İsveç, geçmişi ve doğası ile büyüleyici bir ülkedir. Tarihi dokusundan, sanata saygısına, kültürel çeşitliliğinden deniz kıyılarına, eğlence ve dinlenme alanlarından lezzetli yemeklerine kadar farklı deneyimler yaşayacağınız bu ülkeyi tanımanız için İsveç Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Genel Bilgiler

Resmi adı İsveç Krallığı olan ülke, Avrupa’da, İskandinav Yarımadası’nda yer almaktadır. Norveç ve Finlandiya ile sınır komşusu olan İsveç,  Öresund Köprüsü ile Danimarka’ya bağlanır. Baltık Denizi ve Botni Körfezi ile uzun kıyılara sahip bir ülke olan İsveç; Danimarka, Polonya, Letonya, Almanya, Rusya, Litvanya ve Estonya ile deniz komşusudur.

Ülkenin resmi dili İsveççe ve para birimi İsveç Kronu’dur. Başkenti Stockholm olan İsveç, Avrupa’nın en büyük üçüncü ülkesidir ve nüfusu, on milyonun üzerindedir.

İsveç’in Tarihi

Milattan önce 800’lü yıllarda bölgeye ilk insan yerleşiminin başladığı bilinmektedir. Buraya yerleşen ilk insanlar deniz ticareti yapabilmek için zamanla Akdeniz’e doğru inmeye başlamışlardır. Bu sayede Romalılar ile iletişim sağlamışlardır. Tarihte çok ünlü olan Vikingler 8. yüzyılda burada yaşamışlardır. Bölgeye yerleşen birkaç topluluktan  Svearlar ve Gotarlar arasında ise uzun süreli çatışmalar yaşanmış ve sonunda Svearlar galip gelerek, İsveç Krallığı’nı kurmuşlardır.

Daha sonraki yüzyıllarda topraklarını genişletmeye başlayan krallık, onuncu yüzyılla birlikte Danimarka ve Norveç ile girdiği çatışmalar sonucunda Hristiyanlık’tan etkilenmiş ve bu dini resmi olarak tanımışlardır. 13. yüzyıla gelindiğinde ise İskandinav topraklarından birçoğunda hüküm süren İsveç Krallığı, Kalman Birliği adında bir otorite kurmuş ve buradaki ülkelerle tek bir çatı altına toplanmıştır. Kuruluşundan yüzyıl sonra bu birlik bozulmuş ve İsveç bağımsızlığını ilan etmiştir.

1500’lü yıllara gelindiğinde Luther’in fikirleri ile ülkede başarılı bir reform gerçekleştirmiş ve Roma ile ilişkiler kesilmiştir. İsveç, 1800’lü yıllara gelene kadar birçok ülke ile savaşa girmiştir. Günümüzde İsveç Krallığı’nın başında, geçmişte hüküm süren krallıkla aynı soydan insanlar yer almaktadır. İsveç iki dünya savaşında da tarafsız kalmış ve savaşa katılmamıştır. Bugün İsveç, uluslararası askeri ve ekonomik birlikteliklere girmemekte ve bağımsız duruşunu devam ettirmektedir.

İlginizi Çekebilir: Litvanya Gezi Rehberi

İsveç Gezi Rehberi

İsveç hem doğası hem denizi hem de tarihi ile Avrupa’da sıkça tercih edilen turistik bir ülkedir. İsveç gezi rehberinize ekleyebileceğiniz bazı gezi rotalarını sizin için derledik.

Gamla Stan, Stockholm

İmages gamla stan e1590246631136

Gamla Stan, eski şehir anlamına gelen ve üç adadan oluşan bir şehirdir. Adalar birbirlerine ve ana karaya köprülerle bağlanmıştır. Başkentin en eski caddesine sahip ve bu üç adadan en büyüğü olan Stadsholmen Adası üzerinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Aynı zamanda tarihi bir de alışveriş caddesi olan Vasterlanggatan burada bulunmaktadır.

Kraliyet Sarayı, Stockholm

İmages Kraliyet Sarayi Stockholm e1590246642369

Gamla Stan içerisinde bulunan bu saray kraliyet ailesinin resmi ikametgahıdır. 13. yüzyılda yapılan bu saray, 600 odalıdır ve günümüzdeki haline 17. yüzyılda yapılan ekleme ve yeniliklerle gelmiştir. Bu sarayın Şövalye Salonu’nu ve Taht Odası’nı gezmeniz mümkündür. Saray içerisinde yer alan Kronor Müzesi ve III. Gustav’a ait Antika Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Bu tarihi sarayı, İsveç gezi rehberinize eklemenizi öneririz.

Vasa Müzesi, Stockholm

İmages Vasa Muzesi Stockholm

İsveç’in en çok ziyaret alan müzesi bu müzedir. Fırtına sonucu batan bir gemi 333 yıl sonra, 1961 yılında denizin altından çıkarılmıştır. Dünyanın en iyi korunmuş kalyonu olan bu gemi, 1988 yılına kadar tersanede bekletilmiş ve bakım görmüştür. İsveç hükümetinin 1981 yılında açtığı yarışma sonucunda mimar Månsson ve Dahlbäck Vasa Müzesi’ni inşa ederler. Geminin buraya taşınmasıyla birlikte, 700 heykelde burada sergilenmeye başlanmıştır.

Stadhuset, Stockholm

İmages Stadhuset Stockholm e1590246661441

Kungsholmen Adası’nda yer alan bu yer, Stockholm Belediye Binası’dır. Şehrin simgeleri arasında bulunur ve karma bir tarzla yapılmıştır. 1923 yılında tamamlanan bina, su üzerinde yüzen bir kuğu gibidir ve şehri tanımlayan tüm resimler üzerinde yer alan bir güzelliğe sahiptir. Yüz metreden daha yüksek bir kuleye sahip binada her yıl Nobel Bilim ve Edebiyat Ödülleri töreni gerçekleşmektedir.

Abba Müzesi, Stockholm

İmages Abba Muzesi Stockholm

Abba isimli bir müzik grubunun albümlerini, kıyafetlerini, ödüllerini ve kişisel eşyalarını sergileyen bu müze, 2013 yılında açılmıştır. 1972 – 1983 yıllarında pop müziğin zirvesini yaşayan bu grubun hayranları müzeyi çokça ziyaret ederek yenilenen sergi alanlarını görmektedirler. İnteraktif alanlarında bulunduğu bu müzeyi İsveç gezi rehberinize ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Çekya Gezi Rehberi

Göteborg Katedrali, Göteborg

İmages Goteborg Katedrali Goteborg e1590246694588

Bölgenin en eski kilisesi olan ve 1621 yılında yapılan bu yer bir saat kulesini andırır. Klasik tarzda bir mimariye sahip olan bu katedral zaman içinde zarar görmüş ve 1815 yılında yenilenerek, günümüze bu haliyle gelmiştir.

Liseberg Parkı, Göteborg

İmages Liseberg Parki Goteborg e1590246705810

1923 senesinde yapılan bu park, İskandinavya ülkelerinin en çok ziyaret edilen parkıdır. Dünyanın en iyi 10 eğlence parkı içerisinde yer alan bu parkta çok eğleneceğinize emin olabilirsiniz. Noel zamanı ve sıcak aylarda açılan bu yeri İsveç gezi rehberinize eklemeyi unutmayınız.

Göteborg Sanat Müzesi, Göteborg

İmages Goteborg Sanat Muzesi Goteborg e1590246728800

Picasso, Van Gogh, Chagall, Monet, Rembrandt ve Rubens gibi birçok ünlü ressamın eserlerini sergileyen, Avrupa’nın en kapsamlı müzelerinden biridir. Resim yanında tasarım, çizim, heykel gibi toplamda 70 binden fazla eserin sergilendiği bu sanat müzesi, Göteburg’un 300. yılını kutlamak amacıyla 1923 yılında açılmıştır. Göteborg’un ünlü sarı tuğlalarıyla yapılan bu bina oldukça ilgi çekici bir görünüme sahiptir.

Wallender’s Ystad, Ystad

İmages Wallender’s Ystad Ystad e1590246745129

Büyüleyici bir geçmişe sahip olan bu yer, ahşaptan yapılmış ve pastal renklerin hakim olduğu bir Ortaçağ şehridir. Sokakları, kaldırımları, evleri ile bu şehir birçok eski zaman filminde kullanılmıştır. Plajları, kırsal alanları, müzeleri ve galerileriyle güzel zamanlar geçirebileceğiniz bu şehri, İsveç gezi rehberinize mutlaka eklemelisiniz.

İsveç’te Ne Yenir?

İmages Isvec yemekleri

Denize yakınlığı ile İsveç’te, deniz ürünleri ağırlıklı bir mutfak bulunmaktadır. Bunun yanında hem sağlıklı hem de organik ürünlerin yer aldığı bu mutfak oldukça hafif ve basit yemeklere sahiptir. Ülke mutfağı, az malzeme kullanılan, modern ve sade yemeklerle ünlü olsa da et ve hamurlu yiyeceklere de sahiptir. Ülke’de esmer ekmek, kahve, tarçınlı kekler, tahıldan yapılan içecekler de ünlüdür.  Norrland’in patatesi ve ahududusu, Finnerodja’nın çileği, Stockholm dereotu ise ülkede ünlü olan lezzetlerdendir.

İsveç gezi rehberinize ekleyebileceğiniz bazı geleneksel yemekleri şöyle sıralayabiliriz: Raggmunk, Wallenbergare, Bezelye Çorbası ve Krep, Prinsesstårta, Deniz Ürünleri, İsveç Köftesi, Kanelbulle, Husmanskost, Ringa Balığı Turşusu.

İsveç’te tercih edebileceğiniz bazı restoranları ise şöyledir: Stockholm Restoran, Gotland Restoran, Uppsala Restoran, Orebro Restoran, Gothenburg Restoran, Västerås Restoran, Malmö Restoran, Helsingborg Restoran, Lund Restoran

Ulaşım

İsveç çok soğuk ve günün uzun bir bölümünde karanlık bir yapıya sahiptir. Yaz aylarında beyaz geceler denen uzun gündüzlerin olduğu dönemlerde ülkeye gelirseniz, seyahatiniz daha keyifli geçecektir. Yaklaşık 18 saate varan gündüz süresi ve 20 dereceye yakın havası ile yaz aylarında bu ülkeden memnun ayrılacaksınız.

Ülkenin başkenti Stockholm’e İstanbul’dan her gün uçuş bulmak mümkündür. Dört saate yakın bir yolculuk ile İsveç’e varabilirsiniz.

Stockholm’de, metro, otobüs,  tramvay, feribot gibi seçeneklerle ulaşım sağlamanız mümkündür. Aynı zamanda ülke 3 ayrı turistik bölgeye ayrılmış metro ağına da sahiptir. Böylece dilediğiniz yere kolayca ulaşmanız mümkündür. Bisiklet kullanımının da yaygın olduğu ülkede, başkent Stockholm’ü yürüyerek bile gezebilirsiniz. Yeterli vaktiniz varsa bu seçeneği İsveç gezi rehberinize ekleyerek keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

İsveç’te Konaklama

İsveç’te farklı konaklama alternatifleriyle çokça güzel ve ilgi çekici bir tatil planlayabilirsiniz. Her bütçeye uygun seçeneklerin yanında, ağaç evlerden, buz otellere, tarihi İsveç evlerinden, butik otellere ve beş yıldızlı otellere kadar birçok seçim yapabilirsiniz. Eğer yeterli vaktiniz varsa birkaç seçeneği deneyebileceğiniz şekliyle bir İsveç gezi rehberi oluşturabilir, farklı deneyimleri bir arada yaşayabilirsiniz. Buradayken bilmeniz gereken bir nokta ise uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz lakin ülke ve özellikle başkent pahalı bir şehirdir. Bu sebeple seçimlerinizi önceden yaparak daha uygun bir tatil geçirmeye çalışabilirsiniz.

İsveç’te konaklayabileceğiniz bazı oteller şöyledir;

İsveç seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz İsveç gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds