İstanbul gezilecek yerler rehberi, hafta içinde yoğun iş maratonundan, yaz aylarının sıcağından bunalan İstanbul halkının çözümü şehir içerisinde yapılacak etkinliklerde araması için yapılacak fırsatların başında geliyor.  Şehir dışına çıkmak için vakit harcamak istemeyenler, Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un dört bir yanına giderek bazen ailesiyle, bazen de arkadaşlarıyla farklı olanakları değerlendirmeye çalışıyor. Peki, İstanbul’da hem stressiz, hem de keyifli vakit geçirmek için hafta sonları nereye gidilir?

Moda Sahili

İstanbul gezilecek yerler : Moda Sahili
Moda Sahili

Anadolu Yakası’nın en özel yerlerinden biri olan Moda Sahili, düzeni ve yapısıyla İstanbul’da yaşayan vatandaşları kendine hayran bırakıyor. Bazen sahildeki yeşil alanlara, bazen de kayalıklara giderek denizin dinlendirici sesini yakından duymak ve stres atmak sizin elinizde. Çeşitli cafe ve işletmeleri ile Moda Sahili’nde yer alan birçok yere uğrayabilir, denize karşı keyif sürebilirsiniz. Yeşil alanlarda oturmak veya kayalıklarda denizi seyretmekten başka bir planınız varsa, Moda Sahili’nde kayık kiralayarak hayranı oldunuz mavinin üzerinde de vakit geçirebilirsiniz.

Gülhane Parkı

İstanbul gezilecek yerler : Gülhane Parkı
İstanbul gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezi, Gülhane Parkı..

Rivayetlere göre Nazım Hikmet’in dizelerine, Cem Karaca’nın parçasına konuk ettiği, Osmanlı Devleti döneminde Topkapı Sarayı’nın has bahçelerinden biri olan Gülhane Parkı, İstanbulluların en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Zamanında güller, laleler ve birçok çiçek ile donatılmış olan bu park, zaman içerisinde bakımı yapılmadığı için markasını yitirmeye başlamıştı. Ne var ki, son yıllarda yapılan düzenlemeler ile eski güzelliğine ve sakinliğine kavuşan Gülhane Parkı, İstanbul gezilecek yerler başlıklarının tekrardan vazgeçilmez unsurlarından biri olmayı başardı. Yaklaşık olarak 10 bin metrekarelik alan, hala korunmakta. Temiz hava ve baş başa kalınan doğa, Gülhane Parkı’nda keyifli ve sakin bir vakit geçirme alternatifi için kaçırılmayacak bir fırsat.

Miniatürk 

İstanbul gezilecek yerler : Miniatürk
Miniatürk, yaz, kış, bayram, seyran demeden haftanın her günü misafirlerini ağırlıyor.

“İstanbul’da çok fazla tarihi yapı, doğal güzellik var, biz bunların tamamını gezmek için yeterli vakit bulamıyoruz” mu diyorsunuz? O zaman Miniatürk tam size göre. Sadece İstanbul için de sınırlı değil, Türkiye’nin çok sayıdaki tarihi ve turistik eserlerinin maketinin sergilendiği Miniatürk’te çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Misafirlerine “masalsı” bir deneyim yaşatma amacı ile çıkılan bu yolda Miniatürk tatil diye bir kavramı literatüründen atmış vaziyette. Kapalı günü olmayan alanda hizmet, saat 09.00 ile 19.00 arasında veriliyor. Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Çırağan Sarayı, Mostar Köprüsü, Anıtkabir, Ecyad Kalesi gibi çok ama çok çeşitli yapıların maket görünümü, hafta sonu düzenleyeceğiniz etkinlik için cezbedici olabilir.

Kız Kulesi

İstanbul gezilecek yerler : Kız Kulesi
Türk dizilerinde sahne geçişleri denildiğince, akla gelen ilk yapıt..

İnşası, hikayesi ve bugüne kadar gelmesi hakkında birçok farklı rivayetin, şehir efsanesinin dolaşıyor olduğu Kız Kulesi, İstanbul’un en beğenilen yapıtları arasında yer alıyor. Türk dizilerinde geçiş sahnelerinin vazgeçilmezi olan(!) Kız Kulesi, güzel bir akşam yemeği için en doğru tercihlerden biri olabilir. Akşam yemeğinin dışında, yerinde bir öğle molası için de tercih edilebilecek olan kule, yapısı gereği mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken yerler arasında en üst sıralara oynamalı.

Ayasofya

İstanbul gezilecek yerler : Ayasofya

İhtişamı ve görkemiyle hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin mutlaka ziyaret ettiği Ayasofya, İstanbul’un yerlilerini bekliyor. “Nasıl olsa yaşadığımız şehirde, bir ara gideriz” demeden programınıza Ayasofya’yı dahil etmelisiniz. 1. Justinianus tarafından yaptırılan görkemli yapı, Bizans döneminde Doğu Ortodoks Hristiyan mezhebinin merkez kilisesi olarak kullanılsa da, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle camiye dönüştürüldü. Günümüzde Ayasofya tarihini hissetmek, birden fazla medeniyeti aynı anda yaşayabilmek için turistlerin akın ettiği yapıya İstanbullu vatandaşlar da mutlaka bir hafta sonunu ayırmalı.

Emirgan Korusu

İstanbul gezilecek yerler : Emirgan Korusu

İstanbul’da rahat bir nefes almak, laleler ile iç içe olmak ve kafa dinlemek mi istiyorsunuz? O zaman Pembe Köşk, Sarı Köşk ve Beyaz Köşk’e ev sahipliği yapan Emirgan’a mutlaka uğramanız gerek. Papağanları ile de meşhur olan Emirgan’da bir çay molası vermek, bir gününüzü geçirmek büyük bir rahatlamayı beraberinde getirecektir. 1871 ile 1878 arasında inşa edilen tipik bir Osmanlı evi görüntüsündeki Pembe Köşk, Sarı Köşk ile aynı koruda yer alan Beyaz Köşk, hafta sonu İstanbul’da yaşayan misafirlerini ağırlamak için sizleri bekliyor.

Emirgan’da aynı zamanda tarihi yaşamak da mümkün durumda. 17. yüzyılda 4. Murat, Revan Seferi’ni yapar. O zamanlarda Revan Kalesi’nin kumandanı Emir Mirgünoğlu, kalenin fethinin ardından affedilir, Emirgan’da oturmasına müsaade edilir. Emirgan da ismini, bu olaydan sonra alır.

Hafta sonu yapılabilecek etkinlikleri, gezileri İstanbul gezilecek yerler bölümünde parça parça önerdik. Umarız ki, İstanbul’da hafta sonunuz en iyi şekilde geçer 🙂

Kaynak : https://blog.biletbayi.com/istanbulda-gezilecek-yerler.html


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Arda Çağatay Genç
1995 doğumlu, doğma büyüme İstanbullu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra, BuTatilde.com'da Genel Yayın Yönetmenliği yapıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds