Kars turları, Doğu Ekspresi efsanesinin popüler olmasının ardından büyük bir ilgi görerek seyahat tutkunlarının uğrak adreslerinden biri oldu.

Yaklaşık 290 bin nüfusa sahip olan Kars, Doğu Anadolu Bölgemizde, Ardahan, Erzurum, Ağrı ve Iğdır illeri tarafından çevrelenmektedir.

Rakımı itibarıyla ülkemizin en yüksek rakıma sahip illeri arasında yer almaktadır. Kars’ın neredeyse tüm yapıları tarihi eser niteliği taşımakta olup, kozmopolitik yapısı ile çeşitli kültürlerin tam bir harman olduğu harika bir kenttir.

Pek çok tarihi zenginliği içerinde barındıran bu muhteşem kente, karayolu, havayolu ve demir yolu ile ulaşmak mümkündür. Havayolu, ve karayolu ile ulaşım imkanının yanında popüleritesi her geçen gün artan ve yolculuk için bilet bile bulmakta zorlanacağınız Doğu Ekspresi hakkında yazımız içerisinde detaylı bilgiye yer verilecektir.

Hemen hemen herkesin sevdiği peynir çeşitlerinden, Doğu Ekspresi treninin son durağı olmasından, muhteşem kış manzaralarını bünyesinde barındırmasından tutun da tarihi eser ve yapılarına kadar oldukça zengin bir turizm potansiyeli taşıyan kentin bu pastadan yeterince yararlanamadığı görülmektedir.

Tarihi Yapılar

Ani Harabeleri

ANİ HARABELERİ

M.Ö. 3. yy’dan beri Kars’ın tüm geçmiş tarihini gören bu muhteşem harabeler, tarih boyunca pek çok saldırı karşısında yıkılmamış ve dimdik ayakta kalmayı başarmıştır. Hem düşman saldırılarına karşı, hem de acımasız doğa koşullarına karşı yıkılmadan günümüze ulaşan Ani Harabeleri İlimizin en önemli tarihi kalıntılarının başında gelmektedir.

Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Kars, her medeniyetten aldığı kültür yapısını günümüze kadar taşımayı başarmış, geçmişini asla inkar etmemiştir. Çeşitli uygarlıkların mimari özelliklerinin bir harmanlanması olarak görülen Harabeler, kentin en önemli gezi noktalarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kars Büyük Katedral

KARS BÜYÜK KATEDRAL

Kars turları kapsamında yaklaşık 1000 yıllık tarihi ile dikkat çeken Kars Büyük Kadetrali, Bagratlı Kralı ıı. Sembat tarafından inşa edilerek kentin tarihine armağan edilmiştir. Dikkat çekici bir mimariye sahip olan Kadetral, kentin en çok ilgi çeken gezi noktalarından birisidir.

Kars Kalesi

KARS KALESİ

Tarihte her kenti koruyan bir kale olduğu tarihi bir gerçektir. Ancak hemen hemen hiç biri Kars Kalesi kadar hem doğanın acımasızlığı, hem de düşman saldırılarına maruz kalmamıştır. Kars ilini panoramik bir görüntü ile gözlerinizin önüne seren bu muhteşem kale, tarihte Timur ordularına direnmiş olup oldukça ağır tahribata uğramıştır.

16. yy’da Osmanlı İmparatorluğu tarafından tekrar tadilat uygulanan kale tüm haşmeti ile günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Kars Selçuklu Sarayı

Selçuklu Sarayı

12. yy eseri olduğu bilinen Selçuklu Sarayı, adeta bir kuyumcu titizliği ile işlenmiş noktaları ile inşa edildiği dönemin muhteşem Selçuklu Mimarisini tam anlamıyla günümüze taşımaktadır. Tarih boyunca çeşitli saldırı ve savaşlarda önemli ölçüde yıkılmış olan Kars Selçuklu Sarayı, yapılan restorasyon çalışmaları sonucu yeniden kentin turizminin hizmetine sunulmuştur.

Tigran Honents Kilisesi

TİGRAN HONENTS KİLİSESİ

13. yy da bölgede tüccarlık yapan Tigran Honnents adlı tüccar tarafından yaptırılan kilise görkemli mimarisi ile kentin en önemli ziyaret noktalarından birisidir.

Doğal Oluşum Yerleri

Asboğa Gölü

ASBOĞA GÖLÜ

Kars il merkezine sadece 15 dakikada ulaşılabilecek bir noktada bulunan Asboğa Gölü, çeşitli kuş türleri ve endemik bitkilere ev sahipliği yapmaktadır. Bu doğ harikası göl Kars’ın en güzel doğal zenginlikleri arasında yer almaktadır.

Sarıkamış Kayak Merkezi

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ

Kış aylarında çok yoğun kar yağışı alan kent, oldukça ideal bir kayak merkezine de sahiptir. Kars turları sayesinde son yıllarda kentin doğal zenginliklerinin tanınmaya başlaması ile birlikte bölgeye olan talebin artış göstermesi sonucu, tesislerin modernizasyonu yapılmış ve halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars Havalimanı’na 40 dakikalık bir mesafede özellikle sömestr tatilinde siz gezi tutkunlarını heyecanla beklemektedir.

Allahuekber Dağları Milli Parkı

ALLAHUEKBER DAĞLARI MİLLİ PARKI

1. Dünya Savaşında, savaşın ve doğanın tüm acısının yaşandığı Allahuekber Dağları içerisinde yer alan milli park, savaş sırasında bazı kaynaklara göre 90 bin askerimizin soğuktan donarak şehit olduğu yerdir. Her ne kadar doğal güzellileri ile de gözlerinize ziyafet çektiren bir alan olsa da donarak şehit olan binlerce askerimizin anısını yaşatmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Kars’a Ulaşım

Doğu Ekspresi

Kars ilimize karayolu ile hemen hemen her kentten şehirler arası otobüslerle, özel aracınız ile ulaşma imkanı mevcuttur. Ayrıca kentte bulunan havalimanı da kente ulaşımı oldukça kolay ve keyifli hale getirmektedir.

Ancak Kars’a bir ulaşım imkanı daha var ki, eğer bilet bulup rezervasyon yapabilirseniz asla kaçırmayın. Tabi ki demiryolu ve efsanevi Doğu Ekspresi Treni ile..

Ankara’dan başlayıp 24 saatlik sürede Kars’ta son bulan yolculuk masalsı manzaraları ile kendinizi nostaljik bir Türk filminde imişsiniz gibi hissetmenize yol açacaktır.

Bu muhteşem yolculuk adeta bir serüven tadında başlayıp aynı keyifle sonlanmaktadır. Tam 24 saat süren yolculuk boyunca 7 ayrı kente konuk olmanız ve her anında farklı hikayelere yapacağınız tanıklık ile son bulacaktır.

Anadolu’yu yaşamak istiyorsanız trenin kompartımanında elinizde sıcacık kahveniz ile doğal görüntü olduğuna inanamayacağınız manzaralar sizi uykusuz bırakabilir. Sonu hep mutlu biten bu masalsı yolculuğun bitişi sizi eminim çok üzecektir. Yolculuk boyunca çekeceğiniz fotoğraflarla gelecek günlerde bu seyahatinizi tekrar yaşamak isteyeceksiniz.

Beyaza bürünen dağların, uçsuz bucaksız köylerin, size sonsuzluk izlenimi veren ovaların, muhteşem derelerin arasından süzülen bu efsanevi tren yolculuğu ile Anadolu’yu yeniden keşfedin. Siz siz olun imkanınız varsa bu masalsı yolculuğu kaçırmayın,

Kars’ta Konaklamaa

Kars turları için konaklama anlamında çeşitli alternatiflere sahipsiniz. Otel, pansiyon, günlük ev kiralama gibi çeşitli alternatifleri size sunan kent, en ekonomik fiyatları ile sizleri muhteşemliğe beklemektedir.

Kars Otelleri

İlginizi Çekebilir: “TÜRSAB Rota” ile Sektör Canlanacak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kars Turları ile Doğu'yu Keşfetmek İster Misiniz?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds