İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın terminal binası, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilmekte olan LEED sertifikasını Altın seviyesinde almaya hak kazandı. Almış olduğu Altın sertifika ile havalimanı, LEED’e sahip olan sayılı havalimanlarından biri olmayı başardı.

Hizmet vermeye 31 Ekim 2009 tarihinde başlayan, geçtiğimiz sene 36 milyon yerli ve yabancı yolcuyu ağırlayan havalimanının termal binası, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından 1998 yılından bu yana verilen LEED sertifikasının sahibi oldu. Çeşitli kriterler neticesinde çevre dostu uygulamalar, su, enerji, hammadde tasarrufu, konforlu iç mekan koşulları gibi bazı değerlendirmeler yapılarak verilen LEED Sertifikasyon Sistemi, bu bağlamda havalimanına Gold kategorisinde verildi.

“Sabiha Gökçen Havalimanı’nda tasarruflar sürecek”

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

Sabiha Gökçen Havalimanı terminal işletmecisi İSG CEO’su Ersel Göral, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sabiha Gökçen’in 7/24 yaşayan bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Göral, “Yapmış olduğumuz işler ve verdiğimiz hizmetler bağlamında, insana, doğaya ve topluma dair en iyi olanını ortaya koymak en büyük amacımız. Terminal binamızda yer alan çevre dostu uygulamalar, konforlu koşullar ile birleşti ve LEED sertifikasyonuna dahil olduk.”

“Başvuruyu yaptığımız ilk senede Gold kategorisinde sertifika kazanmak çok önemli bir başarı. Bu sertifikaya sahip olarak enerji verimliliğinde artış, doğalgaz kullanımında düşüş hedefliyoruz. Bunun yanı sıra su tasarrufunda da yüzde 25’lik bir hedefimiz bulunuyor. İlerleyen zaman dilimlerinde tasarruf hedeflerimiz artarak sürecek. Ayrıca 2020 yılının ilk çeyreğinde temel atmayı düşündüğümüz yeni terminal binamızı da bu hedeflere uygun bir biçimde inşa edeceğiz” dedi.

Sabiha Gökçen Havalimanıİstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı terminal binasına verilen LEED sertifikasını dünyada New York JFK (ABD), New York La Guardia (ABD) , San Diego (ABD), Cidde Kral Abdülaziz (Suudi Arabistan), Zagreb (Hırvatistan) havalimanlarının yanı sıra Türkiye’den de İzmir Adnan Menderes Havalimanı daha önce almaya kazanmıştı.

En İyi İstanbul Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sabiha Gökçen Havalimanı termal binasına ödül

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds