Litvanya gezi rehberi ile, uzun süren bir krallık döneminde Avrupa’da büyük topraklara hükmetmiş bir ülkeyi yakından tanıyalım. Litvanya, çok uzun süreli krallığı ile Avrupa’da çok büyük topraklara hükmetmiş bir ülkedir. Bununla birlikte çokça savaşın ve acının yaşandığı bu ülke doğal güzellikleri, tarihi ögeleri ve sahilleriyle bir hayli dikkat çekmektedir. Bu güzel yerleri sizin için Litvanya Gezi Rehberi yazımızda topladık.

Genel Bilgiler

Resmi adı Litvanya Cumhuriyeti olan ülke, Kuzey Avrupa’da yer alan, üç baltık ülkesinden biridir. Litvanya; Rusya, Belarus, Polonya ve Letonya ile sınır komşusudur. Litvanya İsveç ile de deniz komşusudur.

İmages litvanya gezi rehberi1 e1590161362386

Resmi dili Litvanca olan ülkenin başkenti Vilnius’tur. Para birimi Litas olan ülke, 2015’de alınan bir karar ile para birimini Euro olarak değiştirmiştir.  Nüfusu üç milyonun üzerinde olan ülke, “Ulusumuzun gücü birliğinde yatar!” sloganı ile anılır.

Litvanya Tarihi

Tarih öncesi devirlerden bugüne, insan yaşamının bulunduğu bu ülkeye ilk yerleşim milattan önce on bin yıllarında, Buzul Çağ’ın bitişine doğru olmuştur. Zamanla bu bölgeye göçler başlamıştır. 1009 yılına ait Alman el yazması Kuedlinburg Yıllıkları’ında, Litvanya ismine rastlanmıştır. Birçok Baltık kabilesi ilk kez 1230 yılında bir araya gelerek Litvanya Büyük Dükalığı kurmuştur. Bu birlik ilk kralın öldürülmesiyle yaşanan kaoslarla birlikte zayıflamış ama buna rağmen topraklarını genişletmeye devam etmiştir. 14. yüzyıla gelindiğinde Avrupa’nın büyük bir bölümüne hakim olan Litvanya, Avrupa’nın en büyük ülkesi olmuştur.  1385 yılında ise Polonya kralı ile anlaşma yapılarak iki ülke birleştirilmiştir. 1500’lü yılların sonuna doğru birçok savaş yaşayan ülke iyice zayıflamıştır.

İmages litvanya gezi rehberi2 e1590161352321

1655-1661 yılları arasında yaşanan Kuzey Savaşları ve o dönemdeki özgürlük hareketleri, savaş sonunda yaşanan veba salgını ile birlikte halkın yarısı hayatını kaybetmiştir. 1700’lü yıllara gelindiğinde ülke dış etkenlerin de etkisiyle bölünmüştür. Geriye kalan Litvanya topraklarında ağır yasaklar getirilmiş, basın, eğitim kontrol ve baskı altına alınmıştır.

1. Dünya Savaşı zamanında Litvanya Konseyi, Litvanya bağımsızlığını temel alan bir deklarasyon ilan etti. Bunun üzerine Polonya tarafından ülkenin bir kısmı işgal edildi. II. Dünya Savaşı sonrasında Rusya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle ülke toprakları Litvanya’ya iade edilmiştir. Sonrasında ise Rusya Litvanya’yı işgal etmiştir. Bir yıl sonra ise ülke Almanya işgaline uğramıştır. Bu işgal sırasında ülkede yaşayan Yahudiler’in yüzde doksanı yanı 200 bine yakın insan öldürülmüştür.

1944 yılında ise ülke de Rusya aracılığı ile Litvanya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuştur. Bunun üzerine uzun yıllar süren ve elli bine yakın insanın öldüğü Rus karşıtı bir iç savaş yaşanmıştır. 11 Mart 1990 yılında ise Litvanya, Sovyetler Birliği’nden ayrılarak, bağımsız ilan eden ilk ülke olmuştur.

Litvanya Gezi Rehberi

 • Old Town
 • Büyük Dük Sarayı
 • Neringa Şehri
 • Katedral Meydanı
 • Gediminas Kulesi
 • Palanga Şehri
 • Litvanya Sanat Müzesi
 • St. Annes Kilisesi
 • Trakai Kalesi
 • Soykırım Kurbanları Müzesi
 • Aukstaitija Ulusal Parkı

Litvanya uzun yüzyıllar krallıkla yönetilmiş çok uluslu bir yapıya sahipken, krallığın zayıflamasıyla birlikte birçok iç savaş, birçok uluslararası savaş ve işgale maruz kalmıştır. Yaşanan hastalıklar ve yoksulluklarla birlikte ülke nüfusunun büyük bir oranı ölmüş ya da göç etmiştir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen denizi, sahilleri, ormanlık alanları, tarihi yapısı ile Litvanya, yıl içinde birçok turisti ağırlamaktadır. Siz de bu ülkeye ziyarette bulunacaksanız, Litvanya Gezi Rehberi yazımızı mutlaka okumalısınız.

Old Town, Vilnius

İmages Old town e1590161427483

Ülkenin en rahat, renkli ve hareketli bölgesi burasıdır. Birçok dükkanın, mekanın ve tarihi atmosferin yer aldığı sokaklarda, birçok turist görmek mümkündür. Hem gündüz hem gece hayatının en güzel örneklerinden biri olan bu şehri görmeden Litvanya gezi rehberinizi sonlandırmamanızı öneririz. Buradan sevdiklerinize küçük hediyeler de satın alabileceğiniz güzel yerler de bulunmaktadır.

Büyük Dük Sarayı, Vilnius

İmages Buyuk Duk Sarayi Vilnius e1590161452811

15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar şehrin kültürel, politik ve diplomatik açıdan en önemli merkezi olan bu saray, zamanla hasar görmüş ve kullanılamaz hale gelmiştir. Bu nedenle 19. yüzyılda saray aslına uygun olarak tekrar yapılmıştır. Tarihi kalıntılarının sergilendiği iki odası bulunan bu sarayı görmek isteyeceksiniz.

Neringa Şehri

İmages Neringa Sehri e1590161467730

Neringa, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne yer alan ve üç binden az nüfusa sahip bir şehirdir.   Çam ormanlarıyla kaplı bir sahil kasabası olan bu küçük yer, sessiz ve doğa ile bir arada tatil imkanı sağlıyor. Yaz aylarında Litvanya’ya gelirseniz, en az bir gününüzü burada geçirmekten keyif alacağınıza eminiz.

Katedral Meydanı,Vilnius

İmages Katedral MeydaniVilnius

Katedral Meydanı adını burada bulunan St. Vladislav Katedrali, Vilnius Katedrali ve St. Stanislav Katedrali’nden almaktadır. Şehrin ana meydanı olarak bilinen Katedral Meydanı’nda, bu tarihi kiliseleri gezebileceğiniz gibi sosyal hayata da katılabilirsiniz.

Gediminas Kulesi, Vilnius

İmages Gediminas Kulesi

Başkentin en önemli eserlerinden biri olan bu kule mükemmel bir şehir manzarası sunmaktadır. 15. yüzyılda yapılmış bu eser günümüzde hala ayakta durmaktadır. Kulenin en tepesine çıkmak için ya uzun bir yokuş yürümeniz gerekir ya da füniküler kullanarak bu kaleye çıkabilirsiniz.

Palanga Şehri

İmages Palanga Sehri e1590161486462

Bir diğer sahil kasabası olan Palanga, 300 metre genişliğinde ve 15 kilometre uzunluğundadır. Bu haliyle inanılmaz ihtişamlı bir görüntü sunan Palanga, görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Plajlarının yanında tarihi birçok alana da sahip bu şehri görmeden Litvanya gezi rehberinizi sonlandırmak istemeyeceksiniz.

Litvanya Sanat Müzesi, Vilnius

İmages Litvanya Sanat Muzesi Vilnius

Litvanya’nın en büyük sanat galerisi burasıdır. 1933 senesinde kurulmuş olan bu müzede, on binlerce eser sergilenmektedir. İlk başta şehir müzesi olarak kullanılan bu bina, zamanla içeriğini geliştirmiş ve ülkenin en kapsamlı sanat müzesi olmuştur. Burası, Litvanya gezi rehberinize mutlaka eklemeniz gereken bu yerdir.

St. Annes Kilisesi, Vilnius

İmages St. Annes Kilisesi e1590161377556

St. Annes Kilisesi, 500 yıllık tarihi ve Gotik mimari yapısıyla görenleri kendine hayran bırakan bir ihtişama sahiptir. Binanın dışını oluşturan tuğlalı yapı ile fark yaratan bu kilise, günümüzde hala ibadethane olarak kullanılmaktadır.

Trakai Kalesi, Trakai

İmages Trakai Kalesi e1590161400695

14. yüzyılda Galve Gölü üzerinde bir adada inşa edilen Trakai Kalesi’nin çevresi, 1992 yılında çevresinin park haline getirilmesi ile bir bütünlük kazanmıştır. Bu kale, gölü ve ormanlık alanları ile ülkenin en çok ziyaret edilen ve sembol olan yerlerindendir. Trakai Kalesi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Kalenin tarihi yapısı ve çevresi mutlaka Litvanya gezi rehberine eklemelidir.

Soykırım Kurbanları Müzesi, Vilnius

İmages Soykirim Kurbanlari Muzesi1 Vilnius

Hitler zamanında ülkede gerçekleşen işgal sonrası yapılan Yahudi Soykırımı’nı ve Sovyetler işgalinde yaşanan direniş sonucunda hayatını kaybeden insanları konu alan bu müze, birçok tarihi belgeyi ziyaretçilerine sunmaktadır. Tarihe tanıklık yapacağınız bu müzeyi ziyaret edecekseniz, pazartesi ve salı günleri müzenin kapalı olduğunu bilmeniz yararınıza olacaktır.

İmages Soykirim Kurbanlari Muzesi Vilnius

Aukstaitija Ulusal Parkı, Vilnius

İmages Aukstaitija Ulusal Parki Vilnius1 e1590161511424

Üzerinde birçok gölün ve ormanların bulunduğu bu parkta hem doğa ile vakit geçirebilir hem de gezi yapabilirsiniz. Ülkenin biyoçeşitliliğini görebileceğiniz bu parkta, Antik Arıcılık Müzesi ve 18. yüzyıldan günümüze gelen Palüse Ahşap Kilisesi’ni  görebilirsiniz.

İmages Aukstaitija Ulusal Parki Vilnius e1590161498304

Litvanya’da Ne Yenir?

Yemek kültürü çokça gelişmiş bir ülke olan Litvanya’da, kendine has lezzetler tatmanız mümkündür. Baltık Denizi ülkeleriyle benzer yemek alışkanlıkları bulunan Litvanya yemeklerinde, komşu etkisi de hissedilmektedir. Ülke mutfağının ana elemanlarından birkaçı ise patates, balık ve domuz eti olarak sayılabilir. Burada mutlaka yemelisiniz diyeceğimiz lezzet ise ülkenin ulusal yemeği olarak bilinen Cepelinai’dir. Ülkenin bir de geleneksel ekmeği bulunmakta: Juoda Duona

Litvanya gezi rehberinize eklemeniz gereken bazı lezzetler şöyledir: Borş Çorbası, Cepelinai, Dumpligs, Gira, Grybukai, Juoda Duona, Kugelis.

Burada yeni lezzetler tadabileceğiniz bazı restoranları şöyle sıralayabiliriz: Kaunas Restoran, Druskininkai Restoran, Klaipeda Restoran, Siauliai Restoran, Vilnius Restoran, Trakai Restoran, Neringa Restoran, Palanga Restoran, Panevezys Restoran.

Ulaşım

Litvanya’da öncelikle gitmek isteyeceğiniz bölgeye en yakın yere gitmeniz mümkündür. Çünkü ülkede toplam dört adet havaalanı bulunmaktadır. Ülke yüzölçümü olarak küçük olduğundan kaynaklı iç hatları bulunmamaktadır. Buraya direkt uçuşla ortalama iki buçuk saat yolculukla varmanız mümkündür lakin direkt uçuşlar çok pahalı olabilir. Bu sebeple vaktiniz varsa aktarmalı uçuşu tercih ederek maliyetinizi azaltabilirsiniz.

Ülke içerisinde ulaşım ise hem özel araçlarla hem de toplu taşımayla oldukça konforludur. Ülkede otobüs ve minibüsler çokça yaygın kullanılmaktadır. Çok gelişmiş bir sisteme sahip olan ülke de ulaşım açısından hiç zorluk yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Litvanya gezi rehberinizi oluştururken tercih edebileceğiniz bir başa ulaşım yolu ise trendir. Ülke de feribotla ulaşım da mümkündür.

Litvanya’da Konaklama

Litvanya’da konaklama alanı çok fazladır. Yaz tatilinizde burada bulunacaksanız sahil kentlerini tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte en iyi konaklama alanı başkent Vilnius’dur. Çokça otel seçeneği ile burada her bütçeye uygun otel bulmak mümkündür.

Litvanya gezi rehberinize;

Litvanya seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Litvanya gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Litvanya Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds