Muğla gezi rehberinde, Türkiye’nin en önemli turizm şehirlerinden olan bölgede gezilecek yerleri derledik.

Muğla, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan bir ildir. Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi sınırında yer alır. 13 ilçesi bulunan Muğla’nın nüfusu 1 milyona yaklaşmıştır.

Yoğun bir turizm şehri olan Muğla’nın ilçeleri şöyledir: Bodrum, Datça, Dalaman, Marmaris, Ula, Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Kavakalıdere, Menteşe, Seydikemer, Milas ve Ortaca.

Muğla, tarihi geçmişi, denizi, kaplıcaları, tarihi eserleri ve görsel şölenleri ile ülkemiz yabancı ve yerli turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir bölgesi haline gelmiştir.

Muğla gezi rehberinizde yer alması gereken yerlerden yiyeceklere, ulaşım ve konaklama bilgisinden, şehrin tarihine kadar birçok bilgiye ulaşacağınız bu yazımızı Muğla’ya gitmeden önce mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Muğla’nın Tarihi

Muğla, tarihi Karia Bölgesi’nde yer alan en eski tarihi şehirlerden biridir. Muğla’nın tarihi belgelerde yer alan eski adı ise Mobolia’dır. Milattan önce 3400’lü yıllara kadar dayanan tarihi ile Muğla eşsiz bir geçmişe sahiptir. Milattan önce 1000’li yıllarda Dor’ların egemenliği altında bulunan bu yer, milattan önce 228 yılında ise Bergama Roma Birliği’nde yer almaktaydı.

Milattan önce 133 yılında ise Roma’nın bir eyaleti olan Muğla, 1284 yılında Menteşe Bey tarafından Türkler’in eline geçmiştir. 391 yılında ise Muğla, Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı Devleti’ne katılmıştır. Sonra Timur hakimiyetine giren bölge II. Murat zamanında tekrar Osmanlı Devleti hakimiyetine girmiştir. 1913 yılında Aydın Eyaleti’nden ayrılan Muğla il yapılmıştır.

Muğla’da Gezilecek Yerler

Yıl içerisinde çokça yerli ve yabancı turisti ağırlayan Muğla; denizi, tarihi ve coğrafyasıyla muhteşem bir seçenektir. Milattan öncelere dayanan tarihi ve sakinliği ile burası Türkiye’nin cennetlerinden biridir. Muğla gezi rehberinize ekleyebileceğiniz tatil yerlerini sizler için yazdık.

Muğla Müzesi

İmages mugla muzesi 800 x 600

Şehrin merkezinde yer alan bu müze ilk çağlardan kalan eserlerin sergilendiği bir müzedir. Müzede heykel, yapı, resim ve birçok ürün yer alır. Muğla Müzesi eski ve kullanılmayan bir cezaevi üzerine kurulmuştur. Muğla gezi rehberinizin ilk basamağı mutlaka Muğla Müzesi olmalıdır.

Muğla Kurşunlu Camii

İmages kursunlu cami 800 x 531

Şehrin merkezinde bulunan bir diğer yapı ise 15. Yüzyıldan günümüze kadar gelmiş olan ve Osmanlı Dönemi’nden kalan Kurşunlu Camii’dir. Şehrin Osmanlı topraklarına katılması sonrası yapılan bu camii, tarzı ve altın işlemeleri ile dikkat çekmektedir.

Ula Göleti

İmages ula goleti 800 x 564

Ula ilçesinde yer alan Ula Göleti, doğa ile biraraya gelmek ve kamp yapmak isteyenler için oldukça güzel bir yerdir. Yakın zamanda çevresinde yapılan restorasyon ile tabiat parkına dönüştürülen ve böylece uğrak bir yere dönüşen bu doğa harikasını görmek için mutlaka Muğla gezi rehberinize burayı eklemelisiniz.

Yılanlı Dağ

İmages yilanli dag 800 x 450

Özellikle kayakçılar tarafından sıkça tercih edilen Yılanlı Dağ’da bir de kayak merkezi bulunmaktadır. Kış turizmini canlandıran bu yer ocak ayında muhteşem bir görünüme sahip olur ve çokça turisti ağırlar.

Muğla Saat Kulesi

İmages Mugla Saat Kulesi 500 x 753

 

Osmanlı yapılarından biri olan Saat Kulesi, şehrin tam merkezinde yer alır. Şehre tarihi dokusunu kazandıran bu kule, Muğla’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Muğla gezi rehberinizi tamamlamadan bu Saat Kulesi’ni görmenizi tavsiye ederiz.

Saklıkent Kanyonu

İmages Saklikent Kanyonu 800 x 533

Saklıkent Kanyonu çok ilginç bir hikayeye sahip olan doğa harikasıdır dersek yalan olmaz. Çok yakın bir zaman önce bir çoban tarafından keşfedilen bu kanyon, kısa sürede bölgenin gözdesi olmuştur. Bu kanyon, uzunluğu ile ülkemizin en uzun kanyonu ünvanını almıştır.

İmages Saklikent Kanyonu1 800 x 613

Dalaman Çayı

İmages Dalaman Cayi 800 x 469

Doğal kireç taşlarından oluşan ve berrak bir görüntüye sahip bu çay, turkuaz rengi ile de çok güzel bir görüntü sunmaktadır. Kocaş Dağı zirvesinden akan Dalaman Çayı, Fethiye ve Marmaris arasında bulunmaktadır. Ortaca ilçesine giderek burada denize dökülen bu çay doğa ile buluşmak isteyenler için mutlaka Muğla gezi rehberine eklenen bir yer olmalıdır.

Yuvarlakçay

İmages Yuvarlakcay 800 x 600

Yuvarlakçay Muğla’da serinlemek ve ayaklarınızı sulara sokarak kahvaltı yapmak isteyenler için birebir. Çevresinde birçok otel ve restoran bulunan Yuvarlakçay’ı görmeden Muğla’dan ayrılmamalısınız. Soğuk sular içinde yüzme ve çay üzerine kurulmuş salıncaklarda sallanmak için Yuvarlakçay’ı Muğla gezi rehberinize kesinlikle eklemelisiniz.

Kelebekler Vadisi

İmages Kelebekler Vadisi 800 x 543

Fethiye’de yer alan Kelebekler Vadisi, cennette gezinti yapıyor gibi hissettirecek bir ortama sahiptir. Yerli ve yabancı birçok turistin gözdesi haline gelen bu yere tırmanarak çıkmanız gerekmektedir. Tekne ile ve taksi ile ulaşabileceğiniz bu vadiyi görmek ruhunuza iyi gelecektir.

Sultaniye Kaplıcaları

İmages Sultaniye Kaplicalari 800 x 534

Ülkemizin radyoaktivite miktarı en yüksek yeri burasıdır. Milattan önceden itibaren kaplıcaların yer aldığı bu bölge birçok kişinin tedavi için de geldiği bir yer olmuştur. Cilt hastalıklarından iç hastalıklara kadar birçok tedavi için iyi geldiği bilinen bu sularda günlük olarak vakit geçirebileceğiniz gibi burada konaklayabileceğiniz odalarda bulunmaktadır.

Sedir Adası

İmages Sedir Adasi 800 x 533

Marmaris’e yakın olan bu ada, Kleopatra Adası olarak da bilinmektedir. Birçok kişinin tercih ettiği bu ada, sunduğu görsel ile de çokça dikkat çekmektedir. Mısır Kraliçesi Kleopatra ve Komutan Marcos Antonius’un aşk yaşadığı ada olarak bilinen bu yer, masmavi denizi ve kumu ile oldukça dikkat çekmektedir.

Muğla’da Ne Yenir?

 Muğla’da Ege lezzetlerinden, çeşitli otlardan ve deniz ürünlerinden bolca bulabileceğiniz lezzetler bulunmaktadır. Burada yiyebileceğiniz lezzetler ise şöyledir: Sündürme, Milas Çaykaması, Sulu Muğla Kebabı, Muğla Saraylısı, Döş Dolması, Milas Köfte, Börülce Ekşilemesi, Arapsaçı Kavurması, Keşkek, Tarhana.

Muğla gezi rehberinize ekleyebileceğiniz restoran ve kafeler şöyledir: Maydanoz Süpüroğlu Restaurant, Muğla Lokantası, Meşhur Muğla Köftecisi Zafer’in Yeri, Pablo Cafe, Güzelköy Fırın Cafe, Müco Kahvaltı & Dahası.

Muğla’da Ulaşım

Muğla’da; Bodrum, Dalaman ve Milas’ta olmak üzere üç adet havaalanı bulunmaktadır. Ülkenin her yerinden otobüs ve uçakla Muğla’ya kolayca ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda özel aracınızla gezerek Muğla’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Muğla’da ulaşım belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır. Çok yaygın bir ulaşım hattı bulanan Muğla’da bir ilçeden başka ilçeye de kolaylıkla ulaşım mümkündür. Aynı zamanda burada ara sokakların bulunduğu alanlarda minibüs hattı da etkindir.

Muğla’da Konaklama

Muğla birbirinden güzel ilçeleri ve beldeleri bulunmaktadır. Bodrum, Fethiye, Milas, Dalaman, Marmaris ve Datça hem güzel bir tatil için uğrak noktalardan olurken, konaklama imkanının da çokça olduğu yerlerdendir. Muğla’da çadır kampı yapabileceğiniz birçok alan yanında otel imkanıda çok fazladır.

Muğla gezi rehberinizi oluştururken inceleyebileceğiniz oteller şöyledir:

Muğla seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Muğla gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muğla Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds