Karadağ Gezi Rehberi yazımızda; ülkenin genel olarak tarih, gezilecek yerler, yemekler, ulaşım, konaklama gibi başlıca özelliklerine değineceğiz.  Karadağ’a gitmeyi düşünüyorsanız kendi Karadağ Gezi Rehberinize ekleyebileceğiniz önerileri sizler için topladık.

Karadağ’ın Genel Özellikleri

Arnavutluk, Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Hırvatistan ve Adriyatik Denizi’ne komşu olan Karadağ, bir Balkan ülkesidir. Başkenti Podgorica olan Karadağ’da, Karadağca ve Sırpça konuşulmaktadır. Altı yüz elli binden az bir nüfusa sahip bu ülke, Balkanlar’ın en küçük ülkelerinden biridir.

Ülkede kullanılan para birimi Euro’dur. Burayı gezmek için en uygun zaman ise ilkbahar ve yaz aylarıdır. Sonbaharla birlikte çokça yağmur ve kış aylarında fazlaca soğuğa maruz kalabilirsiniz.

Karadağ’ın Tarihi

Karadağ sınırları eskiden Arnavutların yaşadığı bir yerdi. Bizans İmparatorluğu zamanında bölgeye, Sırplar yerleştirilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu, Balkanlar bölgesinde fetihlere başladığında bu bölge Venediklilerin hakimiyetindeydi. Çokça Osmanlı padişahi bu bölgeye sefer düzenlediyse de bölge tamamıyla Osmanlı hakimiyetine girmemiştir. Bu dönemde Karadağ, özerk bir bölge olarak Osmanlı hakimiyeti altında yer almıştır. Osmanlı hakimiyeti sırasında bu topraklarda birçok isyan çıkmıştır. En son 1877 yılında başlayan Osmanlı – Rus Savaşı’nda Rusya’yı destekleyen Karadağ, bu savaşın Ruslar lehine sonuçlanmasında önemli bir role sahiptir. 1878 yılına geldiğinde Karadağ, Osmanlı İmparatorluğu ile imzalanan Ayastefanos ve Berlin Antlaşmaları ile tümüyle Osmanlı hakimiyetinden çıkarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlığını kazanmasından sonra Karadağ’ı tanıyan ilk devlette yine Osmanlı olmuştur. Balkan Savaşları’na kadar bu iki ülke arasında çok sıkı bir bağ kurulmuştur.

İmages kotor 833513 1280 e1588584037315
Karadağ, Kotor

Karadağ, Balkan Savaşları’nda ve I. Dünya Savaşı sırasında Sırbistan’ı desteklemiştir. Takvimler 1918’i gösterdiğinde ise Karadağ, Sırbistan topraklarına dahil edilmişti. II. Dünya Savaşı sırasında İtalya tarafından işgal edilen ülke, ayn yıl bağımsızlığını ilan etti. Ülkede çıkan iç çatışmalar 1944 yılına kadar devam etti. 1946 yılında yapılan anayasa ile Yugoslavya’yı oluşturan altı federal ülke arasında yerini aldı. 1992 yılında Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti yıkıldı ve Karadağ ile Sırbistan bir araya gelerek Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’ni kurdu. 1996 yılında federalliğin iki ülkesi arasındaki bağlar koptu ve ülke, 1999 yılında NATO tarafından bombalandı. 2002 yılında iki ülke arasında birlik anlaşması yapıldı ve ülke adını, Sırbistan ve Karadağ Devlet Birliği olarak ilan etti. 2006 yılında yapılan referandum sonucunda yüzde elli beş bağımsızlık oyu ile Karadağ bağımsızlığını ilan etti.

Karadağ Gezi Rehberi

  • Kotor
  • Saint Luke Kilisesi
  • Ostrog Manastırı
  • Djurdjevica Tara Köprüsü
  • Bobotov Kuk
  • Kotor Aziz Tryphon Katedrali

Karadağ; Bizans, Venedik, Osmanlı hakimiyetinde bulunmuş bir bölge olduğu için tarihi değerleri yüksek bir ülkedir. Bu ülke, Adriyatik Denizi’ne olan kıyısı ile doğal güzellikleri de olan bir yerdir. Bu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ülke de, Karadağ gezi rehberinize katabileceğiniz rotaları birlikte takip edelim.

Kotor

İmages kotor 821546 1280 e1588583849486

 Karadağ sahilinin incisi olarak kabul edilen Kotor, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Şehrin surlarında ilerleyerek kaleye çıkan yolu bitirdiğinizde, ulaşacağınız manzara karşısında hayranlık duyacaksınız. Körfezin bu nefes kesen görüntüsü yanında, şehrin her sokak başı sizde farklı bir duygu oluşturacaktır. Zamanının en işlek limanına sahip Kotor, Karadağ’ın en iyi korunmuş sahil kasabası olarak bilinmektedir.

İmages to 4627352 1280 e1588583867532

Kotor’a geldiğinizde Karadağ gezi rehberine ekleyeceğiniz bir başka yerde Kedi Müzesi ve Cats of Kotor dükkanı olmalıdır.Burada kayda değer bir kedi nüfusu bulunmaktadır. Bu kediler ülke genelinde şans sembolü olarak görülmektedir.

Saint Luke Kilisesi

İmages Saint Luke Kilisesi

Karadağ’da birçok tarihi kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerden en önemlisi olan Saint Luke Kilisesi 1195 yılında inşa edilmiştir. Katolik bir kilise olarak görev yapan bu ibadet yeri, Osmanlılar ile yapılan savaşlar sonucunda Ortodoks kilisesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Ostrog Manastırı

İmages Ostrog Manastiri e1588583889957

 Ostrog Greda’da yer alan bir Sırp Ortodoks Kilisesi’nin manastırıdır. Kayaya gömülü halde bulunan bu manastırın büyük bir bölümü yanmıştır. 17. yüzyılda inşa edilen bu manastırın kilisesi Hac yapılan bir ibadet yeridir. Günümüzde hala kullanılan bu yerin görüntüsüne de hayran kalacaksınız.

Djurdjevica Tara Köprüsü

İmages Djurdjevica Tara Koprusu

Djurdjevica Tara Köprüsü, yüz yetmiş metre uzunluğunda bulunan ve Montenegro’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Dünyanın en çok ziyaret edilen on köprüsü arasına girmiş bu köprü, Tara Nehri üzerine, 1937 yılında yapılmıştır. Burayı ziyaretinizde sevdiklerinize hediyelik ürünler almak için birçok dükkan bulacaksınız.

Bobotov Kuk

İmages Bobotov Kuk e1588583907756

Karadağ’ın en yüksek noktası olan bu yer 2523 metredir. Durmitor sıradağları olan bu yerde, yukarıdan birçok doğal güzellik görülebilmektedir. Buranın ilk yüksekliği 1883 yılında ölçülmüştür. Ölçümü, Avusturyalı haritacı Oscar Baumann yapmıştır. Bölge de 1931 yılından itibaren kış tırmanışları yapılmaktadır. Birçok coğrafyacının kitabında anlattığı bu dağda, aynı zamanda birçok endemik bitki türü keşfedilmiştir.

Tarihi değişkenliğin yakın zamana kadar hareketli olduğu bu coğrafya, günümüzde birçok turisti yürüyüş, kayak, dağcılık ve tırmanış için buraya çekmektedir.

Kotor Aziz Tryphon Katedrali

İmages Kotor Aziz Tryphon Katedrali scaled e1588583954263

Bu katedral 1166 yılında inşa edilmiştir. Kotor’da bulunan ve buranın en ihtişamlı binalarından biri olan bu katedral, 1667 yılında yaşanan deprem ile ciddi bir hasar görmüştür. Deprem sonrası burayı tadilat edecek kadar bütçe bulunamaması sonucu kaderine terk edilen bina, 1979 yılında tekrar bir depremle sarsılmıştır. Bu deprem sonrası da hasar gören katedral için sonraki yıllarda restorasyon çalışmalarına  başlanmıştır.

İçerisinde 14. yüzyıldan kalma freskler, St. Tryphon’un tasvirinin yer aldığı ana sunak ve birçok taş süsleme, altın ve gümüşten eserler bulunmaktadır. İçindeki tarihi değerler ve mimarisiyle günümüzde ilgi kaynağı olan bu katedrali ziyaret etmeden, Karadağ gezi rehberinizi sonlandırmamalısınız.

Karadağ’da Ne Yenir?

İmages karadag yemekleri e1588583990496

Karadağ gezi rehberinin olmazsa olmazlarından biri de bölgenin geleneksel yemekleridir. Onlarca kültürün etkisi ve tabiki deniz kıyısı bulunmasıyla çeşitlenen Karadağ mutfağında; balık, et, sebze ağırlığı vardır.

Karadağ, üzümleriyle de ünlü bir yerdir. Bu üzümlerden elde edilen şarapları da ünlü olan Karadağ’ı ziyaretinizde, değişik şarapların tadına da bakmanızı tavsiye ederiz.

Karadağ mutfağından tadabileceğiniz lezzetleri şöyle sıralayabiliriz: Kacamak, Buzara, Ahtapot Salatası, Gavice, Riblja Čorba, Priganice, Cevapi, Rastan, Siyah Risotto, Ispod Saca, Popara.

Bu lezzetleri tadabileceğiniz bazı yerleri ise şöyle sıralayabiliriz: Savardak, Restaurant Vodenica Konoba Scala Santa, Giardino, Restaurant Antigona, Mitsu, Skolji, Misko, Cesarica.

Ulaşım

İmages sea 660317 1280 e1588584012395

Karadağ’a hava yoluyla ulaşmak çok kolaydır. Başkent Podgorica’da yer alan havalimanı ve Kotor’a yakın Tivat Havalimanı’na, İstanbul’dan ortalama iki saatte ulaşabilirsiniz. Bir balkan turu yapacaksanız Arnavutluk’tan ülkeye araç kiralayarak, üç saatte ulaşabilirsiniz. Direkt Türkiye’den de karayolu ile Yunanistan üzerinden Karadağ’a ulaşmanız mümkün.

Karadağ’da havalimanından şehir içine gitmenizi sağlayacak toplu taşıma araçları bulunmamaktadır. Buradan şehirler arası otobüs bileti bulmakta çok kolay olmayabilir. Bu sebeple taksi kullanmanız gerekmektedir. Taksi için yüksek fiyat verildiğini bilmenizde yarar var bu yüzden pazarlık yapmanız şarttır.

Karadağ küçük bir ülke olduğu için dilediğiniz şehre otobüs firmaları ile yapacağınız yolculuk sonrası yürüyerek ya da taksi kullanarak istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Konaklama

 Karadağ deniz kenarına kurulmuş birçok kasabası ile özellikle yaz aylarında çokça ziyaretçi almaktaktadır. Bu sebeple çokça konaklama alanınız bulunuyor bu ülkede…

Sizinde Karadağ gezi rehberine ekleyeceğiniz konaklama önerilerini şöyle verebiliriz:

Karadağ seyahat anılarınızı, önerdiğiniz Karadağ gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

İlginizi Çekebilir: Bosna Hersek Gezi Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karadağ Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds