İlk defa Karadeniz turu yapmayı düşünüyorsanız tur boyunca uğramanız gereken yerleri size bu serimizde anlatmaya çalışacağım.

Karadeniz her mevsimde ayrı güzelken bu aylarda da çok güzeldir. Bildiğiniz üzere Karadeniz bol yağış alan bir bölgedir ve gezinizin güzel Karadeniz yağmuru ile sizi kısıtlamasını istemeyiz. Mayıs sonlarında yağmur yağmaz mı? Elbette ki yağar fakat günlerce sürmeyecektir. Hafif bir serinlik ve toprak kokusu ile gezinize devam edebilirsiniz.

İlk duraklarımız Sinop Ve Samsun olarak belirlenmiş seri boyunca Artvin’e kadar gidilecektir.

Kendi arabanız ile Karadeniz turuna çıktıysanız size tavsiyem yolculuğunuza Boyabat Sinop yolu üzerinden devam ederek başlamanız yönünde olacaktır. Zira bu yol üzerinde çok güzel kanyon manzaraları görebilir ve eşsiz güzellikte resimler çekebilirsiniz. Bu yoldan sabah erken saatlerde geçmenizi ve oldukça dikkatli olmanız önerimdir. Zaman zaman keskin virajlar ve yaban hayvanları adrenalin seviyenizi yüksek tutacaktır. Taşköprü yolu üzerinden geliyorsanız ayancık istikametine devam edebilir ve Babaçay Kanyonu için geniş bir vakit dilimi ayırmanızı ve doğal yürüyüş parkurlarının tadını çıkartmanızı öneririm.

Öğleden sonra Sinop şehrini gezmek için hareket edilebilir. Şehire geldiğinizde karnınızda ufakta olsa bir açlık hissi olacaktır şayet mantıyı biraz olsun seviyorsanız meşhur mantıcılar sizin damağınızda eşsiz bir lezzet bırakacaktır. Karımızı da doyurduğumuza göre turumuza tarihi ceza evi ile devam edebiliriz. Geziye başlamadan önce ceza evi hakkında kısa bir bilgi edinmek gezerken yaşanmışlıkları çok daha güzel hissetmemizi sağlayacaktır.

İmages sinopcezaevi

Eğer Sinop için bir günden daha fazla bir vaktiniz varsa rotanızı iyi belirlemeli ve Babaçay Kanyonuna uğramadan önce Boyabat Kaya Mezarlarını görmenizi de tavsiye ederim. 

Havanın güzel ve yağmur yok o halde Hamsilos koyu sizin için güzel manzaralar sunmaya devam edecektir. Karadeniz turu olarak çıktığımız bu yolda ilk yaptığınız turun keşif turu olduğunu unutmamanızı öneririm. Çünkü her yerin ayrı saatlerde ayrı güzellikleri olduğunu unutmamak gerekir. Kısaca Sinopta gün batışının güzel bir tadı olduğu gibi gün doğuşunun da eşsiz bir güzelliği varıdır. Gezebilecek olduğunuz diğer yerler Karakum Plajı, İnaltı Mağarası, Erfelek Şelaleleri, Sinop Kalesi ve Sinop Akgöl olarak sıralanabilir.

Sinop gezimiz bittiğine göre Samsun’a doğru yola çıkabiliriz. Samsun da Bafrada meşhur pidesinden yemenizi tavsiye ederim. Samsunlu olanların her pazar kahvaltısının yıldızıdır. Kısa bir Bafra turundan sonra Samsun kızılırmak deltası kuş cennetine uğrayabilirsiniz. Fakat çeşit çeşit kuş görmek için kusların göç haritaları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. İlk gittiğimde ıssız bir delta beni karşılamış ve hayal kırıklığı yaşamıştım.

Samsun şehir hayatını karadenizde yaşatmaya devam ediyor olsa da genç üniversite nüfusu sayesinde Atakum sahil kafeleri ile güzel bir akşam kahvesi içerek yolunuza daha fazla zaman kaybetmeden devam etmenizi öneririm. Samsun şehir merkezine geldiğinizde 19 Mayıs 1919 yılında İlk Adım ilçesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma vapuru ile karaya ilk ayak bastığı yerleri açık hava müzesi edasıyla gezmenizi öneririm.

İmages ataturk bandirma vapuru
19 Mayıs 1919

Akşam sahilde güzel bir yürüşüş ile Karadeniz’in güzel serinliğini yaşayabilirsiniz. Konaklamak için şehir içinde bulunan otellerden tercih edebilir yada kamp ve çadır kuracaksanız Altınkum taraflarını tercih edebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Erçin Kaya

İstanbul doğumludur ve istanbulda yaşamaktadır. Şu anda zorunlu haller sebebi ile plaza hayatı sürmektedir. Bir gün büyük şehirin gürültüsünden kurtulmak doğa ile iç içe yaşayabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karadeniz Turu - Sinop - Samsun Gezileri

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds