İsviçre Gezi Rehberi, İsviçre gezisi yapacak gezginler için oluşturduğumuz önerilerden oluşuyor. İçerdiği genel ve özel bilgiler ile gezi sırasında rahat etmenizi ve avantajlı olmanızı sağlayacaktır. Sizler de bu kapsamda kendi gezi rehberinizi oluşturarak hareket edebilir, İsviçre’de bulunduğunuz süreyi en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Genel Özellikler

İmages mountains 1645078 1280 e1589321825381

İsviçre Konfederasyonu, ‘‘Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’’ sloganı ile yüzyıllardır dünyanın barış sembolü olmuştur. Bu federal devletin başkenti Bern’dir ve toplamda 26 kantonu vardır.

İsviçre, Avrupa’nın batısında yer alır ve Almanya, İtalya, Fransa, Lihtenştayn, Avusturya ile komşudur. İsviçre’nin denize kıyısı yoktur. Ülke; Alpler, Jura Dağları ve İsviçre Platosu arasında kurulmuştur. Küresel iki şehrinden Zürih ve Cenevre hem bilim hem ekonomi açısından önemli birer merkezdir.

İsviçre Konfederasyonu, 1815 yılından bu yana silahlı tarafsızlık anlayışına göre hareket etmiş ve bu tarihten itibaren hiçbir savaşa katılmamıştır. Ülkenin para birimi İsviçre Frangı ve resmi dili Almanca, Fransızca, Romanşça ve İtalyanca’dır.

İsviçre Tarihi

İsviçre, 1848 yılında İsviçre Federal Anayasası’nı kabulü ile kurulmuştur. Bu konfederasyonun temeli ise 13. yüzyılda atılmıştır.

Bölgede yaşamın en eski kanıtı, 150 bin yıl önceye dayanır. En eski tarım kalıntılarının da bulunduğu Gächlingen Bölgesi, milattan önce 5300’lü yıllara kadar yaşam izleri barındırır.Milattan önce 44 yılında kurulan ilk yerleşim yeri Augusta Raurica Bölgesi, Ren Nehri üzerinde kurulmuş ve ilk Roma yerleşimidir.

Demir Çağından bu yana etkileşimin ve yerleşim olduğu bu bölge önemli tarihi bir geçmişe sahiptir. Julius Caesar’ın orduları bu bölgede bulunan en önemli kabilelerden Helvetler tarafından, milattan önce 58 yılında, Bibracte Savaşı’nda yenilgiye uğratılmıştır. Bölge daha sonra başka bir Roma işgali sonucunda, Roma İmparatorluğu himayesine alınmıştır. Sonraki yüzyıllarda bölgeye Almanlar yerleşmeye başlamıştır. Frenkler’in de hakimiyet kurduğu bir alanın olduğu bu yer, iki bölgeye ayrılmış bir yerleşim yeriyken, 1000’li yıllara gelindiğinde Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’na katılmıştır.

1291 yılına gelindiğinde bölgede bulunan bir kaç kanton birleşerek bugünkü konfederasyonun temelini atmış ve üç orman kantonunu oluşturmuştur. Bu kantonlar sonrasında Federal Beyanname imzalanmıştır. Böylece Roma Cermen İmparatorluğu yenilmiş ve İsviçre temelleri atılmıştır.

İsviçre silahlı tarafsızlık çevresinde bir araya gelmiş ve iki büyük dünya savaşına da katılmamıştır. Böylece barışın sembolü bir ülke olmuş ve günümüzde BM üyesi olmasına rağmen, birçok ülke için barış temeli atılması için kurulan oluşumlarda ve birçok konuda tarafsız bölge olarak yer almaktadır. Bu nedenlerle birlikte ülke, ekonomik olarak gelişmiş, refah seviyesi yüksek bir ülkedir.

İsviçre Gezi Rehberi

İsviçre’de gezilecek birçok doğal ve tarihi yer bulunmaktadır. Buralardan kendi İsviçre gezi rehberinize ekleyebileceğiniz yerleri belirlemeniz çok zor olacaktır. Bu güzellikler arasında seçim yaparken ülkede birçok kanton olduğunu ve güzergahınızı buna göre dikkatli planlamanızı öneririz.

Jet d’Eau, Cenevre

İmages jet deau 2902406 1280

Jet d’Eau, Cenova ve Rhone Nehri’nin birleşimde yer alan, suyu gökyüzüne kadar fırlatan bir fıskiyedir. Bu fıskiye sayesinde şehrin her yerinden gökyüzüne ulaşan suyu izlemeniz mümkündür. İnanılmaz bir görsel şölen izleyebileceğiniz bu yeri özellikle Cenova Gölü kıyılarından izlemeye doyamayacaksınız.

Old Town Bern, Bern

Ülkedeki bu eski şehri, nehir kıyısında yürüyerek gezebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda harika bir eğlence şehri olan bu yerin kasabalarında tarihi öğelere rastlamanız da mümkündür. Özellikle kasabalarda bulunan katedrallerin günümüze kadar gelmiş olması sizi büyüleyecek bir geçmişi görmenizi sağlayacaktır.

İmages bridge 3491406 1280 e1589321370916

Zytglogge, Bern

İmages oldtown 733435 1280 e1589321414234

Zytglogge 1530 yılında inşa edilmiş bir astronomik saattir. Bern’de yer alan bu saat, şehrin resmi saatini belirlemektedir. 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Bern Katedrali, Bern

İmages bern 1498856 1280 e1589321482326

İsviçre’nin hem en eski hem de en büyük katedralidir. Bu katedralin Orta Çağ’dan bu yana ayakta olduğu bilinmektedir. Burada yer alan “Ölüm Dansı” ve “Dance of Death” baş yapıtlarını görmeden gezinize devam etmemelisiniz. Katedralin yüksekliği 100 metre olduğundan en tepesinden tüm şehri izleme fırsatını kaçırmamalı ve İsviçre gezi rehberinize burayı eklemelisiniz.

Bundeshaus Parlamento Binası, Bern

İmages bundeshaus 3881070 1280 e1589321500904

İsviçre Federal Sarayı olarak da adlandırılan bu bina, tarihi yapısıyla epey dikkat çekmektedir. Rönesans tarzıyla yapılan bu bina, şehrin sembolü sayılmaktadır. Bina önünde yer alan yirmi altı çeşme, federalin her kantonunu temsil eder. Bu parlamento binasını gezmeniz sırasında size eşlik eden 5 ayrı dilde yardımcı olacak rehberler bulunur.

İmages the parliament 3528450 1280 e1589321554109

Einsteinhaus, Bern

İmages Einsteinhaus

İsviçre savaşlardan uzak durması ve bilime verdiği önem ile birçok bilim insanını buraya çekmiştir. Tanınmış bilim insanlarından birçoğu İsviçre’de yaşamıştır. Einstein’ın, 1903-1905 yılları arasında kaldığı ve görelilik teorisini yazdığı bu daireyi müzeleştiren ülke, aynı zamanda ziyaretçilerine çok kapsamlı bilgiler aktarıyor. Einstein’a ait bir kısa filmin ve birçok bilginin yer aldığı bu evi mutlaka İsviçre gezi rehberinize eklemelisiniz.

San Salvatore Dağı, Alpler

Bu dağ kış sporlarının yapıldığı, tırmanışa uygun ve buna göre tabelalanmış bir dağdır. Yürüyüş parkurlarının bulunduğu, göl ve dağ manzarası ile bu yer sizi etkilemeye yetecektir. Dağa tırmanmak istemezseniz, füniküler ile zirveye çıkmanız mümkündür.

Lugano Gölü, Lugano

İmages San Salvatore Dagi e1589321589183

Ülke, birçok dağ ve gölü bulundurmasıyla, misafirlerine inanılmaz manzaralar sunmaktadır. Şehrin görsel şölen sunan bu yerlerden biri de mutlaka Lugano Gölü’dür. Hem turistik açıdan gelişmiş hem de birçok mekanı barındırmasıyla tercih edilen Lugano Gölü’nde, keyifli zamanlar geçireceksiniz. Bu gölde aynı zamanda tekne ile tur yapabilir ve yeşil yoğunluklu bir doğa ile başbaşa kalabilirsiniz.

İsviçre Botanik Bahçesi, Zürih

İmages zurich 2531947 1280 e1589321610750

 Bu botanik bahçesi; Asya, Kuzey Amerika ve Alpler’den gelen birçok bitkinin yer aldığı, aynı zamanda nesli tükenmek üzere olan bitki türlerinin yer aldığı bir bahçedir. Bu bahçede hem güzel hem de örneğini başka yerlerde göremeyeceğiniz bitkileri görmeniz mümkündür. Bunun yanında tropik ve subtropikal bitki örtüleri görmeniz de mümkündür. Bu botanik bahçesi Fern Evi, Palmiye Evi ve Çöl Evi olarak üç parçaya bölünmüştür.

Lindenhof, Zürih

İmages zurich 4041063 1280 e1589321664781

 Ihlamur Ağacı Bahçesi anlamına gelen bu yer, Roma döneminden günümüze kadar gelen kalıntıları görebileceğiniz bir alandır. Şehrin huzurlu vakit geçirebileceği bir alandır burası…

İletişim Müzesi, Bern

İmages iletisim muzesi e1589321719371

 İsviçre’de yer alan tek iletişim müzesidir. 1907 yılında kurulmuş olan bu müze; posta pulları, posta ağı gibi birçok nostaljik sergilerin yer aldığı bir yerdir. Burada, Paul von Hindenburg’un gönderdiği mektup yazışmaları gibi birçok arşiv niteliğindeki yazışmayı görmeniz mümkündür. Aynı zamanda ilk telefonlar, mors şifrelerini çözen telgraflar, mesaj göndermeyi sağlayan tüplerin örneklerini burada görebilirsiniz.

Fraumünster Kilisesi, Zürih

Avrupa’daki aristokrat kadınları ilham alarak yapılmış bu kilise, Kadın Kilisesi anlamına geliyor. Şehrin en çok turist alan yerlerinden biri olan bu kilise, beş vitraylı pencereler kümesi ile dikkat çekmektedir. Bu pencereler, farklı zamanlarda yaşanan dini öğeleri ve efsaneleri anlatmaktadır. Şehrin her yerinden gözüken mavı uçlu kulesi ile de hayran bırakan bir iz sunuyor gezenlere…

Patek Philippe Saat Müzesi, Cenevre

İmages Patek Philippe Saat Muzesi e1589321734101

Cenevre, saat markalarının dünyaca ünlü hale geldiği yerdir. Saatin anavatanı olarak da bilinen bu şehirde, saatlerin ortaya çıkışından itibaren ilk örneklerinden günümüze gelen süreci görebilirsiniz. Bu gelişim karşısında hayranlık duyacağınızı düşünerek İsviçre gezi rehberinize burayı da eklemenizi öneririz.

Grossmünster Kilisesi, Zürih

İmages zurich 1577301 1280

Bu kilise, Zürih’in ana kilisesidir. Şehrin resmini şekillendiren ikiz kulelere sahip olan bu kilise, 13. yüzyılda yapılmıştır. Yıllar içinde birkaç rötuş yapılmış ve kilise 1936 yılından bu yana son haliyle günümüze kadar gelmiştir. 200 basamak çıkmak sizin için sorun değilse, kilisenin kulelerine tırmanabilir ve şehri ayaklarınızın altında gibi seyredebilirsiniz.

 Çocuk Yiyen Heykel ve Çeşmesi, Bern

İmages Cocuk Yiyen Heykel

500 yıllık bu heykel, çocuk yiyen bir kişiyi göstermektedir. Korkutucu algısıyla merak uyandıran bu heykelin neden bu şekilde tasarlandığı ya da neyi anlatmak istediğine dair bir bilgi ise bulunmuyor.

 İsviçre’de Ne Yenir?

İmages isvicre yemekleri

İsviçre mutfağı, hem tarımın ilk adımlarının atıldığı, hem birçok uygarlığa ev sahipliği yapması hem de dağlık alanı ve birçok komşusuyla farklı lezzetleri ortaya koyan bir tada sahiptir. Her bütçeye uygun mutfağıyla İsviçre’de; Alman, Fransız ve İtalyan halkın çoğunluklu olduğu bölgelere özel çeşitli yiyecekler tatmanız mümkündür.

Ülkenin Fransız ağırlıklı kısmında peynirli fondü ve raclette; Alman ağırlıklı kısmında kızartılmış et ve rosti, sosis; Graubunden Bölgesi’nde; kurutulmuş et, bündnerfleish ve jambon; Ticino kısmında ise İtalyan yemeklerini tadabilirsiniz.

İsviçre’de tadabileceğiniz geleneksel yiyecekler ise şöyle sıralanabilir: tatlı ve tuzlu seçenekleriyle fondü çeşitleri, dağlık bölgelere kurulduğu için büyükbaş hayvancılığın çoğunlukta olması ile peynir çeşitleri(Emmental, Apyenzell, Gruyere, Sbrinz, Tomme, Reblochon), Basler Meblsuppe, Brotsuppe, Geschnitzeltes Kalbfleish, Barner Platte, Schüblig,  Bratwurst Mit Zwiebelsauce, Zuger Kirchtorte…

İsviçre denince akla ilk gelen yiyeceklerden biri de çikolatadır. Birçok çeşitli çikolata üretimi yapılan bu bölgede, alkollü ve fındıklı çikolatalar çokça tercih edilir. Ülkede aynı zamanda şarapçılık ön safhadadır.  Meyveli şaraplar ve beyaz şarap ülkede çokça tercih edilir. ülkenin en çok tercih edilen içkisi milchkaffe ise kesinlikle İsviçre gezi rehberine  eklenmesi gereken bir kahvedir.

İsviçre’de yemek yerken, ağız şapırdatmak ya da herhangi bir ses çıkarmak ayıp olarak görülür. Buna dikkat etmenizde yarar var.

Ulaşım

Ülkeye en kolay yoldan uçak ile ulaşmak mümkündür. Cenevre Havalimanı, Basel Mulhouse Havalimanı ve Zürih Kloten Havalimanı kullanarak, İstanbul’dan direkt ya da aktarmalı olarak ülkeye varabilirsiniz. Bunun yanında Avrupa turlarını kullanarak otobüs yolculuğu ile de buraya uğrayabilirsiniz.

İsviçre’de ulaşım zor değil ama epey karışık gelebilir. Bu sebeple İsviçre gezi rehberinizi düzenlerken, ulaşım kısmıda epey araştırma yapmanız gerekir. Otobüs, tren yolculukları ile şehirler arası ulaşım yapabilirsiniz. Swiss Travel Pass alarak kara ve deniz ulaşımını tüm ülkede aldığınız gün sayısına göre ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Swiss Half Fare Card ile de yarı yarıya ücret ödemeniz mümkündür. Kalacağınız süreye göre ucuza ulaşımı bu kartlarla yapabilirsiniz. Bunun yanında kanton içinde kullanabileceğiniz kartlarda vardır. Bu kartlardan edinmeniz gerekmektedir. Bu sebeple size en uygun kartı belirlemeniz yararınıza olacaktır.

Konaklama

İsviçre’de kalınabilecek en iyi şehirlerden biri Zürih’tir. Zürih’te

Bunun yanında;La Cour Des Augustins Boutique Gallery sıra dışı tasarımıyla sizi etkileyecektir. Hotel Cornavin Geneve, Hôtel Longemalle, Edelweiss Manotel, Jade Manotel ise Cenevre de kalabileceğiniz otellerden bazıları olabilir.

İsviçre seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz İsviçre gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsviçre Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds