Kıbrıs gezi rehberinde, ülkede gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri derledik.

Kıbrıs Yunan ve Türkler’in hakimiyetinde olan, ikiye ayrılmış bir adadır. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bu iki yönetimdir. Ülkenin komşuları Türkiye, Suriye, Mısır, Lübnan, İsrail ve Yunanistan’dır.

Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’dır. Lefkoşa dünyada bölünmüş olan son başkenttir. Ülkenin iki resmi dili bulunmaktadır: Türkçe ve Yunanca. Ülkenin kuzey kısmında Türk Lirası, güney kısmında ise Euro kullanılmaktadır. Nüfusu 1 milyonun üzerinde olan Kıbrıs’ın yüzölçümü 9251 kilometredir.

Kıbrıs’ın Tarihi

Kıbrıs tarih boyunca birçok ülkenin egemenliği altına girmiştir. Milattan önce 1500’lü yıllarda Antik Mısır hakimiyetinde olan Kıbrıs, sonrasında Hititler hakimiyetine girmiştir. Sonra tekrar Mısır hakimiyetine giren Kıbrıs, milattan önce 1000’li yıllara gelindiğinde Fenikeliler’in hakimiyetine girdi. Daha sonra ise Asurlular hakimiyetinden tekrar Mısır, sonra Pers, daha sonra ise Büyük İskender adayı ele geçirdi. Büyük İskender ile birlikte adada Yunan kültürü hakim olmaya başlamıştır. Milattan önce 58 yılına gelindiğinde ise Roma İmparatorluğu’nun bir ili olan Kıbrıs, 395 yılında Bizans İmparatorluğu’nun bir parçası haline geldi.

İmages kibris 3 800 x 533

1191 yılında ada Tapınak Şövalyeleri’ne satıldı ve 1489’da ise adayı Venedikliler aldı. 1571 yılında Kıbrıs, Osmanlı Devleti tarafından fethedilmiştir. Fetihle birlikte Karaman’dan adaya insanlar getilmiş ve böylece adanın ilk Türk sakinleri olmuşlardır. Osmanlı Rus Savaşı sırasında Kıbrıs, İngilizlere kiralanmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun İngilizler’in yanında savaşa girmemesi sonucunda ada İngilizler tarafından işgal edilmiştir. 1923 yılından imzalanan Lozan Barış Anlaşması ile ada İngilizlere bırakılmış ve adaya Türk Konsolosluk’u açılmıştır. 1931 yılında adada yaşayan Rumlar İngilizler’e karşı ayaklanmıştır. İngilizler bu olay üzerine baskıyı arttırmıştır. Bunun üzerine 1943 yılında Kıbrıs Adası Türk Azınlığı Kurumu kurulmuştur. Sonrasında ise Kıbrıs Milli Türk Halk Partisi kurulmuştur.

1. Dünya Savaşı bitince kolonicilik azalmış ve 1950 yılında adaya Rum bir lider atanmıştır. 1955 yılında iç savaş başladı ve Türkiye ilk kez bu duruma taraf oldu. Yapılan görüşmeler sonucunda Türkler ve Rumlar adada söz hakkı elde ettiler. 1960 yılında adadaki Türk hakimiyeti Rumlar tarafından iptal edildi ve 1963 yılında adada Türk katliamı başladı. Türkiye müdahale sinyalleri verince ortam biraz duruldu lakin 1974’te olayların büyümesi ile Türkiye adaya askeri harekat başlattı. Böylece adanın Türkiye’ye bakan kuzey kısmının %37’si Türkler’in eline geçti. 1976’da Kıbrıs Türk Federe Devleti, 1983’te ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilmiştir.

Kıbrıs Gezi Rehberi

Kıbrıs jeopolitik konumu ve birçok ülkeye yakınlığı ile çok fazla ülkenin denetimine girmiştir. Milattan önce başlayan tarihi ile Kıbrıs gezi rehberine eklenecek yerleri sizler için derledik.

Aşk Köprüsü, Ayia Napa

İmages ask koprusu 800 x 450

Kıbrıs’ın en romantik yeri Aşk Köprüsü’dür. Burası kayalıklardan, doğal yollarla oluşan bir kemerdir. Turkuaz renkli denizi ve doğal köprüsü ile burası günün her saatinde çokça ilgi çekmektedir. Özellikle muhteşem bir görsel sunması sebebi ile özel günlerde sıkça tercih edilmektedir. Bu köprünün ortasında tutulan dileklerin gerçekleştiğine inanılır. Burada aynı zamanda sosyalleşebileceğiniz birçok yer ve işletme vardır. Ayrıca yine doğal yollarla oluşan deniz mağaralarını buraya gelmişken ziyaret edebilirsiniz. Burada ayrıca tüple dalış yapabilir ve tekne turuna çıkabilirsiniz.

Gavur Taşı, Limasol

İmages gavur tasi 800 x 600

Buranın bir diğer adı Afrodit Kayalıkları’dır. Bunun nedeni Yunan Mitolojisi’nde yer alan Aşk Tanrısı Afrodit’in burada doğmuş olmasıdır. Manzarası ve mitolojik değeri düşünüldüğünde Gavur Taşı’nı Kıbrıs gezi rehberinize eklemenizi öneririz.

Girne Kalesi, Girne

İmages girne kalesi 1 800 x 527

Bizanslılar’dan kalan bir kalenin kalıntıları yıllar boyunca farklı devletler tarafından yapılan onarım ve düzenleme ile muhteşem bir mimari yapı ortaya çıkarmıştır. Mimari dışında deniz manzarası ile de kendine hayran bırakan bu kaleyi mutlaka görmeniz gerekmektedir. Kale içerisinde yer alan  Lüzinyan ve Venedik Kulesi, St. George Kilisesi, Kırnı mezarları, Lüzinyan dönemine ait zindanlar ve sarnıçlar bulunmaktadır. Bu gemi içerisinde aynı zamanda bir de müze bulunmaktadır. Bu müze Batık Gemi Müzesi’dir. Burada sergilenen gemi, dünyanın en eski batık gemisi olma özelliği taşımaktadır. Gemi ile ilgili fotoğraflar ve geminin taşıdığı yükün örnekleri burada bulunmaktadır.

İmages girne kalesi 800 x 465

Batık Gemi Müzesi, Girne

İmages batik gemi muzesi 800 x 534

Girne Kalesi içerisinde bulunan bu müze de sergilenen batık gemi ile birlikte, batıktan çıkartılan tüm eşyaların sergilendiği bir yerdir. Sudan çıkartılan eşyalara göre gemide dört kişinin bulunduğu bilinmektedir. Her araç ve gereçten dört adet olması bu nedenle dikkat çekicidir. Aynı zamanda gemiden çıkan şaraplar, değirmen taşları, badem ve kişisel eşyalar burada sergilenmektedir.

Kıbrıs Müzesi, Lefkoşa

Kıbrıs Müzesi’nin diğer adı, Kıbrıs Arkeoloji Müzesi’dir. Kıbrıs’ın arkeolojik geçmişini yansıtan müze de, Neolitik Çağ’dan, Erken Bizans Dönemi’ne kadar birçok kalıntı ve eser sergilenmektedir. Kıbrıs’ın geçmişten geleceğe gelişimini de bu müzede görebilirsiniz. Müzede aynı zamanda heykelden çanak ve çömleğe, madeni paralardan süs eşyalarına ve mücevherlere kadar birçok ürün sergilenmektedir.

Girne İkon Müzesi, Girne

İmages ikon muzesi 800 x 531

Eskiden bir kilise olan İkon Müzesi, 1990 yılında restore edilerek müzeye çevrilmiştir. 19. yüzyılda inşa edilmiş olan kiliseden kalan ikonların sergilendiği bu müzede, peygamberlere ait tasvirler de bulunmaktadır. Bu yapı içerisinde gezerken çok etkileneceğinize eminiz. Bu sebeple İkon Müzesi’ni Kıbrıs gezi rehberinize eklemenizi öneririz.

Barış ve Özgürlük Müzesi ve Anıtı, Girne

İmages baris aniti 800 x 600

Burası Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şavaşan ve hayatını kaybeden askerlerin anısına müzeye çevrilmiş bir evdir. Bu ev birçok farklı bölümden oluşmaktadır. Harekatın tarihi sürecinden başlayarak, burada kullanılan silahlara, ölen askerlerin ve sivillerin  fotoğraflarına ve üniformalarına, özel eşyalarına ve harekatın canlandırmasına kadar birçok şeyi bu müzede bulacaksınız. Müzede aynı zamanda dönemin gazeteleri, biyografiler ve videolarla birlikte dört ayaklı bir heykel bulunmaktadır. Bu heykel harekatın sürdüğü dört günü temsil etmektedir.

Kıbrıs Tarihi ve Klasik Motor Müzesi, Limassol

İmages araba muzesi 800 x 514

Ralli Şampiyonu Dimis Mavropoulos tarafından açılan bu müzede, Mavropoulos’un klasik arabaları ve motorları sergilenmektedir. Ayrıca burada klasik araba kiralayabilme imkanı da sunulmaktadır. Müzede dünyanın ilk otomobili olan Ford T Roadster de sergilenmektedir. Bunların yanında birçok farklı marka arabanın yer aldığı bu müze sıkça ziyaret almaktadır.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, Nicosia

İmages kibris muzesi 800 x 400

2018 yılında Yakın Doğu Üniversitesi içerisine açılan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, kalıcı ve geçici birçok sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Müzede heykelden fotoğrafa, birçok sanat ürünü sergilenmektedir. Ayrıca burada 1940’tan günümüze kadar Türk devlet sanatçılarının eserlerinin yer aldığı sergiler bulunmaktadır.

Kıbrıs Araba Müzesi, Lefkoşa

İmages araba muzesi1 800 x 389

Kıbrıs Araba Müzesi de Yakın Doğu Üniversitesi içinde bulunmaktadır. 19. yüzyıldan başlayarak günümüze kadar gelen arşivi ile 150’ye yakın ürün burada sergilenmektedir. Spor ve klasik araçların sergilendiği bu müzede gezerken değişimler karşısında gözlerinize inanamayacaksınız. Müzede ayrıca gerçek uçak parçalarından yapılmış bir toplantı salonu ve maket araba koleksiyonu bulunmaktadır.  Burayı Kıbrıs gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.

Mavi Köşk, Girne

İmages mavi kosk 800 x 533

İtalyan Paulo Paolides’in evi olan bu yer müze olarak kullanılmaktadır. Evin sahibinin ilginç yaşamı ve bu gizemlerle dolu evi ziyaretçileri tarafından çokça ilgi çekmektedir. Silah kaçakçısı olduğu rivayet edilen Paolides’in bu evi seçmesinin nedeni hiçbir yerden görünmemesiymiş. Mavi Köşk’ün bir diğer özelliği ise altında tünellerinin bulunması oluyor. Binden fazla kitap, 13 oda ve 13 banyo, renkli masa ve sandalyelerle bu köşk resmen masaldan fırlamış bir havaya sahiptir. Ayrıca Paulo’nun 13 sayısına takıntılı olduğu ve hem evin içinde olan 13’ler hem de evin dışında, yukarıdan görüntüsünün 13’e benzediği bilinmektedir.

Kıbrıs’ta Ne Yenir?

İmages kibris yemekleri

Kıbrıs bir ada olarak düşünüldüğü kadar deniz ürünleri ağırlıklı bir yöresel yemek içeriğine sahip değildir. Otların, etin ve peynirin sıkça kullanıldığı bu mutfakta Kıbrıs gezi rehberine ekleyeceğiniz birçok lezzet bulunmaktadır.

Kıbrıs gezi rehberine eklenmesi gereken lezzetler şöyledir: Şeftali Kebabı, Kolokas, Çiçek Dolması, Molehiya, Gullurikya, Kıbrıs Köfte, Ceviz Macunu, Piruhi, Hellim Peyniri, Pilavuna, Magarina Bulli.

Bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar ise şöyledir: Niyazi’nin Yeri, Kybele Restoran, Müze Dostları Restoran, Magarina Bulli, Efendi Restoran, Grida Balık Restoran.

Ulaşım

Kıbrıs’a gitmek için hava ya da deniz yolu seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. Alanya ve Mersin’den feribot ile Kıbrıs’a ortalama 6 saatte ulaşabilirsiniz. Bu yol sizi için uzun ise birçok şehirden uçak ile başkent Lefkoşa’ya ulaşmanız mümkündür.

Kıbrıs küçük bir ülke olduğu için ulaşımı oldukça kolay ve rahattır. Adada ulaşım genel olarak minibüsler ile yapılmaktadır. Ayrıca araç kiralayarak kolayca ulaşım probleminizi çözebilirsiniz. 2003 yılı itibariyle de adanın sınırlarından geçmek epey kolaylaşmıştır. Yani adanın hangi bölümündeyseniz diğerine zorluk yaşamadan ulaşmanız mümkündür.

Kıbrıs’ta Konaklama

Kıbrıs’ta konaklamak için birçok alternatif bulunur. Fakat Kıbrıs’ta kalırken şunu kesinlikle unutmamalısınız. Adanın her iki yönetimini de gezecekseniz ,Güney Kıbrıs’ta gezip Kuzey Kıbrıs’ta kalmak daha akıllıca olacaktır. Çünkü Güney Kıbrıs’ta Euro üzerinden ödemeye yaparken, Kuzey Kıbrıs’ta Türk Lirası üzerinden ödeme yapacaksınız. Böylece daha hesaplı bir konaklama fırsatı yakalamış olursunuz.

Kıbrıs gezi rehberinizi oluştururken inceleyebileceğiniz birkaç otel önerimiz ise şöyledir:

  • Nuh’un Gemisi Deluxe Hotel Casino
  • Kaya Artemis Resort & Casino
  • Merit Park Hotel & Casino
  • Acapulco Resort – Convention – SPA Hotel & Casino
  • Cratos Premium Hotel & Casino & Port & Spa
  • Merit Crystal Cove Hotel & Casino.

Kıbrıs seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Kıbrıs gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds