Fethiye Gezi rehberi ile, şehrin karmaşasından bıkıp  kendini doğanın ve denizin koynuna bırakmak ve yoğun geçen bir sürecin ardından vücudunu ve ruhunu dinlendirmek isteyenler için gidilebilecek en güzel adreslerden biri olan bu önemli rotada unutulmaz anılar elde edebilirsiniz. Ülkemizin  tam anlamıyla cennetten kaçırılan  bir köşesi olan Fethiye hem denizi, hem kumsalları, hem doğası ve hem de tarihi ile insanı kendisine bağımlı kılabilecek bir yer.. Dolayısıyla, tatil kavramıyla adı en güzel ve en uygun örtüşen bölge desek çok da yanlış olmaz.

Şehrin gürültüsünden, kirli havasından, trafik yoğunluğundan, iş stresinden birkaç gün de olsa uzaklaşıp harika bir nefeslenmek için çok sayıda alternatif tatil rotası bulunan Fethiye, tam bir eğlence ve dinlence merkezidir. Dileyene Kabak Koyu, dileyene Kelebekler Vadisi, isteyene Ölüdeniz, Belceğiz veya Faralya, kısaca isteyene deniz, isteyene doğa, isteyende de kültür tatili.. Hangisine giderseniz gidin insanı mutlu edebilecek çeşitlilikler sunan keyifli bir tatil vadeden Fethiye’yi yakından tanıyalım.

Fethiye seyahat rehberi

 • Fethiye Merkez
 • Fethiye Kral Mezarları
 • Çalış
 • Şövalye Adası
 • Ölüdeniz
 • Kelebekler Vadisi
 • Kabak Koyu
 • Cennet Koyu
 • Hisarönü
 • Gemile Koyu
 • Kayaköy
 • Göcek
 • Katrancı Koyu
 • Günlüklü Koyu
 • Akvaryum Koy
 • Babadağ
 • Likya Yolu
 • Tlos Antik Kent
 • Pınara Antik Kenti
 • Patara Antik Kenti

Fethiye Koyları

Fethiye

Fethiye’nin mavi bayraklı plajlarını, masmavi sularını, muhteşem plajlarını ne kadar anlatabiliriz, kelimeler ne kadar yeterli kalır bilmiyoruz. Nereye ve nereden baksanız bakın sizi kendisine hayran bırakan koyları, plajları, adaları ve doğasını görecek ve yaşayacaksınız. Şehrin karmaşasından, işinizin stresinden  bıkıp kendini doğanın, denizin ve tarihin koynuna bırakmak istiyorsanız Fethiye seyahat rehberi listenize koyları ilk sıradan ekleyin.

Fethiye Ölüdeniz

Fethiye

Fethiye seyahat rehberi denince akla ilk gelen yerlerden birisi Ölüdeniz’dir. İlçenin en gözde merkezlerinden birisi olan Ölüdeniz,  Lagün ve Belcekız Plajıyla dillere destan bir güzelliği ziyaretçilerine sunmaktadır. Tertemiz doğası ve havası, kristal berraklığıyla denizi, muhteşem büyüklükleri ve olağanüstü kumlarıyla ayaklarınızın altına uzanan geniş kumsalı, yemyeşil dağları, sonsuz oksijeni ve aradığınız huzur. Kısaca Ölüdeniz.

Fethiye, turistik sezondaki aşırı kalabalığa rağmen yılın her ayında, her gününde sizlere vereceği güzellikleri barındırmasıyla ünlü bir yer. Sadece yaz tatili değil diğer mevsimlerde de gidilebilecek ve sizi mutlaka mutlu ve memnun şekilde geri gönderecek bir yer.

Fethiye ve civarında, dalış, su sporları, kamping ve trekking için de uygun bir yer mutlaka bulabilirsiniz. Eğer doğa tatilini seviyorsanız kamp kurmak için en hoş ve güvenli coğrafyalardan biri. Çam ağaçlarının kokusunu hissederken yüzme keyfini deneyimleyebilir, kıyılar insan kaynarken ıssız antik kentlerden birisini dolaşabilir ya da plajların üzerinden sonsuz keyifle uçabilirsiniz.

Antik zamanlarda bilinen adı Telmessos olan Fethiye, misafirlerine mavi yolculuk keyfini yaşatan teknelerin en sık uğradığı limanlardan birisine sahiptir. Doğanın ve tarihi kentlerin  kucağındaki ilçede en güzel aktiviteleri arasında Akdeniz’in sakin suları üzerinde mavi tur yapmak var. İster günübirlik tekne turları ister tekne konaklamalı alternatif konforlu seçenekler arasından hangi turu seçeceğinize karar vermeniz durumunda muhteşem bir mavi tur sizleri bekliyor.

Fethiye Merkez

Fethiye

Fethiye seyahat rehberi ve rotaları denince akla öncelikle  Ölüdeniz, Hisarönü geliyor. Çoğu kişi Fethiye merkezini  hakkıyla gezmeden ve görmeden ilçeden ayrılıyor. Oysa Fethiye merkez de gezilip görülmeyi hakeden çok sayıda güzellik mevcut.  Ahşap cumbalı otantik evlerin sıralandığı  çarşının tarihi ruhunu ortaya koyan Paspatur‘un sokaklarını adımlayın ve geçmişe bir yolculuk yapın.

Fethiye Eski Şehir (Paspatur Old Town), Fethiye’nin halen kullanımda olan en eski yerleşim yeri olan Paspatur Çarşısı’nın da bulunduğu alan. Aslına uygun olarak restore edilmiş ahşap cumbalı şirin evlerin yer aldığı Paspatur Çarşısı’nda Osmanlı döneminden günümüze dek gelen tarihi dokular sizi büyüleyecek güzellikler sunmaktadır. 18. yüzyıla ait Eski Cami ve bugün hala hizmet veren Fethiye Hamamı çarşının içinde ziyaretçilerini beklemektedir.

Şemsiyeli Sokak da çok hoş ve keyifli anlar geçirebilirsiniz. Gün batımı saatlerinde Kordon’da uzun biri yürüyüş yapılabilir, güneşin denizin üstünden karanlığa batışını romantik bir ambians içerisinde seyredebilirsiniz. Akşam saatlerinde Balık Pazarı’nda Akdeniz ve Ege’nin nefis ve hesaplı deniz ürünlerinden tadına doyamayacağınız bir  ziyafeti çekebilirsiniz. Burada satılan taze balık ve deniz mahsullerini, kendiniz seçerek ve pazarlık ederek satın alıp hemen halin etrafındaki küçük lokantalarda sadece pişirme ücreti  karşılığında yiyebilirsiniz. Çalış Plajı Fethiye merkezde denize girmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken muhteşem bir plajdır.

Fethiye Kral Mezarları

Fethiye merkezde Fethiye Limanı’na 1.5 km mesafede yer alan Fethiye Kral Mezarları görülmeye değer diğer bir tarihi alandır. 100’e yakın basamakla çıkılan ve MÖ 4. yüzyıl Likya dönemine ait kaya oyma mezarlar, dönemin statüsü yüksek kişileri için yapılmış olup dönemin seçkinlerinin yaşamına ilişkin önemli ip uçlarını da barındırmaktadır. Oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalara yapılan mezarlar, iki katlı, ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapaktan ibarettir. Yamaçlara oyulmuş kaya mezarları arasında en önemli olanı Amyntas Kral Mezarı’dır. Kapağın her iki yanı ise kişinin yaşamından sahnelerin canlandırıldığı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş olup ilk günkü güzelliği ile günümüze dek ulaşmıştır.

Antik çağda kahinler kenti olarak ünlenen ve bugün Fethiye’nin sırtını yasladığı dağın yamaçlarından körfeze kadar uzanan alanda kurulmuş olan Telmessos’un kalıntıları da görmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Telmessos, adını tanrı Apollon’nun oğlu Telmessos’tan alan bir antik kent olarak bilinmektedir. Döneminin görkemli şehrinden günümüze çok fazla bir kalıntı ulaşmamasına rağmen MS 2. yüzyılda onarım geçiren 5000 kişi kapasiteli antik tiyatrosu görülebiliyor. Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı anlaşılan tiyatro, şimdiki haliyle 1500 kişinin kullanımına uygun durumda bulunmaktadır.

Şövalye Adası

Fethiye Limanı’nın kuzeyinde bulunan ve ismini 15. yüzyılda bölgede bulunan Rodos şövalyelerinden alan bir adadır. Kale ve bu kalenin surlarının, tarihi evlerin, eski sarnıçların ve çeşitli mozaiklerin kalıntılarını görme imkanına sahip olduğunuz adaya deniz dolmuşları ile ulaşma imkanınız vardır.

Belcekız Plajı

belcekız Plajı

Fethiye merkezinden daha çok ilgi gören ve daha fazla tanınan Ölüdeniz dünyanın en güzel rotaları arasında yer alıyor. Fethiye merkeze yaklaşık 20 dk sürecek bir yolculukla ulaşılabilen Ölüdeniz, tam bir doğa cennetidir. Dolayısıyla Fethiye seyahat rehberi listenizde mutlaka bulunmalıdır.

Avrupa’nın en iyi 10 plajı arasında yer alan Ölüdeniz Plajı ise halka açık bir plaj olarak hizmettedir.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi‘ne yukarıdan baktığınızda gördüğünüz mavinin rengi şahane.. Ölüdeniz’den 5-7 km uzaklıkta, etrafı ortalama 350 m yükseklikteki dağlarla çevrili muazzam güzellikteki ilginç bir vadi olup adını Temmuz ve Eylül ayları arasında görülen “Jarsey Tiger” adlı kelebeklerden alan bölge, yaz kış akan küçük şelale, geniş kumsal, tertemiz deniz, pırıl pırıl çakıl taşları ve çevreyi süsleyen pembe zakkum çiçekleri ile küçük bir yeryüzü cenneti gibi duruyor.

Kabak Koyu

1987 yılına kadar kimsenin bilmediği koydan Antik Likya Yoluna ulaşabilir, Likya Mezarlıklarını görebilir, sayısız kuş ve kelebeklerin uçuştuğu Aladere şelalesini seyredebilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nin bir nevi ikizi ve yakın komşusu olan Kabak Koyu’nda ağaç evler ve çadırlarda konaklayabilir ve bu harika doğal mekandan sonsuz fayda sağlayabilirsiniz. Rotayı, Fethiye seyahat rehberi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Fethiye’nin En İyi Otelleri

Muğla, Spor Turizminde Yükseliyor!

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiye Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds