Ege Bölgesi’nin yaklaşık 575.000 kişilik nüfuslu bu şirin kenti Ulusal Kurtuluş Savaşımızın da en önemli kentleri arasında yer almaktadır. Kentin tüm dünyaca tanınan Kütahya Seramikleri, çini sanatları ve kaplıcaları, adeta keşfedilmemiş bir cevherdir.

Birbirinden renkli seramik sanatının gelişmiş olduğu kentte çinicilikte son derece rağbet gören bir sanayi dalıdır. 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan kentimiz, tarihte Frigyalılara ve Lidyalılara da ev sahipliği yapmış olması nedeniyle pek çok tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. Kent, Türklerin Anadolu’ya yerleşmeye başlamasından sonraki süreçte de Mevlevi Kültürünün önemli bir merkezi olmuştur.

Kütahya, Çini İşlemeciliği ile dünyaca ünlü pek çok yapının duvarlarını süslemiş, çinicilik alanında İznik’le beraber dünyaca tanınır hale gelmiştir. Kentte çini imalatının yanı sıra tarihten gelen tecrübenin desteği ile birlikte seramik sanatı da çok gelişmiştir. Yerleşim konumu nedeni ile ürettiği seramik ve çinilerinin pazarlanması ve tanıtımı rahat bir şekilde yapılmakta olup oldukça avantajlı bir alanda yer almaktadır.

Kütahya, son yıllarda turizm alanında yaptığı çalışmalar ve tanıtımlar neticesinde pek çok alan turizm hizmetlerine açılmıştır.

Bu yazımızda kentin önemli turizm ve gezi alanlarını sizler için derledik.

Kütahya Gezi Rehberi

Kütahya Saat Kulesi

Kütahya Saat Kulesi

Mevlevi Kültürünün en önemli merkezlerinden birisi olan ilimizde yaklaşık 800 yıldır hizmet veren bu mekan ince motif işlemeleri ile dikkat çekmektedir. Hem tarihte, hem de günümüzde aynı faaliyeti gösteren bu mekanın Kütahya gezinizde ilk sıralarda olması tavsiye edilir.

Yapıldığı tarihten beri kentin gözü olarak adlandırılan bu saat kulesi, geçmişte de günümüzde de kentin en önemli simgelerinden birisi olmuştur.

Kule Kütahya’nın en gözde ürünlerinden birisi olan Kütahya Çinileri ile bezenmiş olup gözlerinizi bu eserden ayıramayacaksınız.

Dereli Kaplıcaları

Dereli Kaplıcaları

yılın her döneminde hizmet veren ve adeta sağlık dağıtan bu kaplıcalar oldukça ilginizi çekecektir. Eklem romatizmalarınızı, kemik erimesini, sinirsel ve ruhsal bozukluklarınızı gidermek için ruhunuzu dinlendirecek bir derenin yanı başında aktığı muazzam tesisler inanın sizi kendisine hayran bırakacaktır. Dereli kaplıcalarını ziyaret etmeden Kütahya’ya gittim denemez. Bu sımsıcak ve şifa dağıtan kaplıcalar mutlaka ziyaret edilmelidir.

Eynal Kaplıcaları

Eynal Kaplıcaları

Yaklaşık 3000 yıldır şifa dağıtan Kütahya Kaplıcalarının en önemlilerinden birisi de Eynal Kaplıcalarıdır. Modern tesisleri ile yıllar içerisinde kendisini yenileyen kaplıca, siyatik, cinsel sorunlar, nevralji, cilt, deri, nevrit, mide ülseri, böbrek taşı, egzama problemlerine dur deyip hayatı çok daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Domaniç Ormanları

Domaniç Ormanları

Domaniç Ormanları, çeşitli endemik ağaç türleri ile muhteşem bir tabiat parçası olarak adını tüm ülkemize duyurmuştur. Kentin çok önemli bir gezi noktası olan ormanların Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’nin babası olan Ertuğrul Gazi’nin yaz boyunca gezdiği ve avlandığı ormanlar olarak bilinmektedir.

Dağlık Frigya Vadisi

Dağlık Frigya Vadisi

Günümüzdeki Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir illeri sınırları içerisinde yer alan Frigya Vadisi, Kafkaslardan Andolu’ya MÖ 9. yy da göç eden bir kavim tarafından kurulan ve tarihte adını Frigya olarak tanıtan büyük bir medeniyetin yaşadığı vadidir.

Dağlık Frigya Bölgesi, derin vadilerin yer aldığı bir bölgedir. Kolayca işlenmesi ile tanınan volkanik tüflerden oluşan jeolojik bir yapıya sahiptir. Kolay işlenir oluşundan faydalanan söz konusu medeniyet, kayaların bu özelliğini kullanarak inşa ettikleri kendine has bir mimari ile kendilerinden sonra bölgede yaşayan pek çok medeniyete de öncü olmuştur.

Frig döneminden kalan kaya anıtlarının ortak özellikleri, süslemelerdeki zenginlik ve mimariye bu medeniyet tarafından kazandırılan üçgen alanlar olmasıdır. Ayrıca Ana Tanrıca Heykelinin işlendiği kaya nişleri de başka bir görsel zenginlik sunmaktadır. An Tanrıca heykellerinin işlenmiş olması nedeni ile Anadolu’da yaşayan diğer medeniyetlerden ayrılan bu medeniyetin dini ritüelleri ve sosyal hayatı da diğer medeniyetlerden ayrışmaktadır.

Dumlupınar

Dumlupınar

Atatürk önderliğinde gerçekleşen Ulusal Kurtuluş Savaşımızın en önemli dönemeçlerinden birisi de Dumlupınar’dır. Kurtuluş Savaşının en önemli çarpışmalarının yaşandığı bu ilçenin tamamına yakını Milli Park olarak ilan edilmiştir. 26 Ağustos 1992 yılında büyük bir törenle açılan Dumlupınar Şehitliği, tüm şehitlerimize olan vefa borcumuzu ödemek için ziyaret edilmesi gereken önemli bir noktadır. İlçe merkezinde bulunan Atatürk Evi, Dumlupınar Anıtı ve Başkomutan Tarihi Milli Park Müzesi de mutlaka ziyaret edilmesi gerekmektedir.

 

Kütahya’da Konaklama

Hem tarihi geçmişi, hem de doğal yapısı ile gezginleri kendisine çeken bu kentte çeşitli konaklama imkanına sahipsiniz, Bölgede yer alan otellerde, pansiyonlarda ve günlük ev kiralama yöntemi ile kiraya verilen evlerde oldukça rahat ve bütçenize uygun konaklama yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Kütahya Ulaşım

Kütahya’ya Ulaşım

Kente kara yolu, demir yolu ve hava yolu ile ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Kütahya’da En Uygun Oteller

#BuTatilde Seyahat: Masal Köyü Giethoorn


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Özgür Gümüş
18 Temmuz 1994'te doğdu. Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Bölümü mezunu, aktif olarak içerik yazarlığı yapıyor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kütahya Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds