Karasu, Sakarya iline bağlı olan Karadeniz’in kıyısında yer alan ve özellikle son yollarda yeni yeni keşfedilen bir turizm cennetidir. İstanbul, Ankara, Bolu, Düzce, İzmit gibi büyük kentlere olan yakınlığı ve harika doğası ile birlikte muhteşem denizi ile çokça tercih edilen bu potansiyel turizm kentine ulaşım da oldukça kolaydır. Karasu seyahat rehberi ile bu bölgeye günübirlik veya hafta sonu gezilerinizde mutlaka uğramanız gereken yerler hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Bu yazımızda Karasu’ya yapacağınız ziyaretlerde mutlaka görmeniz gereken lokasyonların tanıtımını yapmaya çalışacağız.

Karasu Seyahat Rehberi

Maden Deresi

Maden Deresi

Maden Deresi muhteşem yeşilliği ve şırıl şırıl akan deresine karışan kuş sesleri ile ruhunuzu dinginleştirmek için bire birdir.

Dere üzerinde yer alan ve yılın her mevsimi akan şelalesi ile sizi büyüleyecek olan bu eşsiz mekan piknik yapmak ve kır sofrası kurarak doğanın tam ortasında hayatınızda farkı bir tat tatmak için bizzat sizler için var edilmiş bir yerdir. şırıl şırıl akan derenin sesleri arasında yürüyüş yapmak ve hem derenin, hem de ormanın fısıltılarını bölgede yer alan eski baraj kalıntıları ile birlikte özümseyebilirsiniz. Fransızlar tarafından işletilen ve 19. yüzyılda açılan madenin (maden günümüzde aktif değildir) tünellerini ve su yollarını, yüz yıl önce yontma taş ile yapılan barajın kalıntılarını, baraj kalıntılarında görebileceğiniz şelalenin görüntüsünü başka yerde bir arada bulma şansınız olmaz.

Maden Deresi alanında piknik yapmak, doğa yürüyüşü gerçekleştirmek veya fotoğraflarla bu anları ölümsüzleştirmek gibi aktivitelerde bulunmanın yanı sıra çocuklar gibi bacaları sıvayıp akan muhteşem derenin sonsuz serinliğinde yaz aylarında olduğunuzu unutmak için dere içinde gezintiler yapabilirsiniz. Bölgede mevsimine göre yaban çileği ve böğürtlenlerle midenize bayram ettirmenin yanı sıra bölgede bulunan alabalık tesislerinde tereyağında yapılan balık ürünleri ile de ziyafetinize renk katabilirsiniz.

Yine bölgede bulunan kamelyaların altında mis gibi çayınızı yudumlarken hayatın aslında ne kadar basit olarak yaşanması gerektiği hususunu bir kez daha düşüneceksiniz. Karasu seyahat rehberi, belki de bu unsuru ile bile geziyi özel kılan detaylardan biri olacak.

Bölgede Çadır kurarak ormanın canlılara ilaç olan bol oksijen ile derin bir uykuya dalabilirsiniz.Güvenlik bakımından endişe duymadan kurulabilecek çadırlarda eşiniz dostunuzla veya aileniz ile muhteşem anlar geçirebilirsiniz. Bu bağlamda Karasu seyahat rehberi aynı zamanda çadır macerası yaşamanız ve kamp kurmanız için de bir fırsat olabilir 🙂

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu Ülkemizin tek parça olarak en büyük longoz ormanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Acarlar Longozu Dünyanın en büyük longoz ormanı olarak ta bilinmektedir. Longozda bol miktarda su bulunması nedeni ile bir çok balık çeşidi ile birlikte suyun üzerinde yemyeşil bir tabaka oluşturan çeşitli bitkilerin üzerinde seke seke gezen kuşlar sizi kendilerine hayran bırakacaktır. Tam bir doğa harikası olan bu longoz üzerinde 3 km ye yaklaşan uzunluğu ile longozun içlerine kadar devam eden ahşap bir yol üzerinde yapacağınız yürüyüş muhteşem olacaktır. Son derece hoş bir alan olan longozda yorgunluğunuzu atacağınız dinlenme alanlarının yanı sıra mangal yapmak veya hazır yiyecek içecek tercih ederseniz her türlü imkan size sağlanmaktadır.

Karasu’daki Fırsat Otelleri

Ellerinizle ördek, kaz ve benzeri birçok çeşitli canlıyı beslemek nasıl bir duygudur diyorsanız Acarlar longozuna mutlaka gelin. Bu muhteşem doğal alanda, ayrıca her gittiğinizde mutlaka yeni evlenen bir çift bu ölümsüz anları kayıt altına almak için uğraş vermektedir. Karasu seyahat rehberi listenizin bu bölümünde, bu manzaralar ile sık sık karşılaşmanız çok muhtemel.

Karasu Plajı

Karasu Plajı

Karasu Sahil, doğusunda Kocaali’ye, batısında ise Denizköy’e kadar uzanan toplam 28 km’lik, Türkiye’nin en uzun kesintisiz devam eden ikinci kumsalına sahip sahilidir.

Çok bakımlı olmasa da denizi her gördüğünüz yerden denize girebilirsiniz. Uzun ve geniş kumsalın üst tarafında ve hemen sahile paralel devam eden yolun üst kısmında onlarca yeme içme alanı sizleri beklemektedir. Sahilde yer alan parklarda Karadeniz’i seyrederek çayınızı yudumlayarak kendinizi kaybedebilirsiniz. Karasu İlçesi içerisinde her türlü yeme içme ve konaklama imkanına sahipsinizdir. Her mekanda farklı fiyatlarla karşılaşabileceğiniz beldede bütçenize uygun bir yer mutlaka bulacaksınız. İster sahil kısmında kokoreç, pide veya başka bir yemek yiyin, ister ilçenin içlerinde yer alan esnaf lokantalarında muhteşem tatları deneyin, mutlaka memnun olarak ayrılacaksınız mekandan.

2 adet mavi bayrağı bulunan plajda engelli yurttaşlarımız için açılan engelliler plajına ulaşmak için kumsalın üzerine parke taşlarla ulaşım sağlanması da ilçe belediyesinin başarısı olarak görülebilir. Yaz sezonunda plajda sık sık cankurtaran kulelerinde yer alan görevlilerin uyarılarına uyulması ve Karadeniz’in bilinen dalgalarını engellemek için denizin içine kaya parçaları ile uygulanan dalga kıranların aşılmaması halinde herhangi bir tehlike yaşamadan tatilinizi yapabilirsiniz.

Karasu’da yer alan Gece Pazarında bölge ziyaretinizi unutturmamak için uygun fiyatlarla çeşitli hediyeler alabilir, isterseniz çocuklarınız güvenle go-kart etkinliğinde bulunabilir, isterseniz 32 Evler Plajının üst tarafında yer alan spor-eğlence alanlarında çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz.

Tüm yazılarımızda belirttiğimiz üzere bulmak istediğiniz gibi bulabilmek için ziyaret ettiğiniz alanda asla çöplerinizi bırakmayınız.

#BuTatilde Seyahat Rehberi Önerisi: Sakarya Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karadeniz'de Bir İnci: Karasu Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds