İstanbul Büyükşehir Belediyesi Turizm Platformu tarafından düzenlenen İstanbul Turizm Çalıştayı, katılımcıların kültür ve sanat turizminde öne çıkmak adına çalışmalar yapma konusunda birleşmesiyle sona erdi.

Belediye tarafından yapılan açıklamada, İBB Turizm Platformu, kentin turizm potansiyelini yatırmak adına çalıştaya ev sahipliği yaptı. 29 farklı temanın görüşüldüğü çalıştayda 400 katılımcı yer aldı.

Turizmin birçok farklı dalında faaliyet gösteren, projeler geliştiren kamu kuruluşlar, işletmeler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler, çalıştaya katılım göstererek görüşlerini aktardı.

Çalıştaya katılan herkesin katkı sunabilmesi adına, yazılı olarak notlar paylaşmaları talep edildi ve anket değerlendirme sistemine başvuruldu.

İstanbul Turizm Çalıştayı

İstanbul Turizm Çalıştayı’nda öne çıkan veriler;

Ankete göre, turizmciler özellikle kültür ve sanat turizminin ağırlık kazanması konusunda hemfikir oldu. İşte, anketlerden çıkan en önemli veriler;

İstanbul Turizm Çalıştayı’nda katılımcıların yüzde 57’lik bölümü, Avrupalı ziyaretçilerin öncelikli olarak hedeflenmesi konusunda fikir birliğine vardı. İstanbul’un turizm vizyonunda hedef kitlenin seçimi anketinde Avrupalı turistleri yüzde 25 ile Asya Pasifik bölgesi, yüzde 7 ile Kuzey Amerika, yüzde 6 ile Orta Doğu ve Körfez, yüzde 2 ile de Güney Amerika takip etti.

Rakip turistik ülkelere göre sahip olunan avantajların da sorulduğu çalıştayda kültürel ve tarihi miras kavramları ön plana çıktı. 5 üzerinden yapılan değerlendirmede 4,73 puanlık ortalamaya sahip olan bu konu başlığını 4,3 ile lokasyon ve ulaşılabilirlik, 3,6 ile fiyat ve performans, 3,5 ile doğal kaynaklar ve zenginlikler, 3,4 ile misafirperverlik ve 3,1 ile hizmet standardı kalitesi takip etti.

2020 ile 2025 yılı arasında en fazla ön plana çıkması gereken turizm tipinin de sorulduğu çalıştayda kültür ve sanat turizmi, ilk sırayı aldı. Kültür ve sanat turizminin ardından ise  gastronomi ve eğlence turizmi, MICE, kruvaziyer ve deniz turizmi, sağlık turizmi, inanç turizmi, alışveriş turizmi, spor turizmi, engelsiz turizmi, eğitim turizmi ve çevre ile doğa turizmi sıralandı.

“İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, kısa vadede, İstanbul’da destinasyon yönetimi ve turizm alanındaki en acil görevi ne olmalıdır” sorusuna ise sırasıyla “temizlik (4,72)”, “yönetişim ve koordinasyon (4,71)”, “ulaşım ve erişilebilirlik (4,61)”, “planlama ve projelendirme (4,57)”, “pazarlama ve tanıtım (4,5)”, “denetim ve sertifikasyon (4,35)”, “veri yönetimi (4,21)”, “güvenlik (4,2)” ile “fonlama (3,52)” yanıtı verildi.

İstanbul Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Turizm Çalıştayı sona erdi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds