kayalıdere Antik Kenti
  • Malazgirt Kalesi
  • Zafer Anıtı
  • Arak Manastırı
  • Hacı Şeref Cami

Arak Manastırı, kent merkezine 12 km uzaklıkta; eski adı ile Arak, yeni adı ile Kepenek köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Özel aracınızla veya köye giden dolmuşlarla ulaşım sağlayabileceğiniz manastır, bölgenin geçmiş kültür yapısı hakkında size önemli ipuçları verecektir.

Muş Hamurpet

Hamurpet (Akdoğan Gölü)

Hamurper dağları eteklerinde masallardan fırlamış ve günümüze ulaşmış gibi duran bu muhteşem göl tam bir görsel şölenle ziyaretçilerini beklemektedir. Şahsi aracınız ile ulaşşma imkanınız olan göl bölgeni çok önemli doğal güzelliklerinden birisidir.

Malazgirt Kalesi

Muş seyahat rehberi kapsamında kentin Malazgirt ilçesinde yer alan kale oldukça haşmetli bir görünümdedir. Gerek Bizans, gerekse de İslamiyetin ilk yıllarında oldukça fazla savaşa sahne olmuş kalenin günümüze ulaşan surlarında kısım kısım olsa da restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

Tarihi Murat Köprüsü

Muş ili sınırlarından akan Murat Nehri üzerinde yer alan köprü, il merkezinin güneyinde ve 12 km mesafede yer almaktadır. 13. yy civarında Selçuklular döneminde yapılan köprünün yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Köprünün 1871 tarihli kitabesinde Osmanlı zamanında onarıldığı ve bölge halkının kullanımına sunulduğu yazmaktadır. Toplamda 12 kemerden oluşan köprünün 5 metre genişliği ve 143 metre uzunluğu ile sizi kendisine hayran bırakacaktır.

Günümüzde de faal olarak kullanılan köprünün 2010 yılında yapılan ışıklandırılmasından sonra gecenin karanlığında bir yıldız gibi parlayarak ortaya muhteşem manzaralar sunmaktadır.

Köprünün hemen yanında murat Nehrinin serinliğinde mesire alanlarında piknik yapmak veya aynı bölgede bulunan restoran ve cafelerde yörenin eşsiz yemeklerini tatmak, kebap ve balılar ile zevkinizi ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.

Muş Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Coğrafyamızda o kadar çok gezip görmemiz gereken yerler var ki çoğunun farkında değiliz. Klişe rotaların dışına çıkamıyoruz. Klişenin dışına çıkmak isteyenler iyi bir seçim olacaktır. Gittiğinizde Malazgirt kalesinin heybetinden büyülenebilirsiniz

  2. Çok merak ettiğim bir yer. Umarım bir gün gidip görebiliriz. İçerik de çok güzel olmuş bizi heveslendirdi. 🙂

Muş Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds