Ordu seyahat rehberi, merkezinde ve ilçelerinde eşsiz güzellikler barındıran, Karadeniz’in bu önemli şehrini daha yakından tanımanızı sağlayacak.

Ordu’nun dereleri
Aksa yukarı aksa
Vermem seni ellere
Ordu üstüme kalksa

Bu muhteşem ve güzide Ordu ilimizi tanımak ister misiniz? Bir tarafı Karadeniz’i kucaklayan ve Karadeniz’in hırçın dalgalarını durduran kıyıları, bir yanda yeşilin bin bir tonunu gözlerinizin önüne seren, her adım başında bir dere veya ırmağın üstünde yer alan köprüleri ile muhteşem manzaralar sunan bu kentimiz Orta Karadeniz kıyısında sizleri beklemektedir.

5861 km ye yayılan alanı ile yaklaşık 770.000.- kişiye ev sahipliği yapan bu kentimiz her adımında sizleri kendisine hayran bırakacaktır. Sahile sıralanan plajları, Boztepe’nin o doyumsuz manzarası ve muhteşem yaylaları. Yaşamak için sizleri çağırır Ordu, gelin der, gelin de dünyada cennet nasıl olur sorusunu daha sormayın diye haykırır.

Ordu seyahat rehberi ve kentin gözde beldelerinden önce, coğrafi konumunu da paylaşalım. Ordu, Karadeniz’e 150 km civarında sahil şeridi ile komşuluk yaparken Samsun, Tokat, Sivas ve Giresun İllerimiz de bu muhteşem kente komşuluk yapmaktan memnundur. Kıyı şeridine paralel uzanan muhteşem dağları, yemyeşil tabiat alanları ve zengin florası ile sizlere görsel bir şölen sunmaktadır.

Turizm alanında aslında çok yüksek bir potansiyele sahip olmasına rağmen henüz hak ettiği turist sayısına ulaşamayan Ordu’nun son yıllarda yapılmaya başlanan tanıtımları neticesinde özellikle yayla turizmi başta olmak üzere ziyaret eden turist sayısı her geçen yıl artmaya devam etmektedir.Doğasında ve yaylalarında olduğu gibi sahilinde de pek çok nadide görseli bünyesinde barındıran kentimiz doğal yaşamı hissederek özümseyebileceğiniz alanları sizlere sunmaktadır.

Ordu’nun en dikkat çekici noktaları arasında yer alan Boztepe, kentin manzarasını ve denizin muhteşem görüntüsünü ayaklarınızın altına seren muhteşem bir konumda yer almaktadır. Boztepe’ye ulaşmak için özel aracınızı veya kentin tüm görüntüsünü ve denizi özümseyebileceğiniz manzaraları ile iç içe teleferiği de kullanabilirsiniz.Ordu hoşgörünün ve güler yüzlülüğün timsalidir bir kent adeta. Kendine has damak tatları ve harika sunumları ile Ordu’da yemek yiyebileceğiniz çok sayıda restoran ve kafe bulabilirsiniz. Ordu’ya gidip o nefis Ordu Pidesini mutlaka tadın. Bu pide size muhteşem bir lezzet sunacaktır.  Ordu seyahat rehberi listenize aynı zamanda şehrin önemli yemeklerini de dahil etmelisiniz.

Aynı anda pidenin yapımında kullanılan ve ilimizin muhteşem yaylalarında üretilen tereyağı sizi mutlaka o yaylalara davet edecektir. Ordu’nun çok zengin mutfağının tüm dünyaya duyurmaya çalıştığı Ordu Tostu mutlaka tekrar tekrar yemek isteyeceğiniz bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. Ordu’nun denizciler dondurmasının formülünü öğrenmeye çalışan yabancılardan teklif edilen büyük paraların reddedilmesi bu lezzetin yöresel tat olarak bu toprakların olmasını sağlamıştır. Yöre esnafının kenti ziyaret eden konuklarına sunduğu bu muhteşem tat mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir. Karadeniz sahilinde bir yıldız gibi parlayan bu kentimiz siz misafirlerini harika sunum ve hizmet sunumları ile sizleri beklemektedir.

Ordu En Uygun Oteller

Ordu’da Gezilecek Yerler

BOZTEPE

Ordu Boztepe
Gecesi ayrı, gündüzü ayrı güzelliği ile Ordu, Boztepe.

Kentin panoramik görüntüsünü en muhteşem şekilde seyredebileceğiniz ideal bir nokta olan Boztepe kentin merkezine güzel bir açıdan bakmakta, hem denizi hemde şehir silüetlerini görkemli bir şekilde sizlere sunmaktadır. Kent merkezinden teleferik ile de ulaşabileceğiniz alanda muhteşem manzaralar eşliğinde çayınızı yudumlayabileceğiniz kafeler ve nefis Ordu lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlar mevcuttur.Burada geçireceğiniz ve asla bitmesini istemeyeceğiniz zamanın ardında teleferikle de kenti tepeden bir kuş misali izleyerek 6 dakika gibi bir sürede sahile çok yakın bir kesime ulaşabilirsiniz.

ORDU SAHİLİ

Ordu Sahil

Karadeniz Otoyolunun pek çok yerleşim yerinin sahilini yok ettiği Karadeniz’de Ordu Halkının verdiği hukuk mücadelesi sonucu bozulmadan eski havasını sürdüren sahil özellikle yaz akşamları Orduluların akın ettiği alanlardan birisidir.Kentin ışıklarının Karadeniz’i aydınlattığı bu sahil boyu ülkemizin ket içerisinde yer alan en güzel sahillerinden birisidir. Ordu seyahat rehberi listenize, mutlaka bu sahili dahil edin.

Ordu gezinizde kıyılara paralel uzanan dağların muhteşem görüntüsünün eşliğinde sahil kıyılarını döven dalgaların sesleri arasında bir ordu türküsü mırıldanarak sahil boyunca romantik bir gezi yapabilirsiniz. Ruhunuzu ve bedeninizi dinlendireceğiniz gezi sırasında sahil boyunca yer alan kafe ve çay bahçelerinde nefis Karadeniz çayını yudumlayarak ertesi gün dağlara doğru yapacağınız gezinin hayallerine dalabilirsiniz.

Ordu Seyahat Rehberi Yazısını Anlamlı Kılan Yer; YASON BURNU

Yason Burnu

Doğal bir liman özelliği taşıyan Yason Burnu Ordu iline 10 dakika uzaklıktaki Perşembe ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. M.Ö. 2. yüzyılda Karadeniz’in hırçın dalgalarına yenilerek sahile bu noktadan ulaşan bir yunan gemisinden karaya çıkan gemicilerin yaptığı bir kilisenin kalıntılarına bu bölgede rastlayabilirsiniz. Bazı gemicilerin yaptığı araştırmalarda bu bölgede batan bir geminin kalıntılarına rastlanılmış olsa da bölgede bilimsel bir arkeolojik kazının yapılmamış olması nedeni ile bilimsel verilere ulaşılamamaktadır. Bu tarihi nedeniyle Yason Burnu, Ordu seyahat rehberi listenizde mutlaka yer almalı.

BOLAMAN KALESİ

Bolaman Kalesi

Pontus Rum İmparatorluğu Döneminden kalan bu tarihi kale Ordu iline bağlı Fatsa ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bolaman’ın bu tarihi mekanını gezebilir, bölgeye gitmişken Bolaman’ın farklı lezzetlere sahip mutfaklarından bu yöreye özgün tatları deneyebilir Bolaman bölgesinde bulunan eski Karadeniz yolunun muhteşem manzarasını ve keskin virajları görmek amacı ile bu yolu kullanabilirsiniz. Bir nefes almak için Bolaman Deresi virajlarını mutlaka görmeli ve Karadeniz bölgesinin otoyol yapımından sonra uğradığı kıyımı görebilirsiniz.

HOYNAT ADASI

Hoynat Adası

Ordu seyahat rehberi listemizin önemli noktalarından biri ile devam edelim. Karadeniz’in Giresun Adası ile birlikte 2 adasından birisi olan Hoynat Adası nesli tükenmekte olan Karabatak kuşlarının yuva yaptığı tek alan olması nedeniyle koruma altına alınmış bir bölgedir. Sıra dışı bir gezi tecrübesi yaşamak isteyenlerin uğrak noktası olan Hoynat Adası; Ordu’nun tabiat güzelliklerinin güzel bir örneği olarak ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ana karadan bu küçük alanı seyredebilir, karabatak kuşlarının denizin içerisinde dalarak kaybolmasını ve tekrar su yüzeyine ağzında balıkla çıktığını görebilirsiniz.

ÇAMBAŞI YAYLASI

Çambaşı Yaylası

Ülkemizin en büyük alanını kapsayan bir yayla olan Çambaşı yaylası 1991 yılında Turizm Bakanlığı tarafından Yayla Turizm Merkezi ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Ciğerlerinizi oksijenle doldurmak ve bulutlara uzanmak istiyorsanız buz gibi kaynak sularından kana kana içmek ve ruhunuzu dinginliğe eriştirmek istiyorsanız uğrak alanlarınızın başında bu bölgeyi hedef almalısınız.

Özellikle yaz aylarında gurbetçi orduluların yanı sıra yayla turizmine gönül veren insanların uğrak yerlerinden birisi olan bu muhteşem alanı mutlaka gidip görün. Ama mutlaka ve mutlaka çöplerinizi toplayın, bu inanılmaz doğal ortamı kirletmeden bırakın ki gelecek nesiller ve binlerce yaban hayvanı da gelecekte bu bölgede nefes alabilsin.

PAŞAOĞLU KONAĞI VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Paşaoğlu Konağı

Ordu’nun en şık mimariye sahip tarihi binaları arasında başlarda gelen Paşaoğlu Konağı 1896 yılında inşa edilmiş olup ince işçiliği ile Osmanlı’nın son dönem mimari özelliklerini taşımaktadır. Günümüzde içerisinde onlarca çeşit kültürel değer ifade eden eserlerin sergilendiği bir müze olarak ziyaretçilerine hizmet vermekte olan bina , hem binanın yapısını hemde içindeki Ordu kentinin kültürel ögelerini görebileceğiniz bölgede ender bulunan ideal bir gezi durağıdır.

ULUGÖL

Ulugöl

Yeşil ile mavinin karıştığı muhteşem bir tabiat alanı arıyorsanız muhteşem renkleri ile Ulugöl sizi hasretle beklemektedir. Cennet’ten koparılmış ve dünyaya aktarılmış bir alan hissi veren bu muhteşem köşe her yıl Temmuz ayında yapılan festivalle bambaşka bir dünyaya sürükleyecektir ziyaretçilerini. Bir krater görü olma özelliğinin yanı sıra oldukça derin bir göl olan Ulugöl ordu ilinin en nadide köşelerinden birisidir.

GÖLKÖY KALESİ

Gölköy Kalesi

3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Gölköy kalesi günümüze dek özgün yapısı ile ulaşan ender yapılardan birisidir. Karadeniz’in muhteşem yeşil ormanlarının tablo gibi görülebildiği bir konumda bulunan kale Ordu ilinde hiç bir zaman ele geçirilememiş tek bölge olma özelliği ile sizi tarihin derinliklerine taşıyacaktır.

GAGA GÖLÜ

Gaga Gölü

Fatsa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gaga Gölü zengin bitki örtüsünün içerisinde onlarca çeşit kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin tüm doğal güzelliklerini içerisinde bulunduran alan mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

ASARKAYA MİLLİ PARKI

Asarkaya Milli Parkı

Ünye ilçesinde bulunan Asarkaya milli Parkı, koruma altına alınmış olup muhteşem doğal manzarası ve tabiat güzellikleri ile siz ziyaretçilerini hasretle beklemektedir. Bölge gezinizde daha önce hiç görmediğiniz bitki türleri ile karşılaşırsanız sakın ola ki şaşırmayın;çünkü o bitki endemik bir bitkidir. Başka yerde isteseniz de göremezsiniz.

Ünye’deki En Uygun Oteller

TURNASUYU VADİSİ

Adeta dokunulmamış bakir bir atmosfere sahip bölge, Ordu ilinin merkezinde yer almakta olup yaklaşık 60 kilometrelik bir yürüyüş parkuruna sahiptir. Kaşif ruhlu doğa gezginlerinin en gözde bölgeleri arasında yer alan parkuru tam anlamıyla tamamlayamazsanız da, kısa bir tabiat gezintisine çıkabileceğiniz ideal bir durak olacaktır.

PERŞEMBE YAYLASI

Perşembe Yaylası

Eşi bulunmayan Perşembe Yaylası Menderesleri’nin bir dünya mirası olarak korunması amacıyla tescil işlemleri yapılmaktadır.

1991 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile yayla Turizm Merkezi ilan edilen yaylaya gidince ölüp cennete ulaştığınızı sanabilirsiniz. Hayır cennette değil perşembe yaylasındasınız sadece. Yaylada konaklayabileceğiniz otel ve pansiyonların yanı sıra bir dere yatağına yakın yerde veya isterseniz sonsuz çayırlarda çadırınızı da kurarak muhteşem bir kamp alanı yaratabilirsiniz. Perşeme Yaylası, Ordu seyahat rehberi listenizde mutlaka olmalı.

Eğer bölgeye Temmuz ayında gelmişseniz yayla şenliklerine katılarak bölge kültürünün bir kısmını yaşayabilirsiniz. Büyük bölümü asfalt olan yaylanın doğal yapısının bozulmaması amacı ile bir kısmının stabilize yol olarak bırakılması bölgenin doğal güzelliklerini kaybetmeden korumasına yardımcı olmuştur.

Bölgede piknik yapmak, safari ve yamaç paraşütü yapılmasına olanak sağlayan doğal yapı da mevcut olup Ordu’yu gördüm demek için bu bölgenin ziyaret edilmesi şarttır.

Nereye giderseniz gidin her yazımızda üzerine vurgu yaptığımız gibi burada da söylemek istediğimiz en önemli konu ardınızda bıraktığınız yere bir başkası gelecek olup mutlaka temiz ve doğal bırakınız.

#BuTatilde Önerisi: Sonsuz Nehir Kızılırmak Hakkında Detaylı Bilgiler Almak İster Misiniz?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karadeniz'in İncisi Ordu Seyahat Rehberi #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds