İran gezi rehberinizi oluştururken göz atabileceğiniz bu yazımızda; ülkenin tarihi, kültürel varlıkları ve mutfağının yanında, gezinizi kolaylaştıracak ulaşım ve otel bilgilerinden de bahsedeceğiz.

Genel Bilgiler

Resmi adı İran İslam Cumhuriyeti olan ülkenin nüfusu, 82 milyona yakındır. Başkenti Tahran olan ülkenin kara sınırı komşuları; Irak, Afganistan, Pakistan, Ermenistan, Azerbaycan, Türkmenistan ve Türkiye’dir. İran’ın; Hazar Denizi, Umman Körfezi ve Basra Körfezi’ne de kıyısı bulunmaktadır.

Güneybatı Asya Bölgesi’nde yer alan İran’ın,  resmi dili Farsça ve para birimi İran Riyali’dir.

İran’ın Tarihi

İran’ın yer aldığı bölge, insanların yerleşim alanı kurmaya başladığı ilk yerlerden biri olarak bilinmektedir. Bölgede yapılan araştırmalarla, İran’da insan yaşamının  10 milyon yıl öncesine, Eski Taş Devri’ne kadar dayandığı belirlenmiştir. İran’ın tarih öncesi devirleri maalesef sınırlı olarak gün yüzüne çıkmıştır, lakin koyun ve keçinin bu topraklarda evcilleştirildiği bilinmektedir.

İran Gezi Rehberi

Ülkede, 6. yüzyıla ait yerleşim yerleri ve tarım izleri de gün yüzüne çıkarılmıştır. Bölgenin en ünlü yerleşim yeri, Siyelk Tepe’de bulunan uygarlık izleri ise bakır çağının örneğini gün yüzüne çıkarmaktadır. İran topraklarında milattan önceye dayanan birçok uygarlık varlık göstermiştir. Bölgede o dönemlere ait Elamca dilinin, başka hiçbir dil bağlantısı ise bulunamamıştır. Bu bölgede yerleşim gösteren bazı uygarlıklar ise şöyledir: Ahamenişler, Medler, Seleukoslar, Part İmparatorluğu, Sasani İmparatorluğu, Emeviler, Abbasiler, Osmanlılar… 7. yüzyıla gelindiğinde bölgeye arapların saldırıları başlamış ve böylece zamanla buraya araplar yerleşmiştir.

1700’lü yılların sonunda Osmanlı hakimiyeti altına giren İran, daha sonra Osmanlı topraklarına işgale başlamış ve bu karşılıklı durum, en sonunda 1847 yılında, Osmanlı- İran Antlaşması ile son bulmuştur.

Ülke, yakın geçmişe kadar birçok ayaklanma, çatışma, ve devrime tanıklık etmiştir. 1979’da Humeyni önderliğine, İran Devrimi tarih sahnesini doldurmuştur. Ülkenin petrol rezervleri bakımından ilk sırada yer alması da, birçok ülkenin gözünü buraya çevirmesine neden olmuştur.

 İran’da Gezilecek Yerler

İran’da yerleşimin çok eski yıllara dayanması ile bu topraklarda çeşitli uygarlıklar ve devletler kurulmuş ve yaşamıştır. Bu zengin geçmiş, İran’ın kültürel ve tarihi açıdan çok zengin bir ülke olmasını sağlamıştır. Gelin İran Gezi Rehberi yazımıza, İran’da gezilecek yerleri okuyarak devam edelim.

Persepolis, Şiraz

İmages persepolis 588885 1280 e1588798209949

Pers Devleti’nin başkentliğini yapmış Persepolis, bir antik kenttir. I. Darius’un tarafından oluşturulan bu şehir sonraki hükümdarlarla daha da gelişmiştir. İçerisinde birçok anıt, put, kral mezarları ve saraylar bulunur. Bu şehir, İskender’in Pers Hükümdarlığı’nı savaşta yenmesi ile yıkılmıştır. Bu şehrin kalıntıları, günümüzde yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunmuş ve İran’ın tarihine ışık tutmuştur.

Nakş-ı Cihan Meydanı / İsfahan

İmages Naks i Cihan Meydani

İmam Meydanı olarak da adlandırılan bu meydan, 1598 – 1629 yılları arasında yapılmıştır. Dikkat çekici bir mimariye sahip olan bu meydandayken herhangi bir bina görmeniz engellenecek şekilde inşa edilmiştir. Meydan, İmam Cami, Lütfullah Cami ve Ali Kapu Sarayı’nı içerisinde bulunduruyor. Güneydoğu Asya’nın en geniş meydanı ünvanını taşıyan bu yer, UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alıyor.  İran gezi rehberinize eklemezseniz üzüleceğiniz bu meydanı, görmek için zaman yaratmalısınız.

Şeyh Lütfullah Cami /İsfahan

İmages Seyh Lutfullah Cami

1603 – 1608 yılları arasında yapılan bu cami, bu yıllarda bir kültür alanı olarak kullanılmıştır. Özel işlemeli kubbeleri, çinileri ve süslemeleriyle öne çıkan bu cami, UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak listede yerini almıştır.

İran Ulusal Müzesi / Tahran

Bu müze İran’ın tarihi değerlerinin sergilendiği bir arkeoloji müzesidir. 1937 yılında açılan bu müze de, geçmiş uygarlıklardan birçok eşya, para, eser görmeniz mümkündür. Ulusal Müze iki binadan meydana gelmektedir. Binaların bir tanesi tarih öncesi devirlerin anlatıldığı eserleri, diğeri ise tarih sonrası eserleri sergilemektedir. Binalar ise salon salon ayrılarak, her dönemi, uygarlığı bir arada gösterme adına kurgulanmıştır.

Eram Bahçesi / Şiraz

İmages Eram Bahcesi e1588798287949

13. yüzyılda inşa edildiği bilinen bu Fars Bahçesi, Hacı Muhammed Hasan adlı peyzaj mimari tarafından yüzlerce yıl sonra tekrar canlandırılmıştır. UNESCO tarafından korunan bu bahçenin içerisinde bir de bina bulunur. Bu binada toplam otuz iki tane oda bulunmaktadır.

Mescid-i Şah Camii / İsfahan

Çift minareli olarak, 1629 yılında, Safeviler tarafından inşa edilmiştir. Dönemin ünlü birkaç mimarının birlikte oluşturdukları bu camii, hem tasarımı hem işçiliği hem de hala ayakta oluşuyla İran’ın en güzel camileri arasında yerini almıştır. Bu 17. yüzyıl eserini görmek için burayı, İran gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.

Milad Kulesi / Tahran

İmages Milad Kulesi e1588798306233

Dünyanın en yüksek beş gökdeleni arasında yer alan bu kule 2000 – 2008 yılları arasında inşa edilmiştir. Teras katından tüm Tahran’ı izleyebilme şansını yaklayacağınız bu kule, İran gezi rehberinizi renklendirecek manzaraları görmenize yarayacaktır.

Nasır El – Mülk Camii / İsfahan

İmages Nasir El Mulk Camii e1588798326821

Katar Kralı emriyle, 1876 yılında inşa ettirilen bu eser, renkli camları ve iç tasarımı sebebiyle Pembe Camii olarak da adlandırılır. Dünya’nın en renkli camisi olarak bilinen bu eser, son halini 1888 yılındaki dokunuşlarla kazanmıştır. Yarattığı renk cümbüşü ve ince sanatıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Gülistan Sarayı / Tahran

İmages Gulistan Sarayi e1588798341441

Gülistan Sarayı, içerisinde birçok yapının bulunduğu bir eserdir. Kaçarlar zamanında inşa edilen bu yapı, önceleri kale olarak tasarlanmıştır. Sonrasında eklemeler de yapılan bu yapı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alır. Sarayın ince sanatı, tavanları, sütunları ve tahta oymalarıyla birlikte içindeki eşyalar da günümüze kadar gelmiştir. Saray içine döşenen halılar ise meşhur İran halılarıdır. Saray içerisinde; Taht-ı Mermer, Ayna Salonu, Selam Salonu, Şems- ül İmare, Ebyez Sarayı, Badgir Binası, Berelyan binası, havuz ve bahçe gibi çeşitli yapılar yer almaktadır.

Arg- e Bam / Bam

İmages Arg e Bam e1588798356547

Arg- e Bam bir kaledir ve milattan önce 4. ya da 6. yüzyılda ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Yedi metrelik surları ve İpek Yolu üzerinde bulunmasıyla bu kale dikkatinizi çekecektir. Kalenin toplamda 67 adet kulesi bulunmaktadır. Bu eser de UNESCO koruması altındadır. 2003 yılına kadar sapasağlam ayakta olan bu kale, şehirde meydana gelen depremle çok ciddi hasarlar almıştır. Bu kalenin eski haline getirilmesi çalışmaları için birçok ülke yardımda bulunmuştur.

İsfahan Ulu Camii / İsfahan

İmages Isfahan Ulu Camii scaled e1588798375727

Bu caminin ilk yapımı 771 yılında ortaya çıkmıştır. İlk yapımı dememize şaşırmayın çünkü, cami 771 yılından 20. yüzyıla gelene kadar sürekli yenilenmiş, inşaatlar geçirmiş, yeni yapılar eklenmiş ve günümüzdeki şeklini almıştır. Böylece bu cami de UNESCO tarafından koruma altına alınan bir eser olmuştur.

Azadi Kulesi / Tahran

İmages Azadi Kulesi e1588798414470

Başkentin simge eserlerinden biri olan bu kule, Pers İmparatorluğu’nun 2500. kuruluş yıldönümü anısına yaptırılmıştır. Elli metre uzunluğunda olan bu kule, 1971 yılında inşa edilmiştir. İran Devriminden önce devlet etkinliklerinde kullanılan kule, devrim sonrası müzeye çevrilmiştir. Geleneksel İran eserlerini göreceğiniz bu müzede, birçok değişik ürün sergilenmektedir. Aynı zamanda bu kule içerisinde yer alan salonda tiyatro ve film gösterimleri de düzenlenmektedir.

İran’da Ne Yenir?

İran mutfağı bolca baharatın kullanıldığı lezzetlere hakimdir. Et ürünlerinin de bolca kullanıldığı yemekler sayesinde doğallığın lezzete yansımasını hemen farkedeceksiniz. Verimli topraklarda yetişen sebzelerle harmanlanan yemeklerin lezzeti başka çünkü, İran Hükümeti GDO’yu yasaklamış durumda. Türk mutfağı ile benzerlikler gösteren İran mutfağını tadarken, bazen çok farklı ve sizi şaşırtacak lezzetler bulacaksınız, bazen ise aynı lezzetlerin bizde de olduğunu göreceksiniz.

İran gezi rehberinize ekleyeceğiniz lezzetleri şöyle sıralayabiliriz: Arpa Supu, Abguşt, Tahdig Pilavı ve Şiş Kebap, Yaprak Dolması, Piraşki, Kuku,

Köfte. İçecek olarak  Şuveren denemeyi de unutmayın.

Bu geleneksel lezzetleri tatmak için İran gezi rehberinize; Divan, Yas Restaurant, SPU Restaurant, Alborz, Heeva Cafe Kebab, Shandiz Mashad’ı ekleyebilirsiniz.

Ulaşım

İran’a Türkiye’den otobüsle gitmem mümkün ve uçak biletine göre çok daha ucuz ama iki günlük yolculuğu düşünerek karar vermeniz çok önemli. Eğer bu yolu tercih edecek vaktiniz de varsa ve bu uzun yolculuk sizi korkutmuyorsa, İstanbul’dan İran biletinizi alıp, İran gezi rehberinizi gerçekleştirme adımını atabilirsiniz. Otobüs yolculuğu tercih etmekte kararlıysanız, İran’a gitmek için başka bir yol daha mevcut. Önce Van’a giderek oradan İran’a otobüs yolculuğu yapabilirsiniz. Ayrıca Van’da, Van Tebriz tren hattı bulunmaktadır. En konforlu ulaşım yolu olan uçak seyahatini seçecekseniz, İstanbul’dan İran’ın birçok şehrine ulaşmanız mümkündür.

İran’da şehir içi ulaşım birçok kentte metro ile sağlanmaktadır. Metronun yanında otobüs ve dolmuşlar da şehir içi ulaşımının temel araçlarındandır.

Konaklama

İran’da konaklama biraz zordur. Bu zorluk, İran’ın son yıllarda çok turist almasına bağlı olarak otellerde yer bulunmamasına neden olmaktadır. Bunun yanında İran’a tanıdık bir kişi ile gidebiliyorsanız bu seçeneği zorlamalısınız çünkü İran, turizme çok açık ve alışık olmadığından, çokça misafirperver olsalar bile sorun yaşayabilirsiniz. Eğer bazı internet sitelerinden yanlarında kalabileceğiniz aileler bulursanız hem ucuza hem de kolaylıkla konaklamış olursunuz.

Eğer otelde kalmak durumda iseniz ve diğer seçenek size sıcak gelmediyse yapacağınız tek şey, İran’a gitmeden çok önce otelleri araştırıp, yerinizi önceden ayırt etmek ve hatta ödeme yapmak olacaktır. Böylece İran’da kalacağınız süre boyunca konaklamayı garanti altına almış olursunuz.

İran gezi rehberinizi oluştururken değerlendirebileceğiniz bazı oteller şöyledir:

İran seyahat rehberi dahilindeki anılarınızı, önerdiğiniz İran gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İran Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds