Kıyıköy gezi rehberinde, Kırklareli’nin yeşiller ile kaplı bölgesini sizler için derledik.

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı bir sahil kasabasıdır. Yemyeşil ormanlarla çevrilidir. Doğal güzellikleri ile ön planda olmakla beraber halkının geçim kaynağı balıkçılık ve ormancılıktır. Kazandere ve Pabuçdere Dereleri Kıyıköy’den geçerek Karadeniz’e dökülür. Hem Marmara’ya hem de Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Kıyıköy’ün Antik Çağlar’daki adı Salmydessas’tur. Karyalılar tarafından kurulmuş bulunmaktadır. Kırmızı tuğlalar ile örülmüş surlara sahiptir. Bu surların ortasında ise Rum evleri bulunmaktadır.

Dünyanın en eski taş oyma manastırlarından biri olan Aya Nikola Manastırı’na ev sahipliği yapmaktadır. Trakya’nın yegane karaçam ormanları bu bölgede bulunmaktadır. Sapsız meşe, macar meşesi, doğu gürgeni, karagürgen, kayın, kızılağaç, ıhlamur ve akçaağaç gibi ağaçlar da bu bölgede bulunmaktadır. Ayrıca, yaban domuzu, kurt, karaca, çakal, tilki, porsuk ve tavşan gibi hayvanlar bu bölgede koruma altına alınmıştır. Tarihi varlıkları, denizi, kumsalları ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine çeşitli güzellikler sunmaktadır.

Kıyıköy Gezi Rehberi

Denizi, ormanı, akarsuları, doğal güzellikleri ve tarihi varlıkları ile gezilecek pek çok yere sahip Kıyıköy; balıkçılık, kamp, fotoğrafçılık ve doğa sporları gibi pek çok aktivite için uygun bir bölgedir. Kıyıköy ne zaman gidilmeli? Plajları ve denizi olmasına rağmen sessizliği, ıssızlığı ve doğal güzellikleri ile yaz mevsiminden daha çok kış mevsiminde ziyaretçileri kendine çekmektedir. Kıyıköy gece hayatı bakımından barlar ve cafeler bünyesinde barındırsa da daha çok kafa dinlemek isteyenlerin tercih ettiği bir bölge konumundadır.

Aya Nikola Manastırı

İmages Aya Nikola Manastiri 800 x 534

Bölgenin en önemli tarihi zenginliğidir. Kıyıköy merkeze 800 metre uzaklıktadır. Manastırın 527-565 yıllarında İmparator 6.Jüstinyen döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Kayalarak oyularak yapılmıştır. Zamanında şifa arıyanların uğrak mekanı konumunda bulunmuştur. Zemin katı şapel ve ayazmadan oluşurken, üst bölümlerinde keşiş odaları vardır.

Kıyıköy Kalesi ve Surları

İmages Kiyikoy Kalesi ve Surlari 800 x 348

Kazan Dere ve Pabuç Dere arasında bulunmaktadır. Kıyıköy merkezini çevrelemektedir. İmparator 6.Jüstinyen döneminde yapılmıştır. Surlar kesme taş, tuğla ve moloz malzemelerinden yapılmıştır. Ayakta kalmış surların yüksekliği 5 metre, kalınlığı da 2,5 metreyi bulmaktadır. Güney cephesinde limana inen gizli bir kapı bulunmaktadır. Günümüzde Kıyıköy merkeze girişi sağlayan iki ana giriş kapısı ile birlikte batı surları ayaktadır. Doğu surları yıkılmıştır.

Öneri: Ege Tatil Önerileri

Kıyıköy Mağarası

İmages Kiyikoy Magarasi 800 x 539

Kıyıköy merkeze 2 km uzaklıktadır. Büyük Kurudere olarak bilinen akarsu yatağının yamacında, tabanın 25 metre yüksekliğinde yer alır. Doğal bir oluşumdur. Yer yer küçük gölcükler bulunmaktadır. Mağaranın canlı topluluğu arasında kırmızı ve kahverengi renkli kelebekler ile yarasalar yer alır.

Kıyıköy Liman Hamamı

Güney surların altında yer almaktadır. Yapım tarihi tam olarak bilinmemekle beraber geç Osmanlı döneminden kalma olduğu düşünülmektedir. Hamam günümüzde yapı kayıplarına uğramıştır.

Kıyıköy Camii

Kıyıköy merkezde bulunmaktadır. Kiliseden camiye dönüştürülmüştür. Geç Osmanlı dönemine ait olduğu düşünülmektedir.

Kazan ve Pabuç Dereleri

İmages Kazan ve Pabuc Dereleri 800 x 600

Kıyıköy’ü her iki yönden çevrelemektedir. Denize döküldükleri yerde kumsallar bulunmaktadır. 1.derece doğal sit alanlarıdır ve hayvanlar için yaşam ortamı sunmaktadır. Sandal, kano, sportif balık avcılığı ve deniz bisikleti gibi aktiveler için turistik bir alan konumundadır. Kıyıköy gezi rehberine de rahatlıkla dahil edilebilir.

Öneri: Muğla Gezi Rehberi

Kıyıköy Plaj ve Kumsalları

İmages Kiyikoy 800 x 600

Kıyıköy gezi rehberinde bulundurulması gereken bir nokta da, beldenin kıyı ve plajlarıdır. Suyu berrak ve temiz bir bölgedir. Deniz sezonu Temmuz ve Ağustos ayları arasında bir ay kadardır. Havaların soğumasıyla da Karadeniz etkisi denizde görülmektedir. Kıyı şeridinde pek çok kumsallar bulunmaktadır. İğne Ada yönünde de irili ufaklı pek çok koy bulunmaktadır. Selvez Koyu Kıyıköy’e en yakın koydur. Poliçe Koyu ve Panayır iskelesi Koyu da hem denize girmek için hem de kamp için uygun koylardır.

Kıyıköy’de Ne Yenir?

Kasaba yakınlarındaki Bahçeköy manda yoğurdu ile oldukça ünlüdür. Karadeniz’in zengin balık mutfağına da sahiptir. Kıyıköy ile özdeşleşmiş kalkan balığı da denenmesi gerekenler arasındadır.

Kıyıköy’de Konaklanabilecek Yerler

Konaklama imkanları daha çok pansiyon şeklindedir. Otel sayısı daha azınlıktadır. Yaz aylarının kalabalık olması durumunda da bölge halkı evlerini kiraya vermektedir.

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir?

Özel araç ile gelecekseniz, İstanbul yönünden geliyorsanız önce Tekirdağ’ın Çerkezköy’üne onun ardından da Saray ilçesine varmanız gerekmektedir. Buradan 30 km kadar sonra da Kıyıköy’e varmış olacaksınız.

Edirne ya da Kırklareli yönünden gelecekseniz de önce Kırklareli’nin Vize ilçesine buradan da 40 km kadar sonra da ormanların içinden Kıyıköy’e varmış olacaksınız. Otobüs ile gelecekseniz, Esenler otogarından Kıyıköy’e doğrudan ulaşım sağlayan otobüs firmaları kullanabilirsiniz.

Kıyıköy seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Kıyıköy gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

İğneada Longoz Ormanları Gezi Rehberi

Kıyıköy Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıyıköy Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds