Kınalıada gezi rehberinde, İstanbul’a en yakın ada olan bu sakin beldeyi sizler için derledik.

Kınalıada, Prens Adaları olarak da bilinen ada toplulukları arasında, İstanbul’a en yakın olan adadır. Adalar ilçesinde yer alan beş mahalleden biri olan Kınalıada, 5 büyük adada dördüncü büyük üyedir.

İmages Kinaliada3

Bizans İmparatorluğu döneminde sürgünlerin buraya getirildiği bilinirken, Romen Diyojen de sürgün sebebiyle Kınalıada’da tutsak bir hayat yaşamıştır.

Diğer adalara nazaran ağaç sayısı olarak Kınalıada, daha az bir sayıya sahiptir. Tarihi doku olarak da birkaç farklı miras barındıran Kınalıada gezi rehberini oluştururken, kültürel bir miras bağlamında beklenti içinde olmamak gerekiyor.

İmages Kinaliada2

Adaya ulaşım sağlamak adına İstanbul Şehir Hatları, İstanbul Deniz Otobüsleri, Turyol ve Mavi Marmara ile seferler düzenlenir. Mesafe olarak ise Bostancı’dan yaklaşık 30 dakika ve Kabataş’tan 1 saatlik bir süre geçmektedir.

Adaya adım attıktan sonra ise ulaşım, bisiklet ve elektrikli araçlar yöntemiyle sağlanabiliyor.

Kınalıada Gezi Rehberi

Ayazma Plajı

İmages Ayazma Plaji

Ayazma Plajı, Kınalıada gezi rehberini oluştururken listeye ilk olarak dahil edebileceğiniz noktalardan biri. Restore edilen ve yeni dekorasyonu ile beğeni toplayan plaj, Kınalıada’da sık sık ziyaretçi akınına uğruyor.

Göltürkbükü Gezi Rehberi

Gerek sauna ve barları gerekse de spor salonları ve havuzu ile Ayazma Plajı, Kınalıada tatilinizi anlamlı kılacaktır. Tüm gün deniz keyfinin tadına sonuna kadar varabilmek adına, burayı tercih edebilirsiniz.

Kınalıada Camii

İmages Kinaliada Camii

1964 yılında inşa edilen Cami, Çarşı Caddesi’nde yer alıyor. Kınalıada’da tarihi doku anlamında zengin bir alternatif havuz bulmak zor olduğu için, burayı ziyaret edebilirsiniz.

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

1857 yılında inşa edilen ve 1988’de restorasyon çalışmasına uğrayan kilise, bugünkü görünümünü almıştır. Prens Adaları kapsamında bulunan 5 ada içerisindeki tek Ermeni kilisesi olması, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’ni özel kılıyor.

Datça Gezi Rehberi

Dönüşüm Manastırı

İmages Donusum Manastiri

1914 yılında Türk ordusuna devredilen manastır, restorasyon çalışmalarına uğramıştır. Günümüzde de Rum ailelerin yazlık yerleşkesi olarak kullanılır.

Ayvalık Gezi Rehberi

Rum Ortodoks – Panayia Kilisesi

İmages Panayia Kilisesi

Kınalıada gezi rehberine eklenebilecek bir nokta olan Panayia Kilsesi, İmparator V. Leon’a kadar yaşamıştır. İlerleyen yıllarda yapılan kazı çalışmalarında ise çok sayıda büyük mermer parçası, yazılı sütunlar ve şamdanlar ele geçirilmiştir.

Kınalıada Kumluk Plajı

Çocuklar için uygun bir plaj olan Kumluk Plajı, sığ ve kumluk bir denize sahiptir. Cankurtaranların da gün boyunca görevde olduğu plaja Kınalıada iskelesinden kalkan ücretsiz tekneler ile ulaşılabilir. Yeme içme etkinlikleri için de plaj çevresinde yer alan restoran ve büfeler, sorun yaşamanızın önüne geçecektir.

Marmaris Gezi Rehberi

Kamos Beach

İmages Kamos Beach

Manastır Koyu’nda yer alan Kamos Beach, deniz ve havuzu kapsamaktadır. Ücretsiz teknelerle gidilebilmesinin yanı sıra yürüyerek de ulaşım sağlanabiliyor. Aktivite ve konserler ile de hareketliliğin olduğu noktalardan biri olarak lanse edilen Kamos Beach, günübirlik denize girmek isteyenler adına Kınalıada gezi rehberine dahil edilebilir.

Kınalıada Otelleri

Kınalıada seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Kınalıada gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kınalıada Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds