Turizm Yatırımcıları Forumu’nun ikinci gününde, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Sani Şener, “Bütün dünyada havacılık sektöründe yıllık 85 milyon uçuş gerçekleştirilmektedir. Havayolları uçuşlarının yıllık % .9 büyüyeceği öngörülse de Türkiye’deki artış oranının daha fazla olacağını biliyoruz” dedi.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi desteğiyle düzenlediği “Turizm Yatırımcıları Forumu (TIF 2020)” kapsamında “Hava Taşımacılığının Geleceği” başlıklı panel devam ediyor.

Panelde konuşan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Şener, Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyada tedirginliğe yol açan virüs salgınının havacılık ve turizm sektörünü bir süre daha olumsuz yönde etkileyeceğini ancak normale dönüşün de kısa süre içerisinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

Çin’in turizm ve ticaret açısından önemine işaret eden Şener, Kazakistan Almatı Havalimanı’nı, Çin’in ciddi yatırım yaptığı yeni İpek Yolu üzerinde olması münasebeti ile aldıklarını kaydetti.

Şener, Türkiye’de 5 tane havalimanı işlettiklerini, Atatürk Havalimanı’nın artık faaliyette olmadığını ancak Antalya ve İzmir gibi havalimanlarında faaliyetlerine devam ettiklerini anlattı.

Dünya havacılık sektöründe yaşanan gelişmelere, yolcu ve uçak sayısındaki artışa, dijitalizasyon ve teknolojik alanlardaki ilerlemelere de değinen Şener, dijitalizasyonun ortaya çıkardığı yapay zeka, nesnelerin interneti ve sanal gerçeklik gibi her türlü gelişmeyi çalıştırdıkları havalimanlarında uygulamaya çalıştıklarını söyledi.

Turizm Yatırımcıları Forumu ikinci gününde öne çıkanlar;

“(Havacılık sektöründeki büyüme) Türkiye’ye yansıması daha fazla olacak”

Turizm Yatırımcıları Forumu 2020

Turizm Yatırımcıları Forumu’nda konuşan Tav Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Şener, Türkiye’nin son yıllarda havacılıkta çok güzel ve önemli gelişmeler yakaladığını, özellikle havalimanı konusunda çok ileride olduğunu, bu konuda bir problemin bulunmadığını kaydetti.

Şener, dünya havacılık sektöründe yıllık 85 milyon uçuş olduğunu aktararak, “Yıllık büyüme öngörüsü yüzde 3,9 olarak beklenmektedir. Bunun Türkiye’ye yansıması daha fazla olacak. Çünkü havacılık sektöründeki büyümenin  Asya’da olacağı öngörülüyor. Çin’de gelecek 20 senede 2 milyar kişinin orta sınıfa geçmesi bekleniyor. Çin’de pasaport sahibi olanlar yüzde 8, ABD’de yüzde 42. Pasaport sahiplerinin de artış göstermesi bekleniyor ve Türkiye’ye gelen misafir sayısının artacağını düşünüyoruz. 20 yıl içerisinde 500 bin pilota ihtiyaç olacak.” ifadelerini kullandı

“Havacılıkta dijitalleşmeyle yolcu memnuniyeti arttı”

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane de Turizm Yatırımcıları Forumu’nda havacılıkta yaşanan dijitalleşmeye değinerek, teknolojik ilerlemelerin getirdiği kolaylıklar ve yenilikler sayesinde yolcu memnuniyetinin arttığını söyledi.

Nane, “Amacımız, daha fazla mutlu yolcuyu otellere, turizm acentelerine gönderebilmek. Daha sonra da o turistleri ülkelerine sağ salim ulaştırabilmek.” dedi.

Nesnelerin internetinin halihazırda ağırlıklı olarak farklı sensör kullanımıyla gerçekleştiğini kaydeden Nane, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yer hizmetleri verdikleri apronda sensörleri kullanarak kazaların önüne geçtiklerini, verimliliği artırdıklarını ve bu durumdan hem firmanın hem de yolcularının memnun olduğunu anlattı.

İstanbul Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turizm Yatırımcıları Forumu'nun 2. günü sona erdi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds