Kaş gezi rehberinde, Antalya’nın en önemli turizm beldelerinden biri olan bölgenin gezilecek tarihi yerlerini ve en iyi plajlarını derledik.

Türkiye’de gezilecek tatil beldeleri baz alındığında Kaş Beldesi çoğu kişiyi tatmin eden nadir yerlerden bir tanesi. Doğal yerlerin yanı sıra tarihi ile de göz kamaştıran Kaş gezi rehberi için gezilecek bir çok noktayı işaret etmemiz mümkündür. Masmavi denizi, sessizliği ve insanı cezbeden, huzur veren güneşi insanların yaz aylarında buraya akın etmesini mümkün kılıyor.

İmages kas 3 800 x 533

Bir çok aktivitenin yapılabildiği bu beldede, Kaş gezi rehberi oluşturacak okuyucularımıza mutlaka bunları öneririz: treking, kaya tırmanışı ve yamaç paraşütü. Özellikle de coğrafi olarak yer şekilleri göz önüne alındığında Kaş beldesinde bu sporların yapılması mümkündür. Gurme restoranlarının da sık olduğu bu bölgede, kültür ve tarih açısından da zengin yaptılar bir arada bulunmaktadır.

İmages kas 2 1000 x 532

Medeniyet açısından da gelişmiş olan Kaş sokaklarında sizi mutlu edecek unsular vardır. Örneğin müziğin sesini son ses yapıp açmış bir yer yoktur, insanların da güneşi gibi sıcak olduğu bu bölgede güzel günler geçirebileceğinizi söylemek mümkündür.

İmages kas 1 800 x 529

Antalya İlimizin en batı bölgesinde yer alan Kaş gezi rehberi için yola çıkan insanların uğrak noktalarından bir tanesidir. Bunun en büyük nedenleri şüphesiz ki; sualtı, doğal ve tarihi güzellikleri barındırmasıdır. Antalya’nın merkezine 170 KM uzaklıkta olan bu ilçe, batıda Fethiye ile komşu iken doğuda Demre ile komşudur. Akdeniz’e karşın 70 KM yakın kıyı şeridi bulunmaktadır Kaş ilçesinin. Bunun da dışında Türkiye’ye en yakın mesafede olan Yunan adası Meis Adasına da 2 KM gibi bir mesafede yer almaktadır.

Kekova

İmages kekova 1 800 x 533

Türkiye’de bulunan dalış noktalarından en etkileyicilerinden bir tanesi olan Kekova Kaş ilçesinde bulunmaktadır. Kaleköy (Simena olarak bilinen, Likya kenti) ve Üçağız’ın yanında bulunan kayalık ada. Diğer ismi olarak da “Batık Şehir” denilmektedir.

Karayolu ile ulaşımın Kekova’ya sağlanmadığını sizlere söylemek isteriz. Bunun için de Üçağız tarafından kalkan tekneler veyahut orada sağlanan turlar aracılığıyla Kekova bölgesine gidebilirsiniz.

ÖNERİ: Ege Tatil Önerileri

Kaleköy ve Simena Kalesi

İmages Kalekoy ve Simena Kalesi 1 800 x 531

Dar ve çiçeklerle süslenmiş sokaklar, yan yana yapışık evler, üstünüzde Simena Kalesi ve Kaleköy. Ev yapımı dondurmalarıyla sizleri ağırlayan burada Kaş gezi rehberi turunda kesinlikle gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Caretta kaplumbağaları ile beraber masalımsı tarzda bir köy görüntüsü çizmektedir.

Kara bağlantısı olmasına rağmen kara yolu ile ulaşımı sağlanmayan köyde sadece 100 kişi yaşamaktadır. Simena Kalesi’ne çıktığınız vakit tüm Kekova’nın ayaklarınızın altında olduğunu hissedeceksiniz.

Müze kartın geçerli olmadığı Simena Kalesi’ne giriş ücreti 10 TL olarak belirlenmiştir. Kavun, karpuz, çilek ve şeftali tarzında dondurmaların ev içinde yapıldığı Kaleköy’de mutlaka dondurmaların tadına bakınız.

Denizde bulunan Likya kral mezarı ise müthiş fotoğrafların çekilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca küçük olan ada parçacıkları mesafesinde yüzme imkanınız da var burada.

Antiphellos Antik Kenti

İmages Antiphellos Antik Kenti 1 800 x 533

Kaş merkezinde gezilecek yerler arasında Antiphellos Antik Kenti de bulunmaktadır. 4000 kişilik kapasiteye sahip olan ve köklü bir geçmişe sahip olan Kaş Antik Tiyatrosu hala tüm şıklığıyla duruyor Anıt mezarlar ve Likya lahitleri ise Antiphellos Antik Kentine gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir.

ÖNERİ: Kıyıköy Gezi Rehberi

Patara Antik Kenti

İmages patara antik 800 x 533

Uzun süre buralara hükmeden Likya uygarlığının başkenti Patara Antik Kenti olmuştur. Bu sebeple de tarihsel açıdan önemli bir noktadır. Tarihsel bir açıdan baktığımızda zamanında en gelişmiş yerlerden bir tanesidir. Ovagelemiş Köyünde yer alan Patara Antik Kenti, Kaş Beldesine 40 KM kadar uzaklıktadır.

Patara Plajı

İmages Patara Plaji 1 800 x 533

Kaş gezi rehberi için plan yapanların en uğrak mekanlarından bir tanesi de Patara plajı olmaktadır. 12 KM uzunluğu ve 300 M varan genişliği ile Patara Plajı, Türkiye’de bulunan en görkemli plajlardan bir tanesi olma özelliğini sürdürüyor. Sığ deniz ve ince kumun olduğu bu plaj dünyada da tanınmaktadır. Dünyanın en uzun 11. Sahili olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her daim rüzgar olmasından ötürü de rüzgar sörfünü sevenlerin sık sık tercih ettikleri bölgenin başında gelmektedir. Patara Plajı’nın sit alanı olarak ilan edildiğini ve bu bölgenin korunma altında olduğunu da bildirmek isteriz. Caretta kaplumbağalarının yavrulama işlemlerini yaptıklarını yer olmasından ötürü de hayvan severlerin takip ettiği bir bölgedir.

Ücret konusunda da tolerans sağlanan Patra Plajı için; şemsiye ve şezlong isteyenler için kişi başı 5 TL ücret alınmaktadır. Yemek ve içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir adette tesis burada bulunmaktadır.

ÖNERİ: Yalıkavak Gezi Rehberi

Küçük Çakıl Plajı

İmages Kucuk Cakil Plaji 800 x 534

Kaş ilçesinin merkezinde yer alan ve tahmini olarak 10 kişinin havlularını serebileceği küçük bir bölgeden bahsediyoruz. Çakıl taşlı olan bölgede giriş ücreti yoktur.

Kaynak suları ile bol beslenen bölgenin suyu oldukça soğuk olmaktadır. Merkez içerisinde denize girebilmek için tercih edilen bölgelerin başında gelmektedir Küçük Çakıl Plajı.

Büyük Çakıl Plajı

İmages Buyuk Cakil Plaji 800 x 533

Kaş gezi rehberi için plan yapanların Kaş ilçesinde geldiklerinde mutlaka gittikleri bir plajdan bahsedeceğiz. Kaş merkeze uzak olmayıp 2 KM gibi bir mesafede olduğunu söylemek isteriz. Bu da aynı şekilde Küçük Çakıl Plajı gibi doğal kaynak sularından beslendiğinden ötürü suyu soğuk olmaktadır.

Girişin burada da ücretsiz olduğu Büyük Çakıl Plajı’nda sadece şezlong ve şemsiye için ücret istenmektedir. Kişi başı istenen ücret ise 10 TL’dir. Diğer plajlarda da dahil olduğu gibi; yeme içme gibi faaliyetlerde bulunursanız bu ücreti ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

Kaş Mutfağı

Akdeniz bölgesinde tatil yapmak isteyenlerin uğrak yerlerinden olan ve Kaş gezi rehberi için araştırma yapan okuyucuların merak ettikleri konulardan bir tanesi de “Kaş mutfağı” olmaktadır. Akdeniz ilçelerinde olduğu gibi zeytin ve zeytinyağı için ayrıca bir parantez açmak şart. Et yemeklerinden ziyade yeşilliklerle ve sebzelerle yapılan yemekler daha çok yer tutmaktadır.

Balık ve ürünlerinin sık tüketildiği yerde; taze ve müthiş balık keyfi yakalayabilirsiniz. Bölgede en çok tüketilen balık türlerine baktığımızda da karşımıza; ıstakoz, kefal, palamut ve mercan gibi türler çıkmaktadır. Etli yemeklerde sık kullanılan dağ kekiği ve adaçayı da bölgede sık tüketilmektedir.

Bunun dışında sizlere önerdiğimiz ve Kaş gezi rehberi oluştururken mutlaka tüketecekleriniz listesine almanız gerekenler şöyledir: Merkezde güzel restoranlarda tadına bakabileceğiniz; sütte dil balığı, iç pilavlı midye, ahtapot ızgaranın tatlarının damağınızda kalacağınızı söylemek pek de yanlış bir tutum olmaz. Bunların da yanında çiğ olarak sizlere servis edilen mezelerin de tadına bakınız, daha önce yediklerinizle arasındaki farkı net bir biçimde hissedeceksiniz.

Kaş Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaş Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds