İstanbul’un tarihi yarımadasında yer alan oteller, tek çatı altında birleşerek Old City Otelciler Platformu’nu kurdu.

Platformdan yapılan açıklamaya göre, İstanbul turizminin en önemli lokasyonu olan ve Anıtlar Kurulu’na kayıtlı İstaanbul’daki eserlerin yüzde 90’ına ev sahipliği yapan tarihi yarımadadaki oteller güç birliği yapma kararı aldı. Bu amaçla Sirkeci’den başlayıp Topkapı surlarına kadar olan alanı kapsayan tarihi yarımadadaki oteller, “Old City Otelciler Platformu” adı altında birleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Old City Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz, tarihi yarımada bölgesinde yaklaşık 1500 otel ve konaklama tesisi bulunduğunu belirterek, platformda ilk etapta Laleli, Sultanahmet ve Eminönü bölgesinde bulunan toplamda 70 bin yatak kapasitesine sahip 400 otelin yer alacağını kaydetti.

Gelecek dönemde bu güç birliğine büyük bir ilgi olacağını düşündüklerini aktaran Akyüz, 1000 oteli aynı platformda buluşturmak ise nihai hedefleri olduğunu bildirdi.

Akyüz, İstanbul’un ve özellikle tarihi yarımadanın tarihini ve kültürünü yurt dışında daha iyi tanıtmak için özel çalışmalar yapacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Özellikle sosyal medyadaki güçlü isimleri ve kanaat önderlerine ulaşmayı düşünüyoruz. Fenomenleri bölgeye davet edip tarihi yarımadadaki turizm potansiyelini daha güçlü bir şekilde tanıtacağız. Bölgenin, tarihi ve turistik yapıların merkezinde olduğunu vurgulayacağız. Ayrıca, bu yıl özelinde Balkan ülkelerinden ve Avrupa’dan daha fazla turist getirebilmek için tek tek ülke bazlı çalışmalar organize edeceğiz. Bu çalışmalar neticesinde Avrupalı turist sayısında önemli oranda artış sağlayabileceğimizi düşünüyoruz.”

Old City Otelciler Platformu

“İstanbul’daki oda fiyatları Avrupa’nın çok gerisinde”

İstanbul’daki oda fiyatlarıyla ilgili olarak ta  bilgi veren Tarkan Akyüz, 2019’da İstanbul genelindeki ortalama oda fiyatının 90 avro olduğunu, bu rakamın tarihi yarımadada ise 70 avro düzeyinde bulunduğunu bildirdi.

Bir önceki yıla göre İstanbul’daki otellerde hem doluluk oranı hem de fiyatlar artsa da halen 2010’lu yılların başından ve Avrupa ortalamalarından çok geride kalındığını belirten Akyüz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2011’de İstanbul’da ortalama oda fiyatları 152 avroya çıkmış, 2013’te ise bu rakam 120 avroya düşmüştü. Ancak ondan sonra çok sert bir düşüş yaşadık. Mevcut durumda Avrupa ortalamasının çok gerisindeyiz. Şu anda 27 Avrupa ülkesinin ortalaması 113 avro seviyesinde bulunmaktadır. Paris, Roma ve Londra gibi şehirlere baktığımız zaman fiyatlar 140-150 avrolara çıkıyor. Hatta bu şehirlerin merkezinde ortalama fiyatlar 250 avroya ulaşıyor. İstanbul’a yakışan seviyeler de diğer Avrupa başkentlerinin seviyesidir.”

“Nihai amacımız İstanbul’da oda fiyatlarını yükseltmek”

İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Aydın Karacabay da Old City Otelciler Platformu sayesinde tarihi yarımadadaki otellerin parçalı yapıdan kurtulacağını ve büyük bir temsil gücüne kavuşacağını belirtti.

Booking.com ve Expedia gibi internet üzerinden gerçekleştirilen rezervasyon sitelerinin otellerden ciddi komisyon aldıklarını, bu güç birliği sayesinde en önemli hedeflerinden birinin bu komisyonları indirmek olacağını aktaran Karacabay, “Birlik olup bu gibi aracı sitelere ödediğimiz komisyonları düşürmeyi amaçlıyoruz. Başarabilirsek İstanbul turizmi için de önemli bir ek gelir yaratmış olacağız. Bunun yanında hem İstanbul hem Türk turizmi için yurt dışında lobi çalışmaları yürüteceğiz. Bölgemizi anlatırken aynı zamanda İstanbul’u ve ülkemizi de anlatacağız.” değerlendirmelerini yaptı.

Karacabay, kurulan platform sayesinde bölgedeki oteller için çok önemli avantajlar sağlamayı hedeflediklerini belirterek, oluşturacakları güç birliği sayesinde yerel yönetimler nezdinde temsil güçlerinin de artacağını, böylece karşılaştıkları problemlere daha kolay çözüm bulabilmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Birlik sayesinde ayrıca, toplu mal ve hizmet satın almalarla maliyetleri düşüreceklerini aktaran Karacabay, gerçekleştirilecek düzenli eğitimlerle de daha kalifiye bir iş gücüne sahip olacaklarını bildirdi.

Karacabay, yapacakları çalışmaların nihai amacının, İstanbul’un turizm değerini artırmak ve oda fiyatlarını Avrupa Otelleri seviyelerine yükseltmek olduğunu da vurguladı.

Tarihi Yarımada Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarihi Yarımada'daki oteller Old City Otelciler Platformu'nda birleşti

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds