Kahramanmaraş gezi rehberi ile Türkiye’nin 18. büyük şehrini yakından tanıyalım.

Eski adı Maraş olan, 7 Şubat 1973 tarihinde ise Kurtuluş Savaşı’nda kent olarak işgale karşı direnişi nedeniyle Kahraman unvanı verilen şehir Akdeniz Bölgesi’nde yer almakta ve ülkemizin en büyük 18. Şehri olma özelliğini taşımaktadır. Kent 2012 yılından itibaren Büyükşehir olma özelliğine kavuşmuştur.

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

  • Kahramanmaraş Müzesi
  • Ashab_ı Kehf
  • Aş Medrese
  • Ulu Cami
  • Kahramanmaraş Kalesi
  • Ekinözü İçmeleri
  • Tekir Yeşilgöz Mesire Yeri
  • Abdülhamid Han Cami
  • Kapalı Çarşı

Kahramanmaraş Müzesi

Kahramanmaraş gezi rehberine elbette ki Kahramanmaraş Müzesi’ni ekleyerek başlayalım.

İmages Kahramanmaras Muzesi e1586628672526

Kahramanmaraş bölgesine ilk insan yerleşiminin Üst Paleolotik Çağ döneminde gerçekleştiği bilinmektedir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması nedeniyle oldukça zengin bir tarihi zenginliğe sahiptir. Kentin tarihi zenginliğinin en iyi izlenebileceği yerlerden birisi olan Kahramanmaraş Kent Müzesi 1947 yılında kurulmuştur. Günümüzde yaklaşık 30000 eserin ve kalıntının yer aldığı müzede özellikle Türkoğlu İlçesinde yer alan Gavur Gölü Bataklığından çıkarılan ve M.Ö 1400 yıllarına kadar dayandığı tespit edilen antik fil iskeletleri görülmeye değer kalıntıların başında gelmektedir.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

İmages Kahramanmaras Muzesi1

Eshab-ı Kehf

İmages Ashab i Kehf scaled e1586628702678

Afşin ilçesinin 7 km uzağında bulunan ve Antik Çağ’dan günümüze iki büyük semavi din tarafından kutsal bir mekan olarak kabul edilen Eshab-ı Kehf (Yedi uyurlar) mağarasının yakınına kurulan külliye bölgenin en önemli gezi alanlarından birisidir. Hristiyanlar ve Müslümanlar tarafından kutsal olarak kabul edilen mekan tarih içerisinde önemli bir ziyaret alanı haline gelmişti.

İmages Ashab i Kehf2 scaled e1586628728978

1215 yılında, mağarayı ziyaret eden insanların ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile Anadolu Selçuklularının Maraş Emiri Nüsreddüttin Hasan bey tarafından yapılan külliye halen ilk günkü haşmeti ile ziyaretçilerini beklemektedir. Bu tarihi miras, Kahramanmaraş gezi rehberine mutlaka eklenmesi gereken noktalardan biri.

Taş Medrese

İmages Tas Medrese e1586628755595

İln merkez ilçesi olan Dulkadiroğlu sınırları içerisinde yer alan medrese, Dulkadiroğlu Beyliği Hükümdarı Alaüddevle Bey tarafından 15. Yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. Mesrese, mescid ve türbe olarak inşa edilen medrese, günümüzde mescid ve depo olarak kullanılmaktadır. Tarih içerisinde çeşitli kereler gerçekleştirilen restorasyonlara rağmen orijinal dokusu bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır.

Ulu Cami

Elde edilen kayıtlara göre Dulkadiroğlu Beyliği Hükümdarı Süleyman bey tarafından 1442-1454 yılları arasında inşa edildiği bilinen cami, Merkez İlçe olan Dulkadiroğlu İlçesinde yer almaktadır.   Cami ahşap tavanlı olup, tek şerefeli minaresi ile oldukça dikkat çekmektedir. Erken dönem Selçuklu mimarisi özellikleri taşıyan camii, minare, taçkapı ve minber bölümündeki süslemeleri ile kentin en özel tarihi yapılarından birisidir.

Kahramanmaraş Kalesi

İmages Kahramanmaras Kalesi e1586628784788

Onikişubat ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kahramanmaraş Kalesi, oldukça eski bir tarihe sahiptir. Kale içerisinde yapılan arkeolojik kazılarda Geç Hitit Dönemine ait çok sayıda tarihi eser gün yüzüne çıkarılmıştır.  Geç Hititler döneminde inşa edildiği kalede bölgede sonraki yıllarda hüküm süren Asur, Med, Pers, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde yapılan restorasyonlar sonucunda günümüze kadar korunarak ulaşmıştır.

Ekinözü İçmeleri

Ekinözü ilçesi içerisinde bulunan ve doğal minerallerinin zenginliği ile bilinen içmeler, pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilen içmeler, Yukarı İçme, Orta İçme ve Aşağı İçme olarak 3 ayrı içmeden oluşmaktadır. Tarihte içmeler bölgesi kervan yolu üzerinde olması nedeniyle dinlenme alanı olarak kullanılmıştır.

Kapalı Çarşı

İmages Kapali Carsi e1586628814693

Kentin il merkezinde  yer alan çarşının 16. Yüz yıl sonlarına doğru yapıldığı tahmin edilmektedir. Osmanlı döneminin erken kapalı çarşı örnekleri arasında yer alan çarşı, orta noktasında bulunan dua kubbesi ile dikkat çekmektedir. Yapıldığı tarihten beri kentin ticari hayatına öncülük eden çarşıda günümüzde 120 dükkan bulunmaktadır.  Kapalı çarşı’nın çevresind eyer alan Bakırcılar Çarşısı, Semerciler Çarşısı, Saraçlar Çarşısı, Belediye Çarşısı, Mazmanlar Çarşısı, Kazzazlar Çarşısı, Demirciler Çarşısı ve Alacacılar Çarşısı ile kente ait her şeyi bulabileceğiniz bir kompleks olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Kahramanmaraş’ta Ne Yenir?

İmages Maras Pacasi e1586628870632

Kentin kültürel zenginliğine oldukça fazla katkı sağlayan bir diğer özelliği de yemeklerinde ve tatlılarındaki çeşitliliktir. Bölgede yapılan tarhana, buldur, döğme, nişasta biber kurusu, kuru patlıcani kabak, bamya ve fasulyesi ile soğuk kış günlerinde birbirinden enfes tatlar üretilmektedir. Bölgeye özgü olarak bilinen Maraş Paçası, simit köftesi, içli köfte, kısır köftesi, sömelek köfte, suluyağlı köfte, yoğurtlu köfte gibi köfte çeşitleri ve keşk aşı, maraş pilavı, peynirli börek, bayram çöreği gibi yöreye özgü lezzetler deneyimlenmesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır.

Kahramanmaraş’tan Ne Alınır?

Kente yapacağınız ziyaretten sonra yanınıza alacağınız bir hediye için oldukça zorlanacaksınız. Ağaç oyma tekniği ile yapılan dekoratif ürünler, dövme bakırdan yapılan eşyalar, sim ve sırma eserleri, yemeni adı verilen deriden üretilen geleneksel ayakkabı ve postallar ile bölgeye özgü kırmızıbiber, tarhana, fıstık ezmesi, un sucuğu, ve pestil arasında seçim yapmakta zorlanacaksınız.

Her yönüyle muhteşem bir Anadolu kenti olan Kahramanmaraş görülmesi gereken illerimizin başında yer almaktadır.

Kahramanmaraş ile ilgili en güzel anılarınızı BuTatilde.com’a üye olarak ziyaretçiler ile paylaşabilir, hikaye ekleyerek bilinmeyen rotaları keşfetme konusunda ilham kaynağı olabilirsiniz 🙂

 

Maraş Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds