Akdeniz’in en güzel illerinden birisi olan Mersin Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip olan ilidir. Tropikal iklim özellikleri de taşıyan bu ilimiz hem iklim hem de kültürel özellikleri açısından bir kaynaşım merkezidir. Tarih boyunca farklı kültürler bu kentte yerleştiği için yemek kültürü de son derece zengindir. Hem kahvaltısı, hem yemekleri hem de farklı tatlıları ile Mersin size tam bir lezzet şöleni sunabilecek bir kent. İyi bir seyahat rehberi aracılığıyla bu şehrin bütün güzel restoranlarından haberdar olabilirsiniz.

Mersin’in Ünlü Lezzetleri

Mersin denince akla gelen ilk lezzet tantunidir. İsmi Mersin ile birlikte anılan tantuni aslında ekmek ya da lavaş arası et veya tavuk dürümdür. Ama yapılışı ve etin hazırlanışı konusunda Mersin’in tantuni ustalarının katkısı önemlidir.

Mersin’de çok sayıda tantuni ustası bulunur. Bunlardan en ünlüleri ise Memoş Tantuni, Göksel Tantuni, Yaprak Tantuni ve Hasan Usta Tantuni’dir. Mersin’in neresinde olursanız olun bu tantunicilerin şubelerini bulabilirsiniz.İmages mersinde lezzet duraklari

Mersin’de Kahvaltı Yapabileceğiniz Yerler

Mersin gezi rehberi programlarına bakarsanız mutlaka kahvaltı duraklarını da incelemelisiniz. Mersin’de kahvaltı denince akla gelen ilk yerler Gülnar ve Narlıkuyu taraflarıdır. Buradaki irili ufaklı pek çok kahvaltı restoranı bulabilirsiniz. İsmi çok ünlü olmasa da hemen hepsinde organik lezzetler ve Mersin’in farklı reçellerini bir arada bulabileceğiniz geniş seçeneklerle dolu kahvaltı yapabilirsiniz.

Ayrıca yakın çevrede gezebileceğiniz pek çok yer de görebilirsiniz. Kız Kalesi ya da Adamkayalar gibi yerleri henüz görmediyseniz kahvaltı tercihinizi Erdemli ve Narlıkuyu taraflarında kullanın. Ama Yenişehir tarafından ve şehir merkezide yaparsanız Irmak Restoran, Çağlar Köy Konağı, Gusto Cafe ve The Mint’e de uğrayabilirsiniz.

Et ve Balık Yemekleri

Mersin hem kebapları hem de deniz ürünleri seçeneklerini bir arada bulabileceğiniz bir yerdir. Sık sık turizm haberleri arasında ismini duyduğunuz bu kentin en ünlü kebapçıları Ciğerci Saboş, Gurme Döner, Kaburgacım, Mığçıoğlu Ocakbaşı’dır. Ama eğer balık yemeği seviyorsanız Rina, Canatan Balık Restoranı ve Balıkçı Yusuf en ünlü balık restoranlarıdır.

Kısacası Mersin birbirinden güzel pek çok lezzeti ve farklı yemekleri bulabileceğiniz bir kent. Ayrıca künefe ve kerebiç tatlıları ünlüdür. Güzel yemeğin üstüne tatlı yemek isterseniz Yürü Künefe, Paşa Künefe ve Kerebiççi Hayri Usta gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Mersin Otelleri

Karadeniz Turu Tavsiyeleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mersin'de Lezzet Durakları

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds