Heybeliada gezi rehberinde, en büyük ikinci adada gezilmesi, görülmesi gereken yerleri sizler için derledik.

En büyük ikinci ada olan (Büyükada’dan sonra) Heybeliada mutlaka gezilmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Stresten uzak ve keyif süreceğiniz bu adayı sizler bisiklet ile gezerek çok güzel ve özel anlar yaşama şansı elde edebilirsiniz. Heybeliada gezi rehberi oluşturanların listelerine ekledikleri güzel yerlerden bir tanesidir.

İmages Heybeliada 800 x 600

İsmet İnönü’nün, Ahmet Rasim’in ve Hüseyin Rahmi Gürpınar gibi önemli bir yazarın geçtiği bu adada gezilip görülmesi gereken bir çok yer bulunmaktadır.

İmages Heybeliada Deniz Lisesi 800 x 600

Büyük şehirlerin stres ve kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin Prens Adaların en yeşili olan Heybeliada’yı mutlaka ziyaret etmeleri gerekir. Tarihi İstanbul’dan da eski olan bu ada bir çok kültüre zamanında ev sahipliği yapmıştır. Havanın da çok güzel olduğu bu adada ziyaretçilerin gezebileceği bir çok nokta bulunmaktadır. Bu sebeple de Heybeliada gezi rehberi oluşturanların uğrak noktası olarak gözümüze çarpmaktadır. Doğu Roma (Bizans) zamanından kalma manastırlarının yanı sıra; bir çok hastalığa fayda sağlayan sanatoryum ve güzel bir piknik yapabileceğiniz Değirmenburnu ile güzel anlar yaşayabilirsiniz.

Göltürkbükü Gezi Rehberi

Heybeliada Gezi Rehberi

Heybeliada Deniz Lisesi

İmages Heybeliada Deniz Lisesi1 800 x 534

Sizler de adaya ayak bastığınız andan itibaren ilginizi çekecek en büyük yapıt Heybeliada Deniz Lisesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mühendishane – i Bahr – i Hümayun ismi ile 1773 yıllarında Kaptan – ı Derya Cezayirli Hasan Paşa’nın talimatı ile Deniz Harp Okulu ile beraber kuruldu. Kasımpaşa Tersanesinde kurularak hizmete girmiştir. Bir çok kez isim değişikliğine uğrayan bu kurum zaman içerisinde farklı kurumlara bağlanmıştır. 1946 yılında ise tekrar Heybeliada ismine geri gelinmiştir.

Datça Gezi Rehberi

İmages Heybeliada Deniz Lisesi2 800 x 500

245 yıllık bir tarihe sahip olan bu müthiş yapı yıllardan beridir eğitim vermeye devam ediyordu.Eğitimi 2016 yılında askeri liselerin kapatılması ile biten binaya ziyaretçi girişi ise sağlanmaktadır.

 Aya Yorgi Uçurum Manastırı

İmages Aya Yorgi Ucurum Manastiri1 800 x 711

Gerçek ismi Hagios Georgios tou Kremnou olan bu manastırın ismi Aya Yorgi Uçurum Manastırı olarak bilinmektedir. Manastırın tarihsel olarak ne zaman inşa edildiği henüz saptanmamıştır. Büyükada’ya tam bir biçimde bakan ve Heybeliada’nın güney yamacında olan bu manastır da Heybeliada gezi rehberi oluşturanların ziyaret ettiği bir yerdir. Üç farklı yapıdan oluşan manastırın tahmini olarak 16. Yüzyıllarda yapıldığı arkeologların söylentisidir.

Ayvalık Gezi Rehberi

İmages Aya Yorgi Ucurum Manastiri2 800 x 450

Manastırın isminde yer alan tou Kremnou’nun anlamsal olarak ifadesi uçurumdur. Manastır ise uçurum üzerine inşa edildiği için bu ismi almıştır. Bulunduğu yer itibariyle müthiş bir manzaraya sahip olan bu pembe manastır gelenlerin ilgisini büyük ölçüde çekmektedir. 1882 yılında meydana gelen bir yangın manastırın mimarisine büyük ölçüde zarar vermiştir. Manastırda bulunan Rus eserleri tek günümüze değin ulaşabilmiştir.

İmages Aya Yorgi Ucurum Manastiri 800 x 533

Kilisenin narteksine gömülmüş olan ve Aziz Loannikos’a adanmış Aziz George ikonası 1762 yılında kimliği belirsiz bir kişi tarafından gömülmüştür. Mutlaka görülmesi gereken bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır. 18. Yüzyılda meydana gelen veba salgının etkileri artınca bundan herkesin olduğu gibi etkilenen Rumların bu kiliseye sığındıkları bilinmektedir.

Marmaris Gezi Rehberi

Bet Yaakov Sinagogu

İmages Bet Yaakov Sinagogu 800 x 600

Burada olan Yahudi hane sayısı yaz aylarında 250 adeti geçince Sinagog açılmış. 1940’lı yıllarda açılan Bet Yaakov Sinagogu ibadethane amaçlı açılmış bir sinagogdur. Rum okulunun bir salonunda 1948 yılında dini bayramları kutlanmıştır. 10 Haziran 1956 günü ise tam olarak halkın ibadetine açılmış bir merkeze dönüşmüştür. Dini ve kutsal yerleri görmek isteyenlerin Heybeliada gezi rehberi oluşturmaları kesinlikle gereklidir. Kış günlerinde buraya ziyaret de az olduğundan ötürü ibadethane sadece Cumartesi (günleri) ve dini günlerde açık olmaktadır. Yaz aylarında ise bu süre kış aylarına kıyasen uzamaktadır.

İsmet İnönü Evi

İmages Ismet Inonu Evi 800 x 599

1924 yılında hastalanan İsmet İnönü için dinlenilmesi önerilir. Yer olarak Heybeliada gündeme gelmiş ve akabinde burası dinlenmesi için seçilmiştir. Refah Şehitleri Caddesinde eşyalı bir biçimde kiraladıkları bu evde bir süre kalan İsmet İnönü ve ailesi bir süre sonra evi satın almıştır. Hatta bizzat eşyalar Mustafa Kemal Atatürk tarafından satın alınmıştır.

Aynı eşyaların yüzlerinin değişmiş olarak sunulan bu eşyalar müzede gelenlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca Mustafa Kemal’in de hediye ettiği eşyalar burada bulunmaktadır. Bunun dışında evi ziyaret edenlerin o dönemden kalma yazı ve resimleri de görmesi mümkündür. Çivileme fotoğrafları da görmeniz oldukça mümkün burada.

Rum Ortodoks Ruhban Okulu

İmages Rum Ortodoks Ruhban Okulu1 800 x 435

Ümit Tepesinde yer alan bu okul Heybeliada kuzeybatı kısmında yer almaktadır. 9. Yüzyılda imparator I. Basil’in isteği üzerine yaptırılmıştır. Dini eğitim amacıyla açılan Aya Triada Kilisesi 1844 yıllarına kadar kilisenin yanında dini eğitim vermek amacıyla da hizmet vermiştir. Atina Üniversitesinden sonra dini eğitim vermek amacıyla ikinci açılan okul olma özelliği gösteren Rum Ortodoks Ruhban Okulu Heybeliada gezi rehberi oluşturanların mutlaka ziyaret ettiği bir yerdir. 1844 yılında ise; din adamı yetiştirmek amacı ile Yüksek Ortodoks Teoloji Okulu ismini almıştır.1923 yılına gelince ise Heybeliada Ruhban Okulu olarak ismi tekrar değiştirilmiştir.

Akbük Gezi Rehberi

İmages Rum Ortodoks Ruhban Okulu 800 x 591

1971 yılında tüm okulların devlet himayesi altına alınıp devlete bağlanması ile birlikte, burada sadece lise eğitimi görülmeye başlanmıştır. 1971 yılında ise gelen bu değişim ile Heybeliada Özel Rum Lisesi ismini almıştır. 12 patrik yanı sıra bir çok akademisyen ve öğretim üyesi ile öğretmen yetiştiren bu okul eğitim yılı sonunda patrikhane tarafından kapatılmıştır.

Ayios Nikolaos Kilisesi

İmages Ayios Nikolaos Kilisesi1 800 x 534

Heybeliada’da güzel bir mimariye ev sahipliği yapan Ayios Nikolaos Kilisesi kim tarafından kaç yılında yaptığı henüz bilinmemektedir. Kilisenin mimarisi ile açıklama yapmaya çalışan tarihçiler kilisenin Bizans döneminde yapılmış bir eser olma özelliğinin yüksek olduğunu söylüyorlar. Sütunlar göz önüne alındığında da 14. Yüzyıllarda yapıldığına dair izlenimler ortaya çıkmaktadır.

İmages Ayios Nikolaos Kilisesi 800 x 526

Çam Limanı Koyu

İmages Cam Limani Koyu 800 x 500

Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ve tarihi yapılarıyla her yıl çok sayıda turisti ağırlayan bir bölge olan Çam Limanı Koyu, Heybeliada gezi rehberi listesi yapanların listelerine ekledikleri bir yer olarak sizlerin karşısına çıkmaktadır.

İmages Cam Limani Koyu1

Müthiş bir manzaraya ev sahipliği yapmasının yanı sıra Çam Limanı Koyu; Türkiye’de en çok beğenilen koylar arasında bulunmaktadır. Heybeliada’ya gelip yüzülebilecek yer arayan kişilerin uğrak noktası Çam Limanı Koyu olmaktadır. Koyun asırlar öncesinde bakır, altın arama işlemleri sonucunda bu hale geldiği saptanmıştır.

Heybeliada Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Heybeliada Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds