En önemli kamp malzemeleri ile yaşayacağınız sıradışı deneyimi kolaylaştırın.

Kamp yapmak üzere bir mekana gitmeyi ve burada sevdikleri ile bir kaç gün veya daha uzun süre kalmayı kim istemez?

Peki doğanın kucağında muhteşem bir kamp yapmayı planlarken yanınızda olmazsa olmaz malzemeler konusunda sıkıntı çekmek ister misiniz?

Tabi ki de hayır.

Bu yazımızda bir yede kamp kurmayı planladığınızda yanınıza olması gereken malzemeler konusunda bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

Kamp olarak adlandırılan aktivitenin çok çeşitleri olması nedeni ile hangi çeşit aktivitede hangi malzemelerin yanınızda olması gerektiği yazımız içerisinde yer almaktadır.

Fiziksel Güç Kampları

Fiziksel güç kampları, doğa ile mücadele edilmesi gereken ve fiziksel güç harcamanız gereken kamplardır. Bu tür bir etkinlikte yanınıza alacağınız malzeme ile sadece dinlenme amaçlı kamplar arasında oldukça büyük farklar olması doğaldır. Örnek olarak bir doğa yürüyüşü veya dağ tırmanışı yapmak istediğinizde yanınıza alacağınız malzemeler ile bir yerde çadır kurarak sadece doğanın sessizliğini dinlemek istediğiniz yere giderken yanınıza alacağınız malzemelerin arasında oldukça fark vardır.

Dinlenme ve keyif kampları

Adı üstünde olduğu gibi çok fazla efor harcamadan sadece dinlenme ve doğanın vereceği o muhteşem dinginliği tatmak istiyorsanız bu durumda malzemelerinizin biraz daha farklı ve bir çanta içerisine sığdırmaya çalışmak gibi bir derdiniz olmayacaktır.

En Önemli Kamp Malzemeleri

Kamp yapmak isteyen gezginlere tavsiyeler;

Sadece evin kampa taşınması size dinlenme veya keyif vermeyeceğini, kamplarda doğada istediğiniz pek çok şeyi bulabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Belki lazım olur diye alacağınız hiç bir şeyin işinize yaramayacağını bilmelisiniz. Bu nedenle en önemli kamp malzemeleri için listemizi mutlaka okumalısınız.

Kamp yapmak amacı ile kendinizi doğanın kucağına bırakmaya karar vermişseniz ilk olarak barınma ihtiyacınızı düşünmelisiniz. Bu ihtiyacınızı eğer elinizin altında bir karavan ve karavanın ulaşabileceği kamp alanı yoksa ilk aklınıza gelmesi gereken seçenek bir çadır olmalıdır.

Doğa gezginlerinin bir kampa gitmeden önce edindikleri ilk şey çadırdır. Günümüz çadırları eskiler gibi kazıkla tutturma, iple gerdirme gibi uzun uğraş gerektiren türlerden olmayıp sadece kendi yapısında yer alan iskeleti sayesinde tek başına size sığınak olabilecek çadırlardır. Eğer yeni bir çadır almayı planlıyorsanız çadırın bu özelliği taşımasına azami dikkati göstermeniz tatilinizin daha kolay ve keyifli geçmesini sağlayacaktır.

Yağmurluk olmadan yapmayı planladığınız bir kamp sizin için kabusa dönebilir. Düşünün çadırın içerisinde ıslak uyku tulumu ve elbiseler ile yaşayacağınız sıkıntıları. Alacağınız çadırın su geçirmez özelliği veya özel yağmurluğu olmasına dikkat etmelisiniz. Alacağınız çadırda dikkat etmeniz gereken bir başka önemli konu ise sineklik. Pencere ve kapı gibi alanlarının mutlaka sineklik ile koruma altına alınması gerekir.

Çadırınızı aldığınızda tabak korumalı bir çadırı tercih edebileceğiniz gibi yerden gelebilecek ıslaklık veya yağmur sularının bedeninize ulaşmaması için bir muşamba veya sağlam bir naylon parçasından taban korumasını kendiniz de sağlayabilirsiniz.

Aldığınız çadırı kamp yoluna çıkmadan evvel ya evde ya da başka bir alanda mutlaka kurup hem çadır kurma deneyiminizi artırın hem de eksikliklerini kontrol ediniz.
Kamp alanına gündüz vaktinde gitmeyi ve çadırınızı kurup hazırlıklarınızı tamamlayacak kadar gün ışığı kalmasına da dikkat etmelisiniz.

Uyku Tulumu/Yastık

Eğer fiziki aktivite yoğunluğu olmayan bir kamp yapmayı planlıyorsanız evinizde bulunan ince ve hafif bir yorgan ve küçük bir yastık ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ancak eğer fiziki güç gerektiren bir aktivite planlamışsanız bu durumda uyku tulumu almanızı önemle tavsiye ederiz.

Eğer uyku tulumu tercih edecekseniz ve yeni bir uyku tulumu alacaksanız mutlaka kullanım mevsimine ve kamp yapacağınız alanın hava durumuna uygun olan bir uyku tulumunu tercih ediniz.

Alacağınız uyku tulumunun ağırlığı da yapacağınız kamp türüne göre dikkat edeceğiniz başka bir husus olmalıdır. Keyif amaçlı bir kamp yapacaksanız biraz daha ağır ama fiyatı daha uygun olanları tercih edebilirsiniz. Eğer fiziki güç gerektiren bir aktivite planlamışsanız mutlaka en az ağırlık ve alan kaplayan bir uyku tulumu seçmelisiniz.

Uyku tulumu alırken dikkat etmeniz gereken bir başka önemli konu da tulumun boyunuza uygun olmasıdır. Gecenin bir yarısında içine sığamayacağınız veya içinde kaybolabileceğiniz bir tulumda uyumak size oldukça fazla sıkıntı yaratacaktır. En önemli kamp malzemeleri bağlamında tulum seçimi, son derece önemlidir.

Uyku tulumunuzu çantanıza veya arabanıza koyarken bir naylon poşet içerinde olmasına dikkat ediniz. Islanmış bir uyku tulumu işinize yaramayacaktır.

Eğer bulabiliyorsanız bir şişme yatak sizin için muhteşem olacaktır. Zira kimse topraktan gelen soğuk üzerinde yatmak veya uyumak istemez. Bu yatak sizin için muhteşem bir konfor sağlayacaktır.

Yastik tercihinizde ise şişme yatak yerine başınızın altına burarak koyacağınız bir t-şort veya başka bir malzeme de aynı görevi görebilir. Hem maddi olarak size külfet olmayacaktır, hem de yanınızda taşıyacağınız bir ağırlıktan kurtulmuş olacaksınızdır.

Olmazsa Olmaz Diğer Kamp Malzemeleri

Baş Lambası

Kampınızda olmazsa olmaz malzemelerden birisi de kafanıza takabileceğiniz ve ellerinizi meşgul etmeyen bir baş lambasıdır. Bu lambalar ortam aydınlatması için uygun olmazsa da baktığınız alanı aydınlatacak olup oldukça faydalı ve pratik kullanımlıdır. Kafa lambası kullanımının yanında alacağınız el feneri de kampınızın olmazsa olmazı olarak görülmektedir.

Katlanabilen Pratik Masa

Katlanabilen Pratik Masa

Kampınızda alüminyumdan yapılma bir katlanabilir masa, kampınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Bu masanın hem kullanımı hemde katlanabilirliği nedeni ile oldukça pratiktir.

Katlanabilen Sandalye

Katlanabilen Sandalye

Masanızın boyuna uygun olan bir kaç katlanabilir sandalye çok işinize yarayacaktır. En önemli kamp malzemeleri kapsamında listeye ilk yazılması gerekenlerden biri olan katlanabilir sandalyeler çok işlevlidir. İster yemek yerken, ister masayı kullanmadan bir kitap okuma isteğinizde sandalyeler çok işinize yarayacağı gibi oldukça az yer kaplaması nedeni ile de çok pratiktir. Sandalye alırken kol koyma kısmında bardak koyabileceğiniz alanları olanları almaya dikkat ediniz.

Hamak

Hamak

Kampın keyifli olması için mutlaka bir kamp hamağı almalısınız. Bu hamaklar sabit alanlarda kullanılanlardan daha küçük ve hafif olması nedeni ile tercih sebebidir.

Gölgelik, İp ve Yağmurluk

Yapacağınız kampta güneşten korunmak için bir gölgelik kumaş ve bu kumaşı ağaç veya başka bir materyale bağlamak için yeterli ip almalısınız. Alacağınız gölgelik su geçirmez özelliğe sahip ise yağmurlu havalarda da yağmurluk olarak kullanabileceğiniz önemli bir materyal olacaktır.

Çadır Aydınlatması

Çadır Aydınlatması

Çadırınızın içini veya tadına doyumsuz olan sohbetlerinizi yapacağınız çadır önünün aydınlatmak için kullanabileceğiniz bir ışık olmazsa olmazınız olmalıdır. Gecenin karanlığında hoş bir ortam yaratmak adına, en önemli kamp malzemeleri listesine çadır aydınlatması da eklenmeli.

Böcek ve Sinek Savarlar

Kampınızın alanının böcek ve sineklerden uzak olması ihtimali oldukça düşüktür. Bu nedenle tamamen uzak tutamazsanız da kısmen rahatlamanız için bir böcek savar ve sinek savar yanınızda olmalıdır. Doğal ortamda yapacağınız kamp tatilinizde doğal kovucular tavsiye edilmektedir. Yemeğinize musallat olan arıları uzaklaştırmak için ise yemek alanınızın yakınında yakacağınız bir avuç kahve yeterli olacaktır.

Sağlık Seti

Kamp esnasında yanınıza mutlaka bir sağlık seti alınız. Setin içerisinde olması gereken malzemeler için eczacınızdan görüş alınız. Eğer arı sokmasına karşı bir alerjiniz varsa yanınıza amonyak ve koruyucu aşı alması asla unutmayınız. Aksi halde kampınız kabusa dönüşebilir.

Bant

Her ne kadar ne işe yarayacak derseniz de çadırınızda oluşabilecek yırtıkları ve kamp malzemelerinin konulabileceği kutuların ağızlarını kapamak için güçlü bir bant işinize yarayacaktır.

Askılık

Çadırınızın içine veya dışına asacağınız aydınlatma lambasından tutun da giysilerinizin yerin soğuğundan korunmak için asılabileceği çeşitli türde askılar mutlaka işinize yarayacaktır.

Solar Kamp Duşu

Solar Kamp Duşu

Eğer kampınızı hazır bir kamp alanında kurmamışsanız temizlik için gerekli olan sıcak suyu solar duş çantası ile elde edebilirsiniz. Çantanın içerisine dolduracağınız suyu güneş enerjisi ile ısıtan bu çantalar sizin için kurtarıcı bir rol oynayacaktır.

Kamp Bıçağı

Kamp Bıçağı

Kamp alanında kullanmanız gereken önemli bir gereç ise kamp bıçağıdır. Pek çok çeşidi bulunabilen bu bıçağınızı ister yemek yapmak için, ister odun kesme amaçlı ister de zamanınızı değerlendirmek için yapacağınız ağaç yontma amaçlı da kullanabilirsiniz.

Çok fonksiyonlu olması, yapacağınız kamp dahilinde büyük kolaylıklar yaşamanızı sağlayacaktır. Bu nedenle, kamp bıçağını mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Yanınızda bir bıçağın yanı sıra çok amaçlı pense ve bir çakı da çok işinize yarayacaktır. İsviçre çakısı olarak adlandırılan bir set sizi oldukça rahatlatacaktır. Bu setin içinde küçük bir testereden olta takımına kadar her şey bulunmaktadır

   Ateş Başlatıcı

Ateş Başlatıcı

Eğer kampınızı bir tesiste veya yerleşim yerine çok yakın bir alanda yaparsanız pek ihtiyaç duymayacağınız, ancak doğa içerisinde ve uzak bir bölgede yapıyorsanız mutlaka bir ateş başlatıcı bulundurmalısınız. Kibritinizin bitmesi veya çakmağınızın bozulması durumunda hayat kurtarıcı bu materyali mutlaka edininiz.

Ancak ateş başlatıcıyı kullanmak için çadırınızın bir köşesinde her zaman kuru kav bulundurmalısınız. Kuru kav ile beraber, en önemli kamp malzemeleri listesine ateş başlatıcıyı da ekliyoruz.

Fermuarlı Torba

Kıyafetlerinizi korumaktan tutun da yemeklerinizi saklamaya kadar pek çok alanda işinize yarayacak ve oldukça dayanıklı olması gereken fermuarlı torbalardan bir kaç tanesini yanınızda bulundurun.

Termos

Termos

Yapacağınız kampın türüne uygun bir termos sizin için çok keyifli bir araç olacaktır. İster Sıcacık çayınızı koyun içine ve keyifle bardaklara doldurup için, ister doğa yürüyüşüne çıktığınızda soğuk suyunuzu saklayın termosunuzda.

Kamp Ocağı

Kamp Ocağı

Her ne kadar kamp ateşi muhteşem bir ambiyans yaratsa da ateşin doğada yaratabileceği tahribatı ve ocağın pratikliğini düşündüğünüzde eminim ocak tercihiniz olacaktır.

Tencere ve Tava

Yine oldukça fazla alternatifleri olan tava, tencere setinde sapları kaplanabilen ve iç içe konulabilen türleri tercih etmeniz kampınızı kolaylaştıracaktır.

Çatal, Bıçak ve Kaşık Seti

Kampınıza titanyumdan yapılan hafif ve dayanıklı bir yemek takımı taşımak oldukça pratiktir. Ancak isterseniz tek kullanımlık çatal, bıçak ve kaşık takımlarını da yanınıza alabilirsiniz. Ancak bu türlerin ağırlıklı olarak plastikten üretildiği ve doğada çözülmelerinin yüz yıllar sürdüğü bilinci ile bu maddelerin asla doğaya bırakılmadan kamp sonunda yasal çöp alanlarına bırakılmak için depolamalısınız.

Giysi

Kamp yapacağınız yerin hava durumuna uygun giysilerin yanı sıra ani hava değişimlerine karşın birkaç tane koruyucu elbise ile kampa gitmeniz karşılaşabileceğiniz sürprizleri engelleyecektir. Ayrıca yanınızda mutlaka bir takım bot ve bir takım spor ayakkabı bulundurun.

Yaşamınızı Etkilemeyecek Diğer Malzemeler

En önemli kamp malzemeleri dışında, hayati fonksiyonlarınızı etkilemeyecek bazı unsurlar da bulunuyor. Çadırınızı kuracağınız alanda bir ses kaydedici olması veya yanınızda kağıt-kalem taşımanız anılarınızı kayıt altına almanız için gereklidir. Kampta sökülen veya yırtılan giysilerinizi kurtarmak için iğne iplik seti ve bir küçük makas bulundurun. Eğlenceli zamanlar geçirmek için bir tavla ve iskambil kağıdı kurtarıcınız olabilir. Eğer akarsu veya bir göl yakınına gidiyorsanız oltanızı unutmayınız. Yanınızda bulunduracağınız bir futbol veya voleybol topu eğlencenizi katlayabilir. Güneş kreminizi ve dezenfekte edici temizlik malzemesini yanınızdan ayırmayınız.

Sevgili gezginler, nerede ve nasıl kamp yaparsanız yapın yanınızda eksikliği en çok hissedilen şeyin çöp torbası olduğunu unutmayınız. Mutlaka bol miktarda çöp torbasını yanınıza alın ve hem kendinizin, hem de sizden önce bölgede kamp yapan kişilerin bıraktığı çöpleri bu torbalarda biriktirerek belediyelerin çöp konteynerlarına kadar yanınızda taşıyınız.

Kıyametin Uğramadığı (!) Yer: Şirince Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Özgür Gümüş
18 Temmuz 1994'te doğdu. Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Bölümü mezunu, aktif olarak içerik yazarlığı yapıyor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Önemli Kamp Malzemeleri #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds