Kocaeli yürüyüş parkurları, özellikle hafta sonlarında bölge halkı ve şehre yakın ziyaretçiler tarafından sürekli olarak ziyaret ediliyor. Doğa ile iç içe olma fırsatı yakaladığınız bu parkurlarda, hem yoğun çalışma hayatının stresini atabilir, hem de sağlıklı bir yaşam için önemli bir hamle yapabilirsiniz. İşte, Kocaeli’nin en iyi yürüyüş parkurları;

Yüz ölçümünün yaklaşık olarak yüzde 48’i ormanlarla kaplı, ve muhteşem güzellikleri doğasında barındıran Kocaeli, tam 8 adet tabiat parkını bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle hafta sonlarında Kocaeli yürüyüş parkurları yoğun bir ziyaretçi kitlesi çekiyor.

Bu kadar orman ve tabiat parkına sahip olan bir kentte yürüyüş yollarının da oldukça fazla olması çok doğaldır.

En İyi Kocaeli Yürüyüş Parkurları

 • Sardalya Koyu
 • Soğuksu Dere Kanyonu
 • Kazandere (Aksığın)
 • Kız Kulesi
 • Kayaüstü Yaylası ve İnönü Yaylası
 • Ballıkayalar
 • Aytepe-Servetiye
 • Çene Dağı
 • Çınarlı Dere
 • Serindere Kanyonu
 • Sıcakdere Kanyonu
 • Kerpe-Sarısu
 • Dümbüldek Suyu

Ballıkayalar

1995 yılında Milli Park olarak ilan edilen alan, toplam 1847 hektar üzerine yayılmıştır. Gebze üzerinden Tavşanlı köyü istikametinde yer alan parkta çeşitli bitkiler ve çakal, köstebek ve hüthüt kuşlarını görebilirsiniz. Parkta 2 yürüyüş parkuru bulunmaktadır.

Ballıkayalar yürüyüş parkuru

Sardala Koyu

Ağva’yı geçip Kandıra tabelalarını takip ederek ulaşabileceğiniz Sardala Koyu, Bağırganlı Köyü’nden başlayarak 8 km’lik ağaçlarla bezenmiş bir alanda yer alan yürüyüş yolu, denize kadar ulaşmaktadır.

Soğuk Su Dere Kanyonu

İzmit’e 30 km uzaklıkta yer alan parkur, toplamda 10 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Parkurun tamamı su içinde yer almakta ve oldukça zorlu bir güzergahta yer almaktadır. Parkurun tamamının geçilmesi yaklaşık 5 saat sürmektedir.

soğuk su dere kanyonu kocaeli yürüyüş parkuru

Kazandere – Aksığın

İzmit’e 20 km uzaklıkta yer alan parkur orta dereceli zorlu parkur olarak sınıflandırılmaktadır. Topla uzunluğu 9 km olan parkurun tamamlanma süresi yaklaşık 4 saat sürmektedir. Bitiş noktası Yuvacık Barajı olan parkur, gölet ve şelalelerle kaplı olup bazı yerleri geçmek için dağcılık ekipmanları gerektirebilir.

Kız Kulesi

İzmit’e 18 km uzaklıkta olan parkurun uzunluğu 10 km olup bitirme süresi yaklaşık 4 saattir. Parkurun zorluk derecesi orta zorluk olarak sınıflandırılmaktadır.

Kaya Üstü Yaylası ve İnönü Yaylası

Kocaeli yürüyüş parkurları listesindeki önemli bölgelerden biri de, Kaya Üstü Yaylası. Tepecik köyünden başlayan güzergah, toplam 15 km olup yaklaşık olarak 5 saatte tamamlanabilir. Parkur ana güzergahı dışında kalan ancak gidilebilecek olan bir bölge olan 900 metre yükseklikteki Çıplak Kaya adıyla anılan alana gidip muhteşem bir manzarayı fotoğraflayabilirsiniz. Eğer bu mevkiye gitmek ve geri dönmek istemezseniz yaylaya yaklaşık 4 saatte ulaşma imkanına sahip olabilirsiniz.

En İyi Kocaeli Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Sanayi şehri olan kocaelinde insanların temiz havayı biraz olsun hissedebildiği güzel bir nokta olmuş

 2. En sevdiğim Kız Kulesi. Yürümesi zevkli. Müzik eşliğinde spor yapmayı ora sayesinde seviyorum ben de. Bu yüzden daha bilmediğim bir çok parka gidemiyorum. Bu yazı sayesinde de bir çok park olduğunu keşfettim. Bilmediğim yerlere de gideceğim sözüm olsun:)

Kocaeli Yürüyüş Parkurları

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds