İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Nerede Yer Almaktadır?

Trakya Bölgesi’nin en güzel illerinden birisi olan Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesi sınırları içeresinde konumlu olup Kırklareli il merkezine 94 km, Demirköy ilçe merkezine 27 km mesafede bulunmaktadır.

Dünya üzerinde çok sayıda bulunmasa da Ülkemiz longoz ormanları bakımından oldukça şanslıdır diyebiliriz. Ülkemizde toplamda 4 tane büyük longoz ormanı yer almaktadır.

İğneada Longoz Ormanı (Kırklareli)
Acarlar Longozu (Karasu, Sakarya)
Sarıkum Longozu (Sinop)
Karacabey Longozu (Bursa)

Bu yazımızda Kırklareli İli Demirköy İlçesine bağlı olan İğneada Longoz Ormanları’nı tanıtmaya çalışacağız.

Dünya üzerinde çok nadir rastlanan ve Avrupa’nın en büyüğü olan doğa harikası İğneada Longoz Ormanları doğanın ülkemize bir armağanıdır. Bu muhteşem longoz ormanı ekosistemi mutlaka görülmesi gereken bir doğal cennettir.

Longoz Ormanları Nedir ve Nasıl Oluşur?

Subasar olarak da bilinen longozlar bir çeşit orman ekosistemidir.

Karalardan denize doğru akan derelerin getirdiği kum ve alüvyonların birikerek set oluşturması ile birlikte dere ağzını kapatması sonucu, gelen akarsunun burada birikmesi ile oluşan doğal bir ekosistemdir.

İğneada Longoz Ormanları

Mevsimsel yağışlarda meydana gelen artış, longozlarda oluşan su miktarını da artırmaktadır. Bölgenin mevsimsel yağışlarına bağlı olarak yaz ve sonbahar aylarında önceki aylara oranla su miktarı daha az olmaktadır. Su seviyesinin çok fazla azalması longoz ekosisteminin özelliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Yani longoz ekosisteminin devamlı olabilmesi için en temel ve gerekli koşul, u-yeterli derecede suyun devamlı olarak var olmasıdır.

Longoz ekosistemi içerisinde çok sayıda ağaç, bitki ve hayvan çeşitliliği bulunmaktadır. Longoz Ormanlarında bulunan canlı türlerinin çoğu endemik tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuş türlerinin bir çoğu da longoz ormanlarında bulunmaktadır.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Ülkemizde bilinen longoz ormanlarının en büyük ve tanınanı İğneada‘da yer alan longoz ormanıdır. Milli Park olarak ilan edilen bölgenin toplam yüz^ölçümü 3.155 hektar olup bu alanın içerisinde bulunan Longoz ormanı 2.500 hektarlık alanı kaplamaktadır. Bu büyüklüğü ile Avrupa’nın en büyük yüz ölçümüne sahip olan İğneada longoz ormanı 13 Kasım 2007 tarihinde Milli Park ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Göl ve denizin birleştiği bir konumda harika manzarası ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan longoz, Istıranca (Yıldız) Dağlarından Karadeniz’e akan derelerin taşıdığı alüvyon ve kumların birikmesi sonucu oluşmuştur.

Milli Parkın içerisinde çok sayıda göl de yer almaktadır. Parkın kuzey bölümünde Erikli gölü , Güney bölümünde Deniz gölü, Saka gölü, Hamam gölü, Mert gölü ve Pedina gölü yer almaktadır. İğneada Longozu birbirinden 3 parça longoz ormanından oluşmaktadır. Erikli Gölü Longozu, Saka Gölü Longozu ve bu göllerin en büyüğü olan Mert Gölü Longozlarının etrafında oldukça büyük alanlar kaplayan sazlıklar bulunmaktadır.

Kuşların göç yolu üzerinde bulunan İğneada Longoz Ormanları’nda pelikan, kuğu ve akkuyruklu kartal gibi 219 kuş türü göç sırasında konaklamaktadır. Oldukça zengin bir biyolojik çeşitlik bulunduran Milli Parkta Kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçağaç, kızılcık ve dişbudak gibi ağaç türleri ile birlikte yaklaşık 544 farklı bitki türü tespit edilmiştir.

Memeli canlı çeşitliliği açısından ülkemizde varlığı bilinen memeli türlerinin yaklaşık 3 te 1’i Milli Park ve çevresinde bulunmaktadır. Karaca, yaban kedisi, sansar ve su samuru gibi önemli yabani türlere de bu bölgede sıkça rastlanılmaktadır. Milli Park içerisinde tespit edilen 50 memeli türü ve 50 balık türü ile oldukça zengin bir yaşam alanı olduğu bilinmektedir.

İğneada Longoz Ormanında Neler Yapılabilir?

İğneada Longoz Ormanları

Dünya üzerinde oldukça ender rastlanan ekosistemlerden olan Longoz Ormanlarını ziyaretinizde birçok farklı güzelliği ve doğal oluşumları bir arada göreceksiniz.

Ormanların içerisinde yemyeşil bir çevrede bisikletiniz ile keyifli bir sürüş yapabilirsiniz. İsterseniz kuş cıvıltılarının eşlik ettiği bir doğa yürüyüşü yapıp, rotanızı da iyi planlar ve denize de ulaşırsanız muhteşem bir doğa gezintisi yapmış olursunuz.

Bu mükemmel doğl oluşumun her köşesinde yer alan muhteşem manzaraları sadece seyretmek olmaz tabii ki fotoğraf ve video ile bu seyahatinizi ölümsüzleştirmelisiniz. Bu nedenle bölgeye yapacağınız ziyaret öncesi bu konuda tedarikli olmanızı tavsiye ederiz.

Longoz ormanlarını ilk defa ziyaret ediyor ve ormanlar hakkında bilgi sahibi değilseniz Ziyaretçi Tanıtım Merkezinden Milli park içerisinde bulunan alanlar, bölgenin florası ve faunası hakkında bilgi detaylı bilgileri ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Ormanların içerisinde isterseniz sabah erkenden başlayacağınız bir piknikte güne orman içerisinde muhteşem bir kahvaltı ile başlamak harika olacaktır.

Milli Park içerisinde yapacağınız yürüyüşünüz esnasında karşılaşacağınız dereler, ve mutlaka gidip görmenizi tavsiye edeceğimiz göller, rotanızı ve zamanınızı tam olarak ayarlayıp sıcaklarda serinleyebileceğiniz Karadeniz’in serin suları, gölgesinde dinlenip piknik yapabileceğiniz kamelyalar bu muhteşem ormanlarda sizi bekleyen güzelliklerden sadece bazılarıdır.

İğneada Longoz Ormanları

İğneada Longoz Ormanları Kamp Alanları

Bölgede yer alan resmi kamp alanları sessiz, sakin, kalabalık şehirlerde yer alan her şeyden uzak ve gerçek anlamda bir kamp için en güzel yer diyebiliriz. Çünkü kamp alanına ulaştığınızda kendinizi tam olarak doğanın kucağında bulacaksınız. Kamp alanlarında elektrik, su, wc yok, bu yüzden eğer kamp düşünüyorsanız bunları göze alarak ve hazırlıklı gitmenizde fayda var. Bölgede medeniyet dediğimiz hemen hemen her şeyden uzak ve doğa ile baş başa kalacaksınız. Çadırınızı istediğiniz yere kurabilirsiniz. Kamp yapanların genel olarak muzdarip olduğu bir konu da sivrisinekler! Sivrisinekler için de tedbirli gitmelisiniz. Mutlaka sinek kovucu ve koruyucuları yanınızda bulundurmalısınız. Orman ve denizin keyfine birlikte varmak isterseniz kamp yerinizi denize yakın bir konumda kurabilirsiniz.

Kırklareli Otelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Fethiye Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İğneada Longoz Ormanları Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds