Seyahat etmek artık insanlar için olmazsa olmaz bir tercih olmuş durumda. Yeni yerler gördükçe ve tanıdıkça hayata karşı bakış tarzımızda değişime uğruyor. Tabi günümüz şartları dolayısıyla bütün insanlar istedikleri her yere gidebiliyorlar diyemeyiz.

Gidemeyenler veya gitmeyi planlayanlar için gerek şehir içi gerek şehir dışı olsun, televizyonda yayınlanan ve size seyahat rehberi gibi anlatımlarda bulunan gezi programları bu konuda çok yardımcı olmakta. Özellikle bazı programlar adeta bizi o ülkeye veya şehre gitmiş gibi olmamızı sağlayacak kadar başarılı sunumlarda bulunmaktadır.

Seyahat Programında Olması Gerekenler

Günümüzde pek çok kanalda seyahat programları vardır. Bu durum bazen hangisini izleyeceğimize şaşırmamıza neden oluyor. Özellikle bazı programlar gezi rehberi tarzında anlatım yaparken bazıları ise daha çok belgesel tarzında bir anlatım kullanmakta. Bu nedenle seyahat programı izlerken bazı dikkat etmemiz gerekilen noktalar vardır. Bazı kriterleri içeren seyahat programları daha çok tercih edilmekte.

Bu kriterler;

 • Belgeselde sunumu yapan kişinin anlatımının akıcı ve doğru olması,
 • Sunum yapan kişinin izleyiciye samimi ve güler yüzlü bir şekilde anlatım yapması,
 • Anlatımı yapılan yerin tam bir şekilde görülür biçimde kameraya alınması,
 • Gidilen yerin en önemli yapıları, tarihi, ulaşım ve konaklama gibi kriterleri hakkında bilgi vermesi,
 • Ulusal hassasiyet içeren yerlerde (ibadet yapıları, mezarlık alanları gibi) çevredeki insanların değerlerini rahatsız etmeyecek şekilde belgeselin hazırlanmış olması.

Bugün izleyebileceğimiz birçok seyahat programı seçeneği mevcuttur. Seyahat programı hazırlayanların güncel turizm haberleri gibi konulara hakim olarak, bu konularda da bilgiler vererek anlatım yapması insanların daha fazla dikkatini o programa yönlendirmesini sağlamakta.İmages populer seyahat programlari

Popüler Seyahat Programları

Çocukluğumuzdan bugüne sayısız hazırlanmış seyahat programına tanıklık etmişizdir. Ancak bunlardan bazıları herkes tarafından izlenilen ve takip edilen programlar olmuştur. Bazıları uzun yıllardır takip edilen, bazıları da döneminde çok tutulan ancak günümüze kadar gelmeyi başaramamış gezi programlarıdır.

Bunlardan bazıları;

 • Ayhan Sicimoğlu ile Renkler
 • Barış Manço ile Dere Tepe Türkiye-Dönence
 • Bam Teli
 • Gülhan’nın Galaksi Rehberi
 • Gezelim Görelim
 • Çağatay Yolda
 • Dünyayı Geziyorum
 • Doğada Tek Başına
 • Şoray Uzun Yolda
 • Çok Gezenti
 • Aş Kendini
 • Ayna
 • Dolu Dolu Anadolu
 • Hayat Gezince Güzel
 • Yol Üstü Lezzet Durakları vs.

Bazen yurt içi bazen de yurt dışının anlatıldığı birçok program, geçmişten günümüze kadar bize gidip göremediğimiz, gidip ama tam gezemediğimiz ya da gitmeyi düşündüğümüz ama karar veremediğimiz yerleri tanıtarak oturduğumuz yerden gezme fırsatını sağlıyor. Aynı zamanda yurt içinde yapılan seyahat programları ile bu gün bile bilmediğimiz farklı yemeklerimizi ve geleneksel kültürümüzü öğrenebiliyoruz.İmages baris manco ile dere tepe turkiye donence

Barış Manço ile Dere Tepe Türkiye-Dönence

Kendi döneminin ve sonradan gelen nesillerin gönlünde taht kurmuştur Barış Manço. Türkiye’nin her yerini gezerek şehirler hakkında bilgiler vermiştir. Dönence programı aynı programın içinde yer alıyordu. Ancak burada gittiği, gezdiği ve gördüğü yurt dışı seyahatlerini izleyicilerine anlatıyordu. İnsanlara seyahat etmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu ilk aşılayan insan olmuştur.

Bam Teli

Hayata gözlerini yummuş olan Tayfun Talipoğlu kendine özgü anlatım tarzı ile herkes tarafından biliniyordu. Gazeteci ve program yapımcısı olan Tayfun Talipoğlu aralarında ATV ve NTV gibi bilinen kanallarında olduğu birçok kanalda yayın yapmış ve bizleri Anadolu insanına, kültürüne ve hayat hikayelerine götürmüştür. Bugün en uzun soluklu programlar listesinde yer alan Bam Teli insanları bazen güldürmeyi bazen de hüzünlendirmeyi başarmış programlardandır.

Gülhan’ın Galaksi Rehberi

Gülhan Şen’nin enerjik ve neşeli sunumları ile birlikte çok kısa sürede herkes tarafından takip edilen ve bilinen başarılı seyahat programlarından biri olmayı başarmıştır. Uzun yıllar boyunca dünyanın her yerinden yüzlerce program yapmıştır. Programı sayesinde daha önce adını bile duymadığımız şehirleri ülkeleri ve kültürleri öğrenme şansını sağlıyor.

Gezelim Görelim

Nuray Yılmaz uzun yıllar boyunca herkes tarafından en çok izlenen seyahat programlarından biri olmayı başarmıştır. Gezelim Görelim programı ile bizleri Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar götürmüştür. Köy hayatı, yaşam şekli, insan ilişkileri konusunda insanları bilgilendirerek ülkemizin en güzel köylerini evlerimize kadar taşımıştır.

Nevşehir Gezi Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keyifle İzleyeceğiniz Seyahat Programları

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds