İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nda slot kapasitesinin büyütülmesi sonucunda yeni havayolu şirketlerinin gelmeye devam ettiğini belirtti. Samsunlu, 2019 yılında 11 yeni hava yolu şirketinin geldiğini, 2020 için ise şimdiden 6 kesinleşen katılım var, bu trend önümüzdeki günlerde devam edecek dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin desteğiyle Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği  (TTYD) tarafından düzenlenen “Turizm Yatırımcıları Forumu (TIF 2020)”  kapsamında “Mega Projeler” başlıklı bir oturum düzenlendi.

Düzenlenen oturumda konuşmacılardan birisi olan Samsunlu, hava yolculuğu konusunda son yıllarda yaşanan hızlı gelişmelerden bahsederek, Ülkemizin son 17-18 yılda gerçekleştirdiği büyük projelerin olumlu katkısı ile havacılıkta çok hızlı ilerlemeler sağlandığını belirtti.

İstanbul Havalimanı’nın hizmete açılması sonrasında Türkiye’nin havacılıkta yaşayacağı gelişmelere değinen Samsunlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’dan toplam 126 ülkeye uçuş gerçekleştiriliyor. Dünyada Türkiye’ye en yakın olan ülke Fransa’dır. Fransa’dan toplam 90 ülkeye uçuluyor. Türkiye’den en fazla ülkeye uçuş yapılmasının en önemli sebebi Türkiye’nin konumudur. 3 saatlik uçuş mesafesinde 60 tane başkent, 120 tane destinasyon var. İstanbul’dan Senegal, Nijerya, Kenya, Hindistan’a kadar destinasyonlara dar gövdeli uçaklarla uçabiliyoruz. Bu durum da bizim için  büyük bir avantaj. 2000’li yıllardan sonraki yatırımlarla Türkiye’nin havalimanı sayısı 26’dan 56’ya yükseldi. Dünyada bu kadar yeni havalimanı olan başka bir ülke bulunmuyor.”

 “İstanbul Havalimanı, ülke ekonomisine 40 milyar dolarlık katkı sunacak”

İstanbul Havalimanı'na 6 yeni hava yolu şirketi daha geliyor

Samsunlu yaptığı açıklamada, Türkiye’deki havalimanı sayısının  artmasının turizme yapacağı olumlu katkıdan  bahsederek, “Türkiye’de önceden hiç olmayan yerlerde bile şehir otelciliği başladı. Bunlar daha da büyüyerek devam edecek. Bugün, 3-5 yıl önce görmediğimiz şekilde Trabzon’a, Isparta’ya, Hatay’a, Samsun’a dünyanın her yerinden uçak gelmeye başladı. Gitgide direkt uçuşların arttığını hep birlikte göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Havalimanı’nın tüm fazları tamamlandığında ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacağını belirten  Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nda 225 bin kişinin istihdam edileceğini, neredeyse bir milyon kişinin buradaki ekonomik hareketlerden  faydalanarak yaşamını sürdüreceğini söyledi.

Samsunlu, yeni havalimanının tüm fazları tamamlandığında ülke ekonomisine 40 milyar dolarlık katkı sunacağını, projenin 3-5-10 yıl için değil 50-100 yıl için yapıldığını anlattı.

Kadri Samsunlu, “Şu anda çok iyi bir trend var. Slot kapasitesini büyüttüğümüz için yeni hava yolları geliyor. 2019’da 11 yeni hava yolu şirketi geldi. 2020 için şu an gelmesi kesinleşen 6  hava yolu şirketi daha var. Bu trend önümüzdeki günlerde devam edecek. Türkiye’nin önü çok açık. 2020 bizim için artık tamamen tıkır tıkır çalışacağımız bir yıl olacak.” dedi.

Galataport İstanbul’a yatırımcı ilgisi

Doğuş Grubu Başkan Vekili Hüsnü Akhan,  Doğuş Grubu ve Bilgili Holding tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Beyoğlu ve İstanbul’u kruvaziyer turistle buluşturacak Galataport Projesi’ne ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Akhan yaptığı sunumda, bu büyük projeye sadece işletmeci olarak değil, yatırımcı olarak ta çok önemli ve büyük şirketlerden yoğun talep aldıklarını ve dünyanın en büyük otel zincirlerinden birisi olarak bilinen Peninsula Oteli’nin Galataport projesinde yer alacağını dile getirdi.

Akhan açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Biz Peninsula Grup ile Peninsula Otel’in yarım yatırımcısı olarak anlaştık. İşletmenin tamamını Peninsula yapacak. Yaklaşık 300 milyon avro maliyeti olacak otelin yüzde 50’sine 150 milyon avro yatırımla bir anlamda dış yatırımcı olarak Peninsula Grubu da dahil oldu. Peninsula Oteli’ni 2021’in 3. çeyreğinde hizmete açmayı planlıyoruz.”

Akhan, ayrıca Galataport İstanbul Limanına ilk geminin bu yılın nisan ayında yanaşacağını anımsattı.

İstanbul Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Havalimanı'na 6 yeni havayolu şirketi geliyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds