İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, “Ulaştırma sektörü Türkiye için stratejik bir sektördür. Türkiye bu alanda önemli yatırımlar yapmıştır. Havalimanı sayısı 24’ten 56’ya çıkmış, yolcu sayısı 33 milyondan 200 milyonları aşmıştır. 85 milyon nüfusumuz ve turizm potansiyelimiz ile önemli merkez olacağız.” dedi.

10. Boğaziçi Zirvesi’nin açılışında konuşan Samsunlu,Türkiye olarak genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduklarını ifade ederek. bu durumun  çok büyük bir enerji ve güven verdiğini söyledi.

Boğaziçi Zirvesi açılış konuşmasından satırbaşları:

2031 yılına kadar global havacılığın ağırlık merkezinin Asya ve Avrupa arasında Türkiye’nin güneyine kaymasını beklediklerini kaydeden Samsunlu şunları kaydetti:

“Bir önceki havalimanı 38 milyon terminal kapasitesi ile mevcut hacim olan yıllık 68 milyon talebi kaldıramıyordu. Ulaştırma sektörü dünyada çok hızlı büyüyen bir sektör. Dünyada bugün seyahat eden 4 milyar yolcu var ve 20 yıl sonra 8 milyar olacak. 20 bin uçak yolcuları bugün taşıyor 20 sene sonra 40 bin uçak taşıyacak. Bu kadar büyük bir büyümeyi ancak yeni yatırımlar ile kaldırabiliriz.”

Kadri Samsunlu, “İstanbul’a 3 saat mesafede 60’tan fazla başkent, 120’den fazla ülke var. Böylesine stratejik bir lokasyona sahip olmak bizim için büyük bir şans. Dar gövdeli uçaklarla batıda Izlanda’dan doğuda Hindistan’a kadar uçabiliyorsunuz. Afrika’da Nijerya ve Kenya’ya ulaşabiliyorsunuz. Geniş gövdeli uçaklarla Avustralya ve Güney Amerika’da, Şili hariç, dünyanın her yerine ulaşabiliyorsunuz. Bu avantajlarından ötürü İstanbul kültürler arasında bir köprü olmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Samsunlu, “Ulaştırma sektörü Türkiye için stratejik bir sektör. Türkiye bu alanda önemli yatırımlar yapmıştır. Havalimanı sayısı 24’ten 56’ya çıkmış, yolcu sayısı ise 33 milyondan 200 milyonları aşmıştır. 85 milyon nüfusumuz ve turizm potansiyelimiz ile önemli merkez olacağız. İstanbul havalimanları yolcu sayısı 2010 yılının başında 37 milyon iken şu an 100 milyonu geçmiştir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

İstanbul Otelleri

Bakanlıktan Atlas Global Açıklaması


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10. Boğaziçi Zirvesi Başladı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds