Lübnan gezi rehberinde, ülkenin gezilecek yerlerini derledik.

Resmi adı Lübnan Cumhuriyeti olan Lübnan, Akdeniz’de yer alan bir Ortadoğu ülkesidir. Suriye ve İsrail, Lübnan’ın kara sınırı komşusu ve Akdeniz ülkenin deniz sınırı komşusudur. Ülkenin başkenti, Beyrut’tur.

Lübnan’ın nüfusu 4 milyonun üzerindedir. Ülkenin resmi dili Arapça ve para birimi Lübnan Lirası’dır.

Lübnan’ın Tarihi

Milattan önce 15. yüzyıldan bu yana yerleşimin olduğu tespit edilen Lübnan, Romalılar’ın bir kolonisi idi. Bilim alanında birçok gelişmeye ev sahipliği yapan bölgeye kurulan okullar, Antik Çağ’da Lübnan’ın gözde bir yer olmasını sağlamıştır.

Milattan sonra 6. yüzyılda ülke, bu topraklarda meydana gelen depremler yüzünden epey hasar almış ve yıkılmış bir hale dönmüştür. Osmanlı Devleti’nin genişlemesi ile birlikte imparatorluk toprakları altına alınan Lübnan, I. Dünya Savaşı sırasında Fransızlar’ın işgaline uğramıştır. 1943 yılına gelindiğinde Fransızlar Lübnan’dan çekilmiş ve Lübnan bağımsız bir ülke olmuştur.

Lübnan’da, etnik gruplara arasında, 1975 yılında başlayan iç savaş 20 yıl sürmüş ve özellikle başkent Beyrut epey hasar almıştır. Bu iç savaş sonrasında ülkede yaşayan Hristiyan nüfusu azalmıştır. Bu iç savaşta 150 bin kişinin öldüğü bilinmektedir.

Lübnan Gezi Rehberi

Lübnan tarihi, doğal güzellikleri ve Akdeniz’e kıyısı ile birçok doğal ve tarihi esere sahiptir. Yüzyıllarca gözde olan bu topraklarda yer alan ve Lübnan gezi rehberinize ekleyebileceğiniz bu güzel yerleri sizler için derledik.

Beyrut Ulusal Müzesi, Beyrut

İmages Beyrut Ulusal Muzesi1 800 x 450

1942 yılında, I. Dünya Savaşı sonrasında ülkede bulunan tüm arkeolojik eserlerin bir araya getirilmesi ile oluşan bu müzede, ülkenin geçmişten yakın tarihine kadar birçok eseri bir arada görebilmeniz sağlanmıştır. 100 binin üzerinde eserin sergilendiği bu müze ile Lübnan’ı tanımanız açısından önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle Beyrut Ulusal Müzesi’ni, Lübnan gezi rehberinize eklemenizi öneririz.

Baalbek Tapınak Şehri, Beka Vadisi

İmages Baalbek Tapinak sehri e1592422966718

Bin yıllık geçmişe sahip olduğu düşünülen bu tapınak şehrinin farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir. Fenikeliler’den, Romalı ve Yunanlılar’a kadar birçok topluluğun bu şehre tapınaklar yaptığı düşünülmektedir. Bu tarihi ve ayakta duran birçok tapınağı görmek isteyeceğinize eminiz. Özellikle akşamüzeri bu şehre karşı çektirdiğiniz fotoğraflardan epey memnun kalacaksınız.

Bağlantılı Rehber: Beyrut Gezi Rehberi

El Ömer Camii, Beyrut

İmages el omer 800 x 534

Başkent Beyrut’un simgelerinden biri olan bu cami, Haçlı Seferleri sırasında,1153 yılında, Hospitalier Şövalyeleri tarafından yaptırılan bir kiliseymiş. El Ömer Camii; 1291 yılında Memlüklüler tarafından camiye çevrilmiş ve günümüze bu şekliyle gelmiştir. Dış görüntüsü ve mavi kubbesi ile tarihin bir örneği olan bu camiyi görmek sizi heyecanlandıracaktır. El Ömer Camii’ni, Lübnan gezi rehberinize mutlaka eklemelisiniz.

Baatara Gorge Şelalesi, Balaa

İmages Baatara Gorge Selalesi 800 x 600

Batara Çukuru Şelalesi olarak da bilinen bu yer, 225 metre derinliğindedir. Şelale çevresinde doğal yollarla oluşan köprüleri ile gizemli ve muhteşem bir görüntü sunan bu şelaleyi, Lübnan gezi rehberinize mutlaka eklemelisiniz.

Roma Hamamı Kalıntıları, Beyrut

Arkeoloji ve tarihi sevenler için burası tam anlamıyla bir cennettir. Roma döneminden günümüze gelen bu hamam kalıntıları içerisinde birçok başka tanımlanmış ve tanımlanamamış kalıntılar bulunmaktadır.

Mzaar Kfardebian, Kfardebian

İmages Mzaar Kfardebian 800 x 600

Lübnan’ın kayak turizmi için önemli bir yere sahip olan bu yer, özellikle aralık ve nisan ayları arasında çokça ziyaret almaktadır. Ortadoğu’nun en büyük ve en önemli kayak merkezi olan Mzaar Kfardebian, Beyrut’a çok yakın olması ile de kolayca ulaşılabilen bir konumda yer almaktadır. Eğer kış aylarında Lübnan’ı ziyaret edecekseniz, burayı Lübnan gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

Nicolas İbrahim Sursock Müzesi, Beyrut

İmages Nicolas Ibrahim Sursock Muzesi 800 x 487

Ülkenin sanatsal yönünün simgeleyen bu müze, sanatseverler için güzel bir müzedir. Eski bir konak olan bu müze, 1961 yılında ziyarete açılmış ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği bir yer olmuştur. Müze, ismini ise koleksiyoncu olan Nicolas Sursock’tan almıştır. Nicolas İbrahim Sursock Müzesi, her yıl birçok yerli ve yabancı turisti ağırlayan bir yerdir. Bu yeri sizde Lübnan gezi rehberinize eklemek isteyeceksiniz.

Lübnan’da Ne Yenir?

Lübnan’ın Akdeniz’e olan kıyısı, brçok kültüre ev sahipliği yapması ve Arap mutfağına olan yakınlığı ile zengin ve karma bir mutfağa sahiptir. Bir zamanlar Osmanlı toprakları arasında yer alan Lübnan, bazı yemekleri ile Türk Mutfağını etkilemiş ve bu mutfaktan etkilenmiştir. Baharatların, otların ve etin de sıklıkla kullanıldığı bu mutfaktan yemeye doyamayacağınız birçok lezzeti tadarak ayrılmalısınız.

Lübnan gezi rehberinize ekleyebileceğiniz lezzetleri şöyle sıralayabiliriz: Kibbe Lebeniye Çorbası, Falafel, Tabule Salatası, Humus, Kakuleli Türk Kahvesi, Pita, Mamul Kurabiyesi.

Lübnan’ın geleneksel yemeklerini tadabileceğiniz restoranlar ise şöyledir: Buddha Bar, Casablanca, Loris Restoran, Gruen, Tawlet Souk el Tayeb, Taj Al Moulouk, Babil, Manara Palace Café.

Lübnan’da Ulaşım

Lübnan’a İstanbuldan kalkan uçaklarla 2 saatte ulaşamanız mümkündür. Ülke küçük olduğu için bir tane havaalanı bulunur. Lübnan Akdeniz’e bakan bir ülke olduğu için deniz yoluyla ulaşmak daha uzun sürsede bu yolla gitmek de mümkündür. Ayrıca Türkiye’den karayolu kullanarak da Lübnan’a gidilebilir fakat Suriye üzerinden geçmek zorunda olunduğu için bu seçenek son yıllarda sıkça tercih edilmemektedir.

Lübnan’ın küçük bir ülke olması ulaşım alanından burayı oldukça rahat bir şekilde gezmenizi sağlamaktadır. Otobüs ve taksi kullanabileceğiniz Lübnan’da,  özel araç kiralayarak da rahatça gezebilirsiniz. Burada ulaşım sağlarken dikkat etmeniz gereken nokta ise taksilerin taksimetresi olmadığından pazarlık yapmanın önemli olduğudur.

Lübnan’da Konaklama

 Lübnan yüzölçüm olarak küçük bir ülke olduğu için istediğiniz yerde kalma imkanı yaratır. Özellikle başkent Beyrut, tarihi dokusu ve özellikle sosyal hayatın canlılığı ile birçok kişiyi konaklama için çekmektedir.

Lübnan gezi rehberinize ekleyebileceğiniz otel önerilerimiz şöyledir:

Lübnan seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Lübnan gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lübnan Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds