Türkiye ulaştırma sektörü iş birliği kapsamında düzenlenen organizasyonla AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger,  AB ülkelerinin Ankara büyükelçileri ve eşleri,Turistik Doğu Ekspresi’nin masalsı yolculuğuna katıldı.

Seyahat kapsamında ayrıca, Turistik Doğu Ekspresi’nde “AB-Türkiye İş Birliği” konulu bir de toplantı  düzenlendi.

Toplantıya, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları Ömer Fatih Sayan ile Selim Dursun, Berger, Litvanya, Bulgaristan, Danimarka, Letonya, Romanya, Portekiz, Belçika, Malta, Hollanda, Hırvatistan, Finlandiya, İrlanda ve Yunanistan’ın Ankara büyükelçileri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdem Direkler, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı katıldı.

Avrupa Birliği ülkelerinin büyükelçileri Kars'ın tarihi yerlerini gezdi

Turistik Doğru Ekspresi’nin ilk durağı olan Sivas’ta Divriği Ulu Cami’yi, Erzurum’da Çifte Minare ve Üç Kümbetler’i ziyaret eden büyükelçilerin son durağı ise Kars’taki tarihi Ani Harabeleri oldu.

Berger, Türkiye’nin her yerini merak ettiğini belirterek, Turistik Doğu Ekspresi’nin kendisine ülkenin kuzey doğusunu görme ve keşfetme fırsatı verdiğini söyledi.

Türkiye’nin turistik sembollerinden birisi haline gelen trene insanların yoğun ilgi gösterdiğini anımsatan Berger,  “Bu da hiç şaşırtıcı değil çünkü yol boyunca gördüğünüz manzara, kar, nehirler gerçekten çok güzel. Aslında bu seyahati biz sonbaharda yapacaktık ama bize ‘kar yağışını bekleyin’ dediler. Gerçekten çok güzel bir görüntü.” diye konuştu.

Turistik Doğu Ekspresi’ne ilk kez bindiğini ancak Türkiye’nin bu bölgesine ilk kez gelmediğini ifade eden Berger, Sivas’ın Divriği ilçesine, Sivas Kongresi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla geldiğini anlattı.

“Cami imamının sesinden çok etkilendim”

Berger, Divriği Ulu Cami ve imamının sesinin kendisini çok etkilediğini dile getirerek, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Divriği’yi de ayrıc çok beğendiğini söyledi.

Nostaljik klasik trenlerin yeniden canlandığını ifade eden Berger, insanların trenlerini sevdiğini belirtti.

“Bu bölgenin özel olduğunu düşünüyorum”

Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic de geçen yıl Kars ve Erzurum’a kayak amaçlı gittiğini belirterek, hem kayak pistinin hem de otellerin kalitesini çok beğendiğini belirtti.

Ani Harabeleri’ni daha önce de gördüğünü ifade eden Cvitanovic, “Öyle bir yer ki bir kere gördükten sonra unutmak mümkün değil, çok özel bir yer. Ben Türkiye’nin bütün bölgelerini seviyorum ama bu bölgenin özel olduğunu düşünüyorum. Sarıkamış’ı çok görmek istiyorum, yürüyüş açısından oldukça etkileyici bir yermiş. Çok güzel tesisler ve yerler var.” değerlendirmesinde bulundu.

“Turistik Doğu Ekspresi’ndeki yolculuk muhteşem bir deneyim”

Avrupa Birliği ülkelerinin büyükelçileri Kars'ın tarihi yerlerini gezdi

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet de ilk kez bindiği Turistik Doğu Ekspresi’ndeki yolculuğunu “muhteşem bir deneyim” olarak nitelendirerek, Sivas’ın Divriği ilçesinin çok etkileyici bir yer olduğunu söyledi.

Divriği’de sofistike sanat eseri gördüklerine dikkati çeken Kwaasteniet, şöyle konuştu:

“Aynı rafineliği Avrupa’da aynı dönemde görmek mümkün değil. Dolayısıyla bu eserin gotik sanatçıları çok etkilediğini düşünüyorum. Gerçekten çok özeldi. Ayrıca trende olmak çok eğlenceli. Trende bir topluluk içindeyiz, topluluk içinde birbirimizle yakınlaşma fırsatı bulduk. Beraber yemek yedik, dışarıyı seyrettik, sohbet ettik. Her şey çok güzel.”

“Bu trene daha fazla Avrupalı turistin bineceğinden eminim”

Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe de bu trenle seyahat imkanı sağladığı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TCDD Taşımacılık AŞ’ye teşekkür etti.

Büyükelçilerin trende bir araya gelmesinin, çok akıllıca bir girişim olduğunu ifade eden Malherbe, daha fazla Belçikalı ve Avrupalı turistin bu trene bineceğinden emin olduğunu beyan etti.

Malherbe, Belçika’da gece sefer yapan yataklı trenler için yeni hatlar eklediklerini, bu tür trenlerin çevre hassasiyeti dolayısıyla tercih edildiğini belirterek, Viyana-Brüksel arasında gece sefer yapan yataklı tren bulunduğunu ve bu trenin çok sevildiğini kaydetti.

Avrupa Birliği ülkelerinin büyükelçileri Kars'ın tarihi yerlerini gezdi

“Gittiğim her yer beni büyülüyor”

Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Paula Leal da Silva ise 3 yıldır Türkiye’de görev yaptığını anlatarak, Türkiye’nin güzelliklerinden  ve Türkiye insanlarının misafirperverliğinden çok etkilendiğini ifade etti. Türkiye’de gittiği her yerin kendisini büyülediğini dile getiren Silva, “Geçmişten, tarihi yerlerden, çeşitli medeniyetlerden, onların mimarisinden büyüleniyorum.” dedi.

Bu tarz seyahatlerin, Avrupa’yı Türkiye’ye yakınlaştırma izlenimi oluşturma fırsatı verdiğini anlatan Silva, şöyle konuştu:

“Türkiye ile Avrupa’yı, ziyaret ettiğimiz yerlerde bir araya geldiğimiz insanlarla yakınlaştırma söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla böyle seyahatlerin siyasi katma değerinin olduğunu düşünüyorum. Bu seyahatle ilgili aynı zamanda çok istekli ve hevesliyim. Çok güzel bir trendeyiz, ortak macera yaşıyoruz. Benim Türkiye’nin doğusuna ilk ziyaretim. Herkese teşekkür ederim.”

AB Türkiye Delegasyon Başkanı Christian Berger’in eşi Marilena Georgiadou-Berger ise Turistik Doğu Ekspresi’nin şahane olduğunu belirterek, “Çok güzel bir tren, kesinlikle seyahat edilmeye değer. Manzara çok güzel, herkes ömründe bir defa bu seyahati yapmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kars Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turistik Doğu Ekspresi AB Büyükelçileri'ni büyüledi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds