İstanbul’un Tarihi Mekanlarını sonbahar aylarında gezmenin tadı bir başkadır. İstanbul şehrine zaten en çok yakışan mevsimlerin başında sonbahar gelmektedir. 2 ayrı kıta da toprakları olan ve içinden deniz geçen bir başka kent bulamazsınız dünya üzerinde. Bu özelliklerin yanı sıra 3 ayrı imparatorluğa ev sahipliği yapmış, binlerce yıllık tarihi boyunca her kültürden kalan muhteşem tarihi eserleri ile İstanbul bir dünya kültür başkentidir.

Dünyanın en önemli ve en büyük metropollerinden birisi olan kentte çağlara meydan okurcasına yüzlerce ve hatta binlerce yıldır ayakta kalan pek çok eser mevcuttur.
Tarih boyunca pek çok olaya şahitlik eden eserlerden bazılarını aşağıdaki yazımızda tanıtmaya çalışacağız.

AYASOFYA

İmages ayasofya

İstanbul’un sur içi olarak adlandırılan tarihi yarımada bölümünde yer alan ve Tüm dünya tarafından bilinen Ayasofya, Bizans Döneminden kalma muhteşem bir eser. Bizans döneminde önce kilise, daha sonra kadetral olarak kullanılan bu muhteşem eser, Osmanlı İmparatorluğu döneminde cami olarak kullanılmıştır. Yapı 1934 yılından 2020 yılına kadar müze olarak hizmet vermiş ve her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamıştır. Yeniden camiye dönüştürülen Ayasofya’da 86 yıl sonra ilk namaz 24 Temmuz’da kılındı.

SULTAN AHMET CAMİİ

sultan-ahmet-camii
sultan-ahmet-camii

İstanbul’un en dikkat çekici yapılarIndan birisi olan Sultan Ahmet Cami, içinde yer alan benzersiz İznik Çinileri nedeni ile tüm dünyada Blue Mosque adı ile tanınmaktadır. 17. yüzyılda, Ayasofya’nın yakınlarında Osmanlı Sultanı 1. Ahmet tarafından Mimar Sinan’ın öğrenCİSİ olan Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır. Camii özellikle içinde yer alan rengarenk İznik Çinileri, muhteşem kubbesi ve görkemli yapısı ile bilinmektedir.

TOPKAPI SARAYI

İmages topkapi sarayi muzesi
1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve 400 yıla yakın bir süre devletin idari merkezi olarak kullanılan saray, sur içerisinde tarihi yarımada’da yer almaktadır.Günümüzde müze olarak kullanılan saray içerisinde Osmanlı Sultanlarının kişisel eşyalarının yanı sıra kutsal emanetler olarak bilinen Hz. Muhammed’in hırkası, sakalı, ayak izleri, Hz. İbrahim’in tenceresi, Hz. Musa’nın asası, Hz. Davud’un kılıcı, Hz. Yusuf’un cübbesi gibi önemli emanetlerin bulunduğu Kutsal Emanetler Dairesi’yle her yıl milyonlarca turisti çekmektedir.

SÜLEYMANİYE CAMİ

Süleymaniye Camii
Süleymaniye Camii

Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olan Süleymaniye Camii 1551-1557 yılları arasında ünlü mimar Mimar Sinan tarafından Sultan 1. Süleyman adına yapılmıştır. Sur içinde Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer alan cami, medrese, kütüphane, hastahane, hamam, imaret gibi yapıları bünyesinde barındırmaktadır. Cami içerisindeki süslemelerde kullanılan çiniler ve elmas süslemeler caminin Osmanlı İmparatorluğunun görkemli günlerinin en güzel yansımasını göstermektedir.

KAPALI ÇARŞI

Kapalıçarşı
Kapalıçarşı

Dünyanın ilk alış veriş merkezlerinden birisi olan Kapalı Çarşı günümüzde İstanbul’daki ticari faaliyetlerin merkezi konumundadır. İçerisinde 4 bine yakın dükkan barındıran Çarşı, el yapımı ürünlerden giyim mağazalarına, kadar pek çok sektöre öncülük etmektedir. Özellikle değerli taş ve altın pazarlamasında ülkemizin en önemli merkezi olarak bilinmektedir.Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca insanın gezdiği ve alış veriş yaptığı çarşının ilk yapılışı 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet dönemine denk gelmektedir.

GALATA KULESİ

GalataKulesi
GalataKulesi

Dünyanın en eski kulelerinden birisi olan Galata Kulesi, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında fener kulesi olarak yaptırılmıştır. Haliç ve Boğaz bölgelerinin panaromik olarak izlenebildiği kule Osmanlı İmparatorluğu zamanında önce barınak, daha sonraki dönemde de yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.

YEREBATAN SARNICI

YEREBATAN SARNICI
YEREBATAN SARNICI

İstanbu’un en fazla bilinen sarnıcı Yerebatan Sarnıcıdır.Bizans döneminde İstanbu’un su ihtiyacını karşlamak amacı ile imparator I. Justinianus tarafından yaptırılan sarnıç 100 bin ton su saklama kapasitesine sahiptir. Sarnıç 1987 yılından beri müze olarak kentin turizmine hizmet etmektedir.

DOLMABAHÇE SARAYI

DOLMABAHÇE SARAYI
DOLMABAHÇE SARAYI

Osmanlı İmparatoru Sultan Abdülmecid tarafından 1839 yılında yaptırılan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Boğazının en gözde yapılarından biri olarak göze batmaktadır. Birbirinden eşsiz süslemeler ve benzersiz tablolar ile çok nadide eserleri Sarayda görme imkanınız mevcuttur. 1927-1938 yılları arasında Ulu Önder Atatürk tarafından kullanılan saray 1984 yılından beri müze-saray olarak kullanılmaktadır.

RUMELİ HİSARI

Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı

Boğazkesen Hisarı olarak ta bilinen Rumeli Hisarı Sarıyer İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul kuşatmasının hemen öncesinde kente deniz yolu ile gelecek yardımları engellemek amacı ile yaptırılan hisar bozulmamış yapısı ile günümüze kadar ulaşmıştır.

HAYDARPAŞA GARI

Haydarpaşa Garı
Haydarpaşa Garı

Sultan II. Abdulhamit tarafından Alman mühendisler ve İtalyan mimarlara yaptırılan gar, İstanbul-Bağdat Demiryolu’nun başlangıç noktası olarak planlanmıştır. Haydarpaşa Garı, İstanbul’un Anadolu yakasında, Kadıköy ilçesinde yer alan TCDD’ye ait eski ana tren istasyonudur. Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olması amacıyla inşa edilerek 1908’de hizmete girmiştir. Günümüzde TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’ne ev sahipliği yapmaktadır.

KIZ KULESİ

Kızkulesi
Kızkulesi

İstanbul’un en eski yapılarından birisi olduğu bilinen Kız Kulesi, Antik Roma Dönemi eseridir. 360 derece panaromik İstanbul manzarası ile dikkat çeken yapı, günümüzde müze – restoran olarak hizmet vermektedir.

ANADOLU HİSARI

AnadoluHisarı
AnadoluHisarı

Anadolu Hisarı, İstanbul’un Anadoluhisarı semtinde, Göksu Deresi’nin İstanbul Boğazı’na döküldüğü yerdedir. Anadolu hisarı, 7.000 metrekarelik bir alan üzerine, Boğazın en dar noktası olan 660 metre mesafedeki bölgesine 1395 yılında, Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul'un Tarihi Mekanları

 
Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds