Tabi ki İstanbul’dan bahsediyoruz. Bu muhteşem kentin ağırlıklı olarak tarihi Fatih ilçesine bağlı olan tarihi yarımadası. Dünya kültürel mirasının en önemli temsilcisi olan bu kara parçasını inceleyeceğiz. İstanbul tarihi yarımada rehberi, Avrupa yakasının günümüze kadar gelmeyi başaran bölümlerini kapsıyor.

Her sokağı tarih kokan büyük bir film platosudur Yarımada. Tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de farklı oyun ve oyuncularla açılır tarihi yarımadada tarihi tiyatro. Tarihi Yarımada, dünyaca ünlü yıldızların oynadığı pek çok filmde en güzel dekorlardan birisi olmuştur. Bu büyük dekor; kanla, güneşle, kalabalıkla, ticaretle, ve dahası da tarihsel olaylarla süslenmiştir.

Tarihi Yarımada’nın büyük kısmı fatih sınırları içerisinde kalmaktadır. Yarımada’da geçilecek yerlerin büyük bölümü Roma ve Bizans İmparatorluklarının muhteşem eserlerinden oluşmakta olsa da 1453 yılında bu kadşm kenti fethederek ebediyete kadar Türk halkına armağan eden Fatih Sultan Mehmet ve sonrasındaki Osmanlı padişahları zamanında yaptırılan eserler de incelemeye değer.

Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olan bu kent Osmanlılar tarafından fethedildikten sonra Osmanlı’nın da başkenti olmuş bu tarihi kent yüzyıllar boyunca tüm imparatorların, kralların hayalini süslemiştir.

İstanbul En Uygun Oteller

Sultanahmet’te Gezilecek Yerler

Sultanahmet

Sultanahmet Camii ve Meydanı Tarihi Yarımada’nın şüphesiz en önemli gezi noktalarından birisidir. Bu nedenle İstanbul tarihi yarımada rehberine Sultanahmet ile başlamak yanlış olmayacaktır.

İstanbul‘a gelen tüm yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilk uğrak yeri hiç şüphesiz Tarihi Yarımada ve tabi ki Sultanahmet Meydanı olmuştur. İstanbul’un en güzel, içinde gezilmesi en keyifli bölgesi Tarihi Yarımada desek yanlış olmaz. Osmanlı klasik mimarisinin ve Bizans mimarisinin neredeyse en güzel eserlerinin tamamı buradadır. Her adımınızda tarihle karşılaştığınız, her nefeste tarihi soluduğunuz ve zaman içerisinde muhteşem bir yolculuk yapabilirsiniz bu tarihi yarımada’da.

Eminönü, Sirkeci, Sultanahmet ve Ayasofya Çevresi, Kapalıçarşı ve Hanlar, Beyazıt, Laleli, Aksaray, Süleymaniye, Zeyrek, Vefa, tabi ki Mısır Çarşısı ve oradan Fatih semtinin iç kısımlarına doğru inen güzergahı sınır kabul ederek Tarihi Yarımada’da Bizans, Roma ve Osmanlı emaneti olan tarihi eserlerin hayalinizde canlanması için tanıtımımıza başlayalım.

İstanbul Tarihi Yarımada Gezilecek Yerler Listesi

Eminönü ve Sirkeci Gezilecek Yerler

Eminönü

Tarihi Yarımada’da gezilecek yerlerin ilki Eminönü Meydanı ile başlamalıdır. Her gün binlerce hatta milyonlarca insan geçer Eminönü’nden ve Meydanından . Vapur hattı trafiğinin, klasik boğaz gezisi yapan gemilerin, boğazın kıyısında balık ekmek yemek için tarihi figürlerle bezenmiş vapur ve teknelerin sıralandığı denizin o muhteşem kokusunun en güzel özümsendiği yer ve İstanbul’un birçok yerine giden otobüslerin sefer başlangıç noktası yine burasıdır.

Eminönü’ne geldiğinizde her biri bir başka yöne koşuşturan insan sekline bırakın kendinizi.. O kalabalık emin olun sizi mutlaka buram buran tarih kokan bir noktaya taşıyacaktır sizi.

Yol ayrımlarında sağa mı, sola mı gideceğini düşünmeden hareket edip ilginç ürünler satan dükkânlara baka baka yürümenize devam edebilirsiniz. Kalabalığın yorduğu anda ise Sirkeci Tren Garı’na girip eski peronun oradaki banklarda oturup kafa dinlemek, martı çığlıklarını, vapur sirenlerini, simitçilerin bağırışlarını gözleriniz kapalı bir şekilde kulaklarınızda hissetmek ayrı bir zevktir. Yenilenen ve yeniden dizayn edilen Sirkeci Garı, günümüzde çeşitli festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

Mısır Çarşısı‘ndan evinizde ailenize ve sevdiklerinize muhteşem sofralar kurmak için gereken tüm baharat, tatlı ve diğer yemek malzemelerini tedarik edebilirsiniz. Ama çarşıya girmeden önce gelenekçi olup olmadığınıza bakmaksızın mutlaka Yeni Cami önündeki güvercinlere yem atarak bu mutluluğu tadabilirsiniz. Sadece 1 Lira verip bir kap yem alabilir ve çektirdiğiniz fotoğrafınızla gezinize farklı bir anlam katabilirsiniz.

Yeni Cami’yi dıştan ve içten ziyaret ile keşfettikten sonra günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ve İstanbul halkının gözdesi olan Mısır Çarşısı’na girebilirsiniz. Bir köşebaşında evlenecek kızı için bir dükkandan kına alan anne, bir yanda kına gecesi misafirlerine dağıtılacak kuruyemişleri hararetle arayan bir baba, bir tarafta bu çılgınca mekanı fotoğraflayan bir yabancı turist gözlemleyebilirsiniz.

Her çeşit baharatı, Aanadolu’nun egzotik tatlarını, çeşit çeşit tatlıları, kurutulmuş doğal ve organik sebze ve meyveleri yılın her mevsimi bir arada bulmak mümkün. Yeni Cami’nin külliyeleri içinde yer alan Mısır Çarşısı’nda, eskiden Mısır’dan ve özellikle Kahire’den gelen mallar ve baharatlar satılırmış. Ayrıca İstanbul’a gelen turistlerin evlerine götürebilecekleri her türlü hediyelik eşya da buradaki dükkânlarda satılıyor.

Mısır Çarşısı’ndan çıkıp Yeni Cami’ye yakın bir konumda olan Sirkeci sabırsızlıkla siz ziyaretçilerini bekliyor. Sirkeci’de gezilecek yerlerin başında Tarihi Büyük Postane binası geliyor. 20. yüzyıl başlarında 4 katlı olarak inşa edilen yapıda özellikle çini işlemeciliği ve Osmanlı mimarisi öne çıkmaktadır. İstanbul tarihi yarımada rehberinize, Mısır Çarşısı ve Sirkeci mutlaka eklenmeli.

Ulusal mimarimizin önemli temsilcilerinden Mimar Vedat Tek tarafından planlanan Büyük Postane ve bina içerisinde yer alan müze hafta içinde her gün hizmet vermektedir.Büyük Postane ve müze, hafta içi her gün 08:30 ile 17:00 saatleri arasında açıktır. Bu tarihi Büyük Postane ve içerisinde yer alan müze hafta sonları hizmete kapalı durumda bulunmaktadır.

Eminönü En Uygun Oteller

Cağaloğlu

Cağaloğlu

Osmanlı Devleti’nde sadrazam makamı ve yönetim merkezi olan Babıali’nin yer aldığı Cağaloğlu’na uğramadan Tarihi Yarımada’yı gezdim diyemezsiniz. 18. yüzyıldan itibaren önem kazanmış bu bölge, Osmanlı bürokrasisi, sadrazamlık mensupları ve paşaların yaşadığı ve hem Osmanlı hem de Cumhuriyet döneminde yazılı ve görsel basının kalbi halini almıştır. Konum olarak Yerebatan Sarayı’nın biraz ilerisinde kalan tarihi Cağaloğlu Hamamı, aralarında Alman İmparatoru II. Kayzer Wilhelm ve Mısırlı aktör Ömer Şerif gibi birçok ünlü ziyaretçiyi ağırlamıştır. Günümüzde de faaliyetini sürdüren tarihi hamamda özellikle yabancı turistlere unutulamayacak kadar güzel organizasyonlar yapılmakta olup hamamın tük turizmi için önemi yadsınamaz.

Deniz üzerinde nazlı bir gelin gibi salınan ve Osmanlı motifleri ile süslenmiş vapurlarda balık-ekmek yiyebileceğiniz deniz kıyısına doğru sürüklenirken yanınızdan geçen tramvayın sireni ile kendinize gelirsiniz. Bir anda trafiğe kapalı olan Hocapaşa Sokak gelmeli aklınıza. Bölgenin lezzet düşkünlerinin uğrak yeridir burası. Birçok esnaf lokantasının hizmet noktasıdır Hocapaşa Sokak. Sokakta; köftecisi, pidecisi ve yerel lezzetlerin yanı sıra uzun yıllardır aynı sokakta hizmet veren dönercileri yan yana sıralanıyor. İstanbul’u ziyaret eden yerli yabancı turistlerin de gözde mekanlarından birisidir tarihi Hocapaşa sokak.

Sultanahmet

Sultanahmet

İstanbul’da gezilecek yerlerin en başında Sultanahmet Meydanı yer almaktadır. Kentin turizme açılan en önemli ve güzel kapılarından biri olan Sultanahmet Meydanı , İstanbul’u her sabah şehrin ortasından yükselen ezan sesi ile uyandırır. Güneş önce buraya altı minareli mabedden çevreye süzülerek doğar. Payitaht kentine yolu düşenler önce onu, Sultanahmet Cami‘sini görmek ister. En son onunla vedalaşır. Kente gelen yabancı turistlerin istanbul sokaklarında sık sık “Sultanahmet” diye adres sorduklarını görürsünüz. İstanbul tarihi yarımada rehberinin kilit noktası olan Sultanahmet, birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır.

Bu meydan tarih boyunca kente sahip olan medeniyetler tarafından farklı isimlerle anılmış. Romalılar buraya Hipodrom Meydanı, Osmanlılar At Meydanı demiş ve cirit müsabakalarını burada yapmış. Romalılar zamanında meydanda halka açık yarışmalar düzenledikleri tarihi kayırlardan öğrenilmektedir. Hatta Osmanlının en namlı sadrazamları konaklarını genelde meydanın etrafına konumlandırmışlardır. Pargalı İbrahim Paşa yada bizim bildiğimiz adıyla Makbul İbrahim Paşa tarafından yaptırılan meşhur Sadrazamın konağı halen meydandadır. Geçmişin sarayı, günümüzde Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Meydanın en belirgin yapısı da Sultanahmet Cami’idir. Ayasofya’nın tam karşısında bir mimari mücevher gibi duran Sultanahmet Camii, aralarındaki benzerliklere rağmen Ayasofya’dan yaklaşık bin sene sonra yapılmıştır. Bazi tarihçiler Sultanahmet Camii’nin Ayasofya’ya rakip olarak yapıldığını iddia etse de bu tez çok karşılık bulmamıştır. Sultan I. Ahmed tarafından Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılan cami, mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileri ile bezenmiş olması nedeniyle Avrupalılarca Mavi Camii olarak adlandırılmış. Sultanahmet Camii, Ayasofya’nın 1934 yılında camiden müzeye çevrilmesinden sonra İstanbul’un ana camisi pozisyonuna gelmiştir. Hem Ayasofya Müzesi hem de Sultanahmet Camii’ nde tarihe bir yolculuk yapınız.

İstanbul tarihi yarımada rehberi, ikinci yazı dizisi ile devam edecek.

#BuTatilde Rehber Önerisi: Hafta Sonu Ankara’da Nereye Gidilir?

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Tarihi Yarımada Rehberi #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds