Moskova seyahat rehberi ile, Rusya’nın en büyük ve en zengin şehrini tanıyabilirsiniz.

Çarlık Rusyası’ndan günümüze bu topraklarda varlığını sürdüren tüm devletlerin başkenti olarak kullanılan şehir ismini Moskova Nehri’nden almaktadır. Yaklaşık olarak 900 yıldır Slav ırkının başkenti olan kent günümüzde de Rusya’nın ve tüm Dünya’nın en önemli turizm kentlerinden birisinin olması yanında Dünya’nın politik yönlendirmelerinin de en önemli kentlerinden birisidir.

Moskova Seyahat Rehberi

Moskova Kızıl Meydan

Moskova Kızıl Meydan

Ülkemiz ile saat farkı olmayan bu kentin merkezi olarak kabul edilen Kızıl Meydan, kentin en önemli tarihi binaları ile renklenmektedir. Şehrin ana caddesi olan Tverskaya Caddesi, Kremlinden başlayıp St. Petersburg’a kadar uzanan Leningradskoye Otobanına bağlanmaktadır. Moskova ziyaretinde görülmesi gereken bu tarihi kentin korunan dokusu sizi büyüleyecektir.

Günün her saatinde canlı ve hareketli bir merkez olan meydanı tüm Rus Tarihinin tanığı olarak ziyaret etmelisiniz. Kremlin Sarayında Çarların taç giydiği, hayatlarını sürdürdüğü ve türlü entrikaların yaşandığı zamana dönmüş gbi hissedebileceksiniz kendinizi.

Sarayı çepe çevre saran Kremlin Surları, Troitskaya Kulesi (Trinity Tower), Moskova’nın en ünlü yapısı ve şehrin simgesi Aziz Basil Katedrali (St. Basil Cathedral), Devlet Tarih Müzesi, Lenin’in Mozolesi bu dünyaca ünlü meydanda görülmesi gereken yerlerden sadece bazıları olarak yazımızda yer almaktadır. Dünya tarihinin önemli dönüm noktalarından birisi olan Bolşevik ihtilalinin mimarlarından Lenin’in balmumu heykeli de meydanda yer alan Lenin’in Mozolesinde yer almaktadır.

Moskova En Uygun Oteller

Aziz Basil Kadetrali

Aziz Basil Kadetrali

Pek çok kişi tarafından Kremlin Sarayı olarak sanılan ama aslında rengarenk kubbeleriyle sizi selamlayan Aziz Basil Kadetrali’nden başkası değildir. 1561 yılında ibadete çılan kadetral 1990 yılında tüm Kremlin Kompleksiyle birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan bu muhteşem mekan gezinizin en renkli anlarını ve tarihin tüm heyecanını yaşayacağınız bir yerdir.

Kremlin Sarayı

Kremlin Sarayı

Tarih boyunca Rus Çarlarının ve günümüzde de Rusya Lideri Vladimir Putin’in çalışma ofisi olan mekan içerisinde yer alan kadetraller kente gelen misafirleri ziyarete beklemektedir.

Bir zamanlar Rus çarlarının yaşadığı bugün Rusya lideri Vladimir Putin’in çalışma ofisinin ve hükümet ofislerinin yer aldığı Kremlin Sarayı’nın bazı bölümleri ve içinde yer alan katedraller turistler için ziyarete açık.

Toplamda 27 hektarlık alana yayılan sarayın ziyarete açık kısımlarını 2 ayrı bilet alarak gezebilirsiniz. Bir biletle Kremlin yapılarını dışardan görebilir ve ziyarete açık kadetralleri gezebilirsiniz.

Diğer bilet ile Cephane müzesinde eşsiz zaman geçirmek içindir. Her iki alan da size hayatınızın en güzel ziyaretlerini vaad etmektedir. Ziyaretinizde dünyanın en büyük çanı olduğu iddia edilen Çatlak Çan tam 216 ton ağırlığa sahiptir.

6 metre büyüklüğe sahip Çanın bir yangında düşüp kırılması ile bu unvana sahip olduğu söylenen çan ile Napolyon Savaşlarında döktürülen ama hiç kullanılamayan Çar Topu mutlaka görülmesi gereken tarihi eserler olarak karşınıza çıkacaktır.

Kremlin Sarayı’nı da görmek istiyorsanız maalesef üzgünüz.

Bu saraya girmek için Rusya Devlet Balkanı tarafından davet edilmeli ve sadece gruplar büyük meblağlar ödeyerek sarayı gezebilmektedir. Eğer bu kente gitmiş ve Kremlin Balesini de içinde barındıran Kremlin Devlet Sarayını gezmek istiyorsanız bir devlet başkanı tarafından davet edilmesine gerek bulunmamaktadır. Biletinizi alarak bu binayı gezme imkanınız mevcuttur.

Troitskaya Kulesi

Troitskaya Kulesi

1499 yılında inşa edilen ve Alexender Bahçesi’ne bakan kulenin bodrumu uzun yıllar zindan olarak kullanılmıştır. Yüksekliği 80 metreye ulaşan kule, Sovyetler Birliği zamanında Büyük Komünist Parti Kongresine giriş yapılan sembol bir yapı idi.

Gum AVM

Gum AVM

Rusların ihtişamlı mimarisini yansıtan bu AVM günümüzde Rusya’nın en pahalı ve en tanınmış markalarının satıldığı mağazalarla Moskova’nın en önemli alış veriş merkezidir.Kızıl Meydan’ın Kıyısında bütün ihtişamını ziyaretçilerinden esirgemeyen bu muhteşem yapı 3 ana kola yayılan lüks mağazaları ile ister alışverişlerinizi, ister merakınızı gidermeye yaşayacaktır.

Arbat Sokağı

Arbat Sokağı

Moskova’nın en eski ve en ünlü bu sokağında ünlü Rus şair Puşkin’in evi ve evin hemen karşısında da Puşkin’in uğruna girdiği düelloda hayatını kaybettiği karısı Natali’nin Heykeli sizleri selamlamaktadır.

Novodeviçi Mezarlığı

Novodeviçi Mezarlığı

Mavi gözlü dev yazarımız Nazım Hikmet ve Karısı Vera sonsuz uykusuna burada devam etmektedir. Mezarlıkta Stalin’in karısı, Rus Şair Mayakovskiy, Gogol, Eisenstein, Kruşçev ve Boris Yeltsin dünyaca ünlü olan ama ülkemizde değeri anlaşılamadığı için yurt dışında gözlerini hayata yuman bu dev şaire arkadaşlık yapmakta ve kim bilir belkide halen orada fikir alışverisinde bulunmaktadırlar.

Bolşoy Tiyatrosu

Bolşoy Tiyatrosu

Kızıl Meydan’a oldukça yakın bir konumda bulunan Büyük Tiyatro, diğer adı ile Bolşoy Tiyatrosu tam 7 katlı bir bina olup bu binada bir etkinliğe katılmak için önemli bir meblağı gözden çıkarmanız gerekir. Bu tiyatroya gitmek Rusya’da bir statü göstergesi sayıldığından dolayı fiyatlar çok pahalıdır. Bu meblağları göz önüne alırsanız unutulmaz gösteriler için ziyaret edilmesi size çok şey katacaktır.

Nikolay Gogol Müzesi

Rus edebiyat dünyasının unutulmaz isimlerinden birisi olan ve Ölü Canlar ve Bir Delinin Hatıra Defteri gibi ölümsüz eserleriyle bildiğimiz Nikolay Gogol’un son 4 yılını geçirdiği, yazarın kişisel eşyalarının ve bahçesinde yazarın bir heykelinin yer aldığı konak Rus Edebiyatını tanımanıza ve emin olun sevmenize yardımcı olacaktır. Müze, Moskova seyahat rehberi listenizde mutlaka yer almalı.

Mayakovsky Devlet Müzesi

Mayakovsky Devlet Müzesi

Mavi Gözlü Dev yazarımız Nazım Hikmet’i de etkileyen “Kırık Dizeli” şiirleri ile tanınan şairin Moskova’da yaşadığı konağı gezmek ve yürüdüğü sokakları adımlamak….. İnanın çok farklı duyguları yaşayacaksınız. Belki de kulaklarınıza Mayakovsky’nin ayak seslerini duyduğunuzu hissedeceksiniz. Mutlaka gidip görün bu sokağı.

Dostoyevski’nin Dairesi

Dostoyevski’nin Dairesi

Suç ve Ceza, Budala gibi anıtsal eserleri ile dünya edebiyat klasikleri arasına girmeyi başaran yazarın gençlik yıllarını yaşadığı küçük ve oldukça mütevazi evde yazarın ailesine ve kendisine ait kişisel eşyalar sergilenmektedir. Hiç bir restorasyon yapılmadan günümüze ulaşan bu şirin ev, Rus Kültürünün geçmişine verdiği değer ve anlamı gözlerinizin önüne dökecektir.

Gorky Parkı

Gorky Parkı

Adını yine dünyaca tanınan Rus Yazar Maksim Gorki’den alan park Moskovalılara dünya standartlarının da üstünde bir yaşam alanı sunmaktadır. Moskova seyahat rehberi listesinin en özel yerlerinden biri olan bölgede, çocuklar da unutulmamış. Çocuk parkları, bisiklet yolları ve ücretsiz Wi-Fi ile spor alanlarından faydalanabileceğiniz alan bir parça nefeslenmek için duraksanacak bir yer değil özel olarak gezilmek üzere gideceğiniz bir yer olmalıdır.

İzmailova Bit Pazarı

İzmailova Bit Pazarı

Bit Pazarı denince aklınıza hemen eski ve kullanılması zor olan eşyalar gelmesin aklınıza. Pahalı mücevherlerden hediyelik matruşkalara kadar ne ararsan bulabileceğiniz muhteşem bir pazar burası. Sayısız tezgahtan kendinize veya dostlarınıza alacağınız hediyeler Moskova seyahat rehberi geziniz daha anlamlı kılacaktır.

Moskova Gece Hayatı

Eğlencenin başkenti olarak Amerika kentlerini veya Avrupa Şehirlerini sayacaksanız bir kez daha düşünün derim.

Müzik ve Dansın 24 saat yaşandığı bu kentte renkli ve heyecanlı eğlence merkezleri sizi beklemektedir. Moskova seyahat rehberi ile dünyanın her yerinden kente gelen ziyaretçiler 1500-2000 kişilik eğlence merkezlerinde ister dans, ister müzik eşliğinde içkilerinizi yudumlarken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız ve sabahın ışıkları ile muhtemelen otelinize konaklamaya gideceksiniz.

#BuTatilde Önerisi: Ankara Gezilecek Yerler Listesi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür ve Eğlencenin Başkenti: Moskova Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds