Günümüzde Kapadokya Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Niğde ve Aksaray illerinin bazı yerlerini içine alan tarihi bir alandır. Alan eski çağlardan itibaren birçok millete ev sahipliği yaptığı için tarihi alanlar bakımından zengindir. Ayrıca geçmişte volkanik oluşumlar sebebiyle ortaya çıkan peri bacaları ve yeraltı şehirleri nedeniyle Kapadokya bölgesi gezi rehberi yazılarında yaygın olarak yer alan bir bölgedir. Geçmişte güzel atlar ülkesi olarak anılan bölge bu özelliğinden dolayı bölge her yıl binlerce yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Kapadokya Yeraltı Şehirleri Nelerdir?

Peribacaları ve balon turları sayesinde bir çok turistin uğrak mekânı olan Kapadokya aynı zamanda çok sayıda yeraltı şehrine sahip olması sebebiyle dikkat çekiyor. Geçmişte Kapadokya bölgesinde yapılan yer altı şehirleri düşmanlardan korunmak için ve savunma yapabilmek için yapılmış alanlardır.

Aynı zamanda yeraltı şehirlerinde yer alan geçişler sayesinde kişiler birbiri ile bağlantı kurmuşlardır. Günümüzde turizm haberleri içinde çok sık rastladığımız Kapadokya’daki yeraltı şehirleri şunlardır;

  • Kaymaklı yeraltı şehri
  • Derinkuyu yeraltı şehri
  • Özkonak yeraltı şehri
  • Acıgöl yeraltı şehri
  • Özlüce yeraltı şehri
  • Mazı yeraltı şehri
  • Gökçetoprak yeraltı şehri

Kapadokya yeraltı şehirlerinin sayısı çok fazladır ancak bazılarının keşfi tamamlanamamıştır. Bunun dışında bazı yeraltı şehirleri gezilebilirken bazıları gezilemiyor. Sığınma amaçlı yapıldıkları düşünülen yeraltı şehirleri bünyesinde tüm yapıları barındıran ve çevre ile bağlantı sağlanabilir yapılardır.

Aynı zamanda çeşitli tuzaklar ve labirentlerle doludur. Dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyucu önlemleri bulunan yapılardır. Sizlerde bölgedeki yeraltı şehirlerini görmek isterseniz şaşılacak derecede bir dehayla yapılan şehirler hakkında seyahat rehberi sayesinde bilgi edinebilirsiniz ve şehirlerin hikâyelerini bilerek gezebilirsiniz.

Gökçetoprak Yeraltı Şehri

Gökçetoprak yeraltı şehri Nevşehir’in Gülşehir ilçesinde yer alıyor ve bu sebeple Gülşehir yeraltı şehri olarak da anılıyor. Şehir ilk olarak 1989 yılında bulunmuştur.Kapadokya Yeraltı Şehirleri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya bölgesinin en ünlü ve en büyük yeraltı şehri Derinkuyu yeraltı şehridir. Derinkuyu ilçesinde yer alan şehir 1963 yılında keşfedilmiştir. Şehirde 52 tane su kuyusu yer alıyor. Ziyarete açık olan şehrin turistler tarafından 8 katı gezilebiliyor. Bunun dışında şehrin henüz temizlenemeyen ve ziyarete açılamayan kısımlarının açılması halinde 13 katının da gezilmesinin mümkün olması bekleniyor.

Üstün havalandırma özellikleri ile yüzyıllar önce yapılan yeraltı şehrinde kilise, yemekhane, misyoner okulu, ahırlar ve yaşam alanları bulunuyor. Ayrıca yeraltı şehirde düşman girişlerine engel olmak için çeşitli tuzaklar yer alıyor.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı yeraltı şehri bölgenin en önemli ve büyük yeraltı şehirlerinden biridir. Kaymaklı kasabasında yer alan yeraltı şehri 1964 yılında ziyarete açılmıştır. Günümüzde şehrin 4 katı gezilebiliyor ve bu şehrin en kalabalık bölgedeki en kalabalık nüfusu barındıran yeraltı şehri olduğu düşünülüyor. Yeraltı şehrinde bakır atölyesi, ahır, şırahane ve yaşam alanları bulunuyor.

Kapadokya Fırsat Otelleri

Türkiye’de Görülmesi Gereken Mağaralar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapadokya Yeraltı Şehirleri

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds