İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fatih’teki tarihi Kirmasti Sarnıcı’nı temizleyerek restorasyon çalışması başlattı.

İBB’den yapılan açıklamada, belediye ekipleri, sosyal medyada yer alan ve Beyaz Masa’ya gelen Fatih’teki Kirmasti Sarnıcı’nın çöpler ile pazar tezgahlarının içerisinde harabeye dönüştüğü yönündeki bilgiler üzerine harekete geçti.

Sarnıç, İBB Beyaz Masa 153 Yerinde Çözüm Ekipleri ile İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğünün (KUDEB) koordinasyonunda İSTAÇ, İSTON ve Zabıta ekiplerinin katılımıyla titizlikle temizlendi. Temizlik sırasında kültür varlığına zarar verilmemesine özen gösterildi.

KUDEB, korunması zorunlu yapılar içerisinde yer alan eseri restore ederek İstanbullulara yeniden kazandırmak için çalışma başlattı.

Kirmasti Sarnıcı, ihalesi yapılan “İstanbul Geneli 4. Etap Tescilli Kültür Varlıklarının Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon, Mühendislik ve Çevre Düzenleme Çevre Projelerinin Hazırlanması” işi kapsamına dahil edildi.

Fatih Haliç Caddesi’nde bulunan Orta Bizans Dönemi’ne ait (8-12. yüzyıl) Kirmasti Sarnıcı, restorasyonun ardından yeni bir fonksiyon ile İstanbul’un kültürel zenginliklerinin arasına katılacak.

Kaynak: AA

TÜİK Raporu: Nisan-Haziran Arası Seyahat Raporu


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul'da Kirmasti Sarnıcı Turizme Kazandırılacak

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds