Hafta sonu Ankara’da nereye gidilir diye düşünmeyin, birçok alternatif önerimiz sayesinde hafta sonunuzu değerli kılın.

Ankara’ya gidip öncelikle Atamızın ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir ziyaret edilmez ise kendinizi bu güzel şehre gittim saymayın. Anıtkabir ve içerisinde yer alan müze alanlarında hem Ata’mızın hayatını, hem de Kurtuluş Savaşı’nın anlatıldığı görseller tüylerinizi diken diken edecektir. Atamızın mozolesini ve müze alanlarını mutlaka görmek ve ülkemizin hangi koşullarda bağımsızlığına kavuştuğunu anlamanın en güzel ve en iyi anlatıldığı bu alanı mutlaka geziniz.

Hafta Sonu Ankara’da Nereye Gidilir?

Seğmenler Parkında Doğaya Yayılın

Seğmenler Parkı

Ankara’da Seğmenler parkı hem ortamı hem de gezginlerin kültür seviyeleri ile Avrupa Kentlerini kıskandıracak güzellikler barındırmaktadır. Bazen ormanın derinliklerinden gelen müzik sesi burada canlı müzik yapan gençlerin olduğu bölgeye çıkaracaktır yolunuzu. İnsanların evcil hayvanlarını (özellikle köpeklerini) gezdirdiği alanda bir kenarda birbiri ile koyu bir sohbete dalan bir grup insan görürsünüz, bir kenarda ise elindeki kitaba dalmış olan bir kişi. Ankara’nın en gözde mekanlarından olan parkta dostlarınızla bir piknik yapmak ise amacınız park sizi çağırıyor. Hafta sonu Ankara’da nereye gidilir diyenlere en büyük tavsiyemiz, Seğmenler Parkı’nda güzel bir geçirmeniz.

1983 yılında açılan bu parka ister sandalyenizi atıp tek başınıza bir kitabın derinliklerine dalın, isterseniz etrafınızda yer alan insanları gözlemleyin.

Parkın içerisinde adını aldığı seğmenleri sembolize eden bir heykelin de yer aldığı parkın içerisinde havuzlar ve yeşil alanlar size nefes aldıracaktır. Park içerisinde konumlu bulunan amfi tiyatroda günümüzde de zaman zaman konserlere rastlayabilirsiniz.

Ankara’daki En Uygun Oteller

Eymir Gölüne Uğrayın

Eymir Gölü

Hafta sonu Ankara’da nereye gidilir diye düşünen Ankaralı vatandaşların uğraması gereken yerlerden biri de Eymir Gölü.

Ankaralıların şehrin gürültüsünden uzaklaşarak biraz nefeslenmek için gitmeyi tercih ettikleri yerlerin başında yer alan Eymir gölü ODTÜ ormanı içerisinde yer almaktadır.Kendine has faunası ve florası ile etkileyici bir güzellikle sizleri karşılayan göl etrafında yürüyüş yapabilir, bisiklete veya ATV’ye binebilir veya piknik ateşi etrafında dostlarınızla anılarınızı tazeleyebilirsiniz.

Çok sayıda canlı türüne ev sahipliği yapan gölün uzunluğu 4 km, genişliği ise 250 m civarındadır. Ortalama 4 metre civarında derinliğe sahip olan gölde sakarmeke, elmabaş patka, yeşilbaşlı ördek ve bahri kuş türleri sık sık karşılaşacağınız görsel güzelliklerden bazılarıdır.

Devlet Tiyatrolarında Bir Oyun Seyredin

Ankara Devlet Tiyatrosu

Ankara’nın kültür yapısına yön veren kurumların başında gelen Devlet Tiyatrolarında usta oyuncular tarafından sahnelenen; nitelik bakımından son derece yüksek kaliteli oyunlardan bir ya da bir kaçını seyredebilirsiniz.Rağbetin çok fazla olduğu bu oyunlara biletinizi önceden almanızı tavsiye ederiz.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nde Gökyüzü Gözlemleriyle Uzayı Keşfedin

Rasathane

Ankara’yı ziyaret edenlerin en çok keyif aldığı etkinlikler arasında Rasathanede gerçekleştirilen gökyüzü gözlemleri aslında evrende ne kadar küçük olduğumuzu gösterecektir size. Zaman zaman halka açık olarak faaliyet gösteren gözlem evinde gök cisimlerini gözlemlemek ve onları teleskoplar aracılığı ile keşfetmek isterseniz bu mekan tam size göre. Mekanda yetkinliği olan kişiler tarafından zaman zaman ziyaretçilere astronomi konusunda tanıtım da yapılmaktadır.

Kuğulu Park ve Tunalı Hilmi Caddesi Gezintisi Yapın

Kuğulu Park

Nezih ve seçkin eğlence mekanlarının sıra sıra dizildiği Tunalı caddesinde salınarak yürüyün. Kuğulu parkında da yeşilin ve açık havanın tadını çıkarın. Özellikle kış aylarında park içerisinde yer alan gölette muhteşem manzaralar oluşmakta olup Ankara’ya gelip bu parkta yaz veya kış farkı gözetilmeksizin nefeslenmek için durmamak olmaz. Tunalı Hilmi caddesi ve yan sokaklarında ise her bütçeye uygun yeme içme mekanları sabırsızlıkla siz gezginleri beklemektedir.

Jolly Joker’de Sevdiğiniz Bir İsmin Konserini Yaşayın

Jolly Joker

Ankara’nın en iyi kapalı konser alanında sevdiğiniz bir sanatçının performansını canlı olarak izleyin. Konser programına internet üzerinden ulaşmak çok kolay.

Ankara’ya Yakın Turistik Mekanlara Günübirlik Turlara Katılabilirsiniz

Günübirlik

Turistik açıdan çok zengin olmayan bir il olan Ankara konumu nedeni ile gezi ve ören yerlerine oldukça yakın konumda yer almaktadır. 1-3 saatte ülkemizin en önemli ören yerlerinin pek çoğuna ulaşma imkanınız var. Beypazarı, Kızılcahamam, Elmadağ, Kapadokya, Yedigöller, Abant, Amasra, Safranbolu, Akçakoca, Ilgaz ve Eskişehir gibi farklı seçenekleri bulunan günübirlik turlardan birisine katılarak gezinizi renklendirebilirsiniz.

Eskişehir’deki En Uygun Oteller

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin Birbirinden Güzel Etkinliklerine Katılın

Çağdaş Sanatlar Merkezi

Çankaya Belediyesi ev sahipliğinde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen bir çok konser, sergi, söyleşi, eğitim, tiyatro ve benzer pek çok etkinliği ücretsiz takip etme imkanına sahipsiniz.

Ulus’ta Geçmiş Çağlardan Bugüne Tarihi Yerinde Yaşayın

Ulus

Her Ankaralı’nın yaptığı gibi siz de Kentin en eski yerleşim alanı olan Ulus ve çevresini gezebilir, Anadolu Medeniyetleri Müesini ziyaret ederek tarihte bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Kaleyi gezin, oradan Ankara’ya kuş bakışı panoramik görüntülü bakın, Rahmi Koç Müzesine uğrayın. Bu müzede yer alan antika eşyaları yeniden keşfederken müze içerisinde yer alan kafelerde bir yudum kahve ile gördüklerinizi yorumlayınız.

Ankara’nın Kalabalık Caddelerinde Kaybolun

Cadde

Bu etkinlik sadece Ankara’ya özel değildir. İstanbulluların nasıl Beyoğlu’nda, Taksim’de Ortaköy’de kalabalıkların arasında yalnızlığını aradığı gibi siz de Ankara’da Kızılay’da, Bahçeli’de hem kendinizi hem geçmişinizi unutarak sadece ve sadece tek başınıza kaybolun.

Film ve Tiyatro Festivallerine Katılın

Festival

Yılın hemen hemen her döneminde bu kentimizde bir film veya tiyatro festivaline rastlayabilirsiniz. Bu festivallerden birisine denk gelirseniz sakın kaçırmayın ve kendinizi sanatın engin sularına bırakın. O sizi doğru yere sürükleyecektir.

Açık Hava Sineması İle Nostalji Yaşayın

Açık Hava Sineması

Belli bir yaş altındakiler bilmeyebilir. Ama eskinin en büyük keyiflerinden olan yaz mevsimi açık sinema keyfi Ankara’da halen yaşatılmaktadır. Cermodern bu işi layıkıyla yapan yerlerin başında gelmektedir. Mutlaka bu etkinliğe katılın ama Ankara’nın gece soğuğuna karşı önleminizi de alın 🙂

Bilkent ve Ümitköy Gibi Şehrin Dışındaki Yeşil Semtleri Görün

Ankara’dan ayrı bir dünya havasında olan Bilkent, Oran, Ümitköy gibi merkeze bir nebze uzak olan ve genelde bahçeli evlerin yer aldığı bu yerleri gezin. Temiz havanın ciğerlerinizi doldurduğu, temiz havanın, yeşilin ve sessizliğin tadının çıkarılabileceği; pek çok hoş mekanın arasında şehrin kalabalığından uzaklaşarak ve park yeri sorunu yaşamadan dostlarınızla çok keyifli anlar geçirmek isterseniz buyurun sizi bekliyor bu alanlar.

Spor Sevdalısı İseniz Mutlaka Futbol Maçına Gidiniz

Ankaragücü Gençlerbirliği

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da futbol bir aşktır. Bu harika kente geldiğinizde eğer maç var ise 100 yılı aşkın ömrü olan kulüplerin birisinin maçına mutlaka gidiniz. Hararetli taraftarlar ile yan yana oturarak onların maç esnasında kendinden geçerek aşık olduğu renklere verdiği desteği yaşayınız. Tercih sizin, Gençlerbirliği veya Ankaragücü, Ankara’nın iki güzide takımına destek olmaya gidebilirsiniz. Hafta sonu Ankara’da nereye gidilir diye düşünme, iki büyük takımdan birini tercih et 🙂

Nereye giderseniz gidin, nereyi keşfederseniz keşfedin, nerede keyifle piknik yaparsanız yapın gittiğiniz yerleri başkasının da ziyaret ederken sizin istediğiniz gibi temiz ve bakir görmek isteyeceğini bilerek çöplerinizi mutlaka yasal çöp alanlarına bırakınız.

#BuTatilde Öneri: Karadeniz’in İncisi Ordu Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Erçin Kaya

İstanbul doğumludur ve istanbulda yaşamaktadır. Şu anda zorunlu haller sebebi ile plaza hayatı sürmektedir. Bir gün büyük şehirin gürültüsünden kurtulmak doğa ile iç içe yaşayabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hafta Sonu Ankara'da Nereye Gidilir?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds