Türkiye’nin en özel yerlerinden biri olan Kapadokya seyahat rehberi ve şehrin hikayesini merak ediyor musunuz?

Bundan çok uzun zaman önce yeraltı gökyüzüne karşı bastıramadığı aşkının gücüyle kaynamaya başladı. toprağı işgal etmeye başlayan kızgın lavlar savaşı kazanan taraf oldu. bütün bunlar sona erdiğinde geriye koca bir dağ sertleşerek toprağı kaplayan yüzlerce kilometrekarelik lav akışkanları ve yer altının soğuk nefesi olan tüf tanecikleri kaldı. İnsanlar epey sonraları o dağa Erciyes, savaş alanına ise Kapadokya dedi.

Kapadokya seyahat rehberi detaylarından önce yerin konumunu belirtmek gerekirse, Kapadokya: Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde ve Kayseri bu bölgenin içinde yer alıyor. şekil alan eserlerin büyük çoğunluğu ise Nevşehir kısmında kalmıştır.

Kapadokya’nın sessiz ev sahipleri olan peri bacaları misafirlerini ağırlıyor.Bu peri bacaları doğanın bize sunduğu birer sanat eseri mahiyetinde tüm ihtişamıyla gezginlere göz kırpıyor, şimdilerde ise birçok balonla birlikte güneşin doğuşunu selamlıyorlar. Ama bundan 2000 yıl kadar önce binlerce insanı barındırıyorlardı.

Gelin şimdi doğa ve tarihin mükemmel bir şekilde bütünleştiği jeolojik ve sosyolojik olarak bir tarihe tanıklık edebileceğiniz bu topraklarda nereleri gezmeliyiz bunlara değinelim.

Kapadokya Seyahat Rehberi

İlk Durak: Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya Açık Hava Müzesi

Hristiyanlık düşüncesine bir çok yenilik getiren Aziz Basil’in fikirleri ilk olarak burada öğretilmeye başlanmış. Bölgedeki manastır hayatı 1000 yıl kadar sürmüştür. Müze kaya içine oyulmuş manastırlar, kiliseler, şapeller, yemekhaneler, mutfaklar ve yaşam alanlarından oluşmaktadır.

Müze giriş kısmında bulunan ilk yapı Rahibeler Manastırıdır. Kız öğrencilerin eğitim gördüğü bu yapı içerisinde yemekhanesi, mutfağı, şapeli, kilisesi bulunan 7 katlı büyük bir komplekstir. Bu müzede Aziz’in şapeli ve rahipler manastırı yer almakta olup bunların yanı sıra ufak bir kilise de olsa Elmalı Kilise’yi de gezmenizi önerebilirim.Hristiyanlık alemi için önemli bir yer olmasının sebebi de yine Aziz Basil’den ötürüdür. Tarihi bir yer olan bu bölge, Kapadokya seyahat rehberi listenizde mutlaka yer almalı.

Elmalı Kilise

Elmalı Kilise

Pek de büyük sayamayacağımız bu kilise, derin bir tünelden geçtikten sonra karşımıza çıkacaktır. Tam bir sanat eseri niteliği taşıyan kiliseye “elmalı” denmesinin sebebi ise Ana apsisin hemen önündeki kubbenin içinde bulunan Archangel Michael tasfirinin elinde tuttuğu küresel objenin elmaya benzetilmesi nedeniyledir. Archangel Michael bizim dinimizde de 4 büyük meleklerden biri olan ve doğa olaylarının idare edilmesinden sorumlu Mikail’dir. Kilise tavan 4 sütunla desteklenmiş 9 kubbeden oluşuyor ve her kubbe farklı sahnelerde süslenmiştir.

 

Yılanlı Kilise

Yılanlı KiliseKapadokya En Uygun Oteller

Bu kiliseye yılanlı denmesinin sebebi de duvardaki yeşil ejderhanın yılana benzetilmesinden ötürü ortaya çıkmıştır. Ama aslında orada ejderhayla savaşan Aya Yorgi(Aziz George) resmedilmiştir. Yılanlı kilise küçük ve muhtemelen tamamlanmadan yarım bırakılmış bir kilisedir.

Yılanlı kilisenin en ilginç süslemelerinden birisi giriş kapısının hemen üzerinde bulunan ve bir dama tahtasını andıran süsleme. Bu süslemenin bir hikayesi olduğunu tahmin edersiniz. öyleyse soru işaretlerini kaldıralım ve de anlatalım. Hz. İsa çarmıha gerildiğinde Romalı askerler Hz. İsa’nın mallarını paylaşamamışlar. Kareler çizerek eşyaları karelerin üzerine koymuşlar. Sırası gelen asker karelere taş fırlatarak taşın durduğu karenin üzerindeki eşyayı almış. Kapının üzerindeki kare şekilleri bu eşya paylaşımını simgelemektedir.

Paşabağ Vadisi

Paşabağ Vadisi

Bu vadide hala oluşmakta olan peri bacalarını görmek mümkün. Peri bacalarının üzerinde gördüğümüz şapka gibi olan şekiller aslında bu yapıları korur niteliktedir. Evet hepsinde göremediğiniz bu şapkaların peri bacalarının yıllık aşındırma değerlerini azaltmakta olduğu saptanmıştır. Öyle ki şapka görünümlü olan bacaların 4 cm aşınırken bu şapkanın olmadığı peri bacaları ise 28 cm’e kadar aşındığı bilinmektedir.

Bu vadide sesinizin farklı bir tınıyla çıktığını hissedebilirsiniz, sakın şaşırmayın çünkü buranın ciddi anlamda bir akustiği var.

Avanos

Avanos

Nevşehir’e 18 km uzaklıkta, Aksaray – Kayseri kervan yolu üzerinde Kapadokya bölgesinin şirin bir ilçesi Avanos. Tarih boyunca gürleyerek akmaktan yorulmadan Orta ve Kuzey Anadolu’yu dolaşan ve bu yolculuğunu Karadeniz’e kavuşarak bitiren Kızılırmak, Kapadokya’da Avanos’un tüflü, killi topraklarını kızıla boyayıp sanatçı bir halk yaratmış.

Evet işte o meşhur arkadaşlarınızın Kapadokya gezisi fotoğraflarında sıklıkla karşılaştığınız toprakla, çamurla yoğrulan çömleklerin, kirlenmiş ellerin,yüzlerin fotoğraflandığı o meşhur yer; AVANOS. Burası çömlek atölyelerinin sıkça yer aldığı bir bölge aslında.Kayalara oyulmuş mağaraların içinde, Kızılırmak’ın bir armağanı kızıl toprağın ayakla döndürülen işlikler üzerindeki aldığı şekli izlemek, birçok turisti içindeki yaratıcılığını göstermeye özendiriyor. Ata mesleği çanakçılığın tarihi de Avanos kadar eski, Hititlere kadar uzanıyor. Avanos’u gezerken ilçede Remzi Bey’in dükkanı olan Avanos Çarşı Seramik’e uğramanızı tavsiye edebilirim.

Saç Müzesi

Saç Müzesi

Farklı bir inanışa göre insanlar burada saçlarını kesip fotoğraflarıyla ya da özel eşyalarıyla birlikte asarlarmış ve dilek tutarlarmış müzenin içerisinden fotoğraf almak videoya çekmek yasak olduğundan fotoğraflarla yetinmeyip (ki elde de yok) gezmenizi öneririm. Müze haftanın yedi günü de açık haldedir. Girişler 08.30 ile 19.30 arasında yapılmaktadır.

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya bölgesinin en eski ve en uzun süre kullanılmış yaşam bölgesi olan Zelve Açık Hava Müzesine sıra geldi. Özellikle M.S  9 ve 12. yüzyıllarda buradaki yaşam ve nüfus epeyce fazlalık göstermiştir. Burada yaklaşık 1 kilometrelik bir yürüyüş alanı mevcut. Manastırların ve kiliselerin arasında kalan bu yürüyüş yolunda tarihe dair kalıntılar görmeniz oldukça yüksek bir ihtimal.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri’nde Hitit, Asur ve Firig uygarlıklarının izlerini taşıdığını göreceksiniz. Buradaki  söylentilere bakılırsa değişmeyen bir sıcaklık söz konusu. Yaz-kış 17 derece olduğu söylenmekte. Yalnız burayı gezerken bilmeniz gereken şeylerden önemli hususlardan bir tanesi de geçeceğiniz yolların epeyce dar olmasıdır. Klostrofobi tanısı olan gezginlerin bu durumu bilerek bu yolculuğa çıkmalarını öneririm.

Kapadokya seyahat rehberi ve Kaymaklı demişken, Kaymaklı’ya geldiğinizde buranın meşhur bir tadı olan kuru kaymak yemeyi de ihmal etmeyin derim 🙂

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Buraya geleceklere can kurtarıcı bir bilgiyle başlayalım. Vadinin her iki yakasından 300’e yakın merdiven inip vadiye giriş yapabilir ya da vadinin tam ortasına gelip araçlarla aşağıya kadar inip yorulmadan seyahatinize başlayabilirsiniz. Jeolojik olarak Hasan Dağının volkanik bir faaliyet göstererek patlaması sonucu Ihlara Vadisi oluşmuştur.

Melendiz Nehrini de bu bölgede görmeniz hatta bir doğayla iç içe olacağınızdan ötürü hayranlıkla kuş seslerinini dinlemeniz, Kapadokya seyahat rehberi planınızı fazlasıyla özel kılacaktır diye tahmin ediyorum.

Selime Manastırı

Selime Manastırı

Bu manastır Kapadokya’nın en büyük manastırlarından biri olarak göze çarpıyor. Kayaların içine oyulmuş yüksek katlı bir katedral olan Selime Manastırı dini bir merkez olarak olarak kullanılmış olup daha sonraları Selçuklular burayı Moğollara karşı askeri bir üst haline de getirmiştir. Katedral yolu üzerinde bu sebeple Selçuklu izlerini görebileceğiniz ve enfes bir manzarayla karşılaşacağınızın garantisini verebilirim. Bunların en iyi örneklerinden biri olarak Anadolu Selçuklu’nun Moğollara karşı vermiş olduğu mücadelede önemli bir yere sahip olan Ali Paşa’nın türbesini görmek de mümkün.

Ufak Tavsiyelerimiz 🙂 

Burada nerede konaklanır diyenleriniz vardır elbette. Göreme, konaklamak için sanki biraz iç içe gibi geldiğinden Uçhisarda yer alan otelleri tavsiye edebilirim.

Yemek konusunda da testi kebabını tavsiye edebileceğim. Bu bölgede sanırım en zayıf noktalardan biri yemek hususu, biraz beklentilerimin altında kaldığını, alternatifsiz bir ortam olduğunu söylemek mümkün. Yemek yiyebileceğiniz güzel restoranlar, turist bazlı işletmeler olduğundan dolayı yüksek rakamlar görmeniz mümkün bu yüzden şaşırmayın önerisinde bulunduktan sonra yazımı tamamlıyorum.

Umarım çokça anı biriktirdiğiniz iyi ki diyebileceğiniz bir gezi planlaması için yardımcı olabilmişimdir. TAKİPTE KALIN 🙂

#BuTatilde Rehber Önerisi: İstanbul’un Tarihi Yarımadasını Merak Ediyor Musun?

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Özgür Gümüş
18 Temmuz 1994'te doğdu. Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Bölümü mezunu, aktif olarak içerik yazarlığı yapıyor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzel Atlar Diyarı: Kapadokya Seyahat Rehberi #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds