Gürcistan’ı ziyaret edecekler için bu ülkede nerelere gidilir, nasıl gidilir, nerelerde konaklanır, ne yenir ve ülkenin tarihi ve genel yapısıyla ilgili bilgilerin yer aldığı Gürcistan Gezi Rehberi yazımıza göz atmanızı öneririz.

Genel Bilgiler

Kafkasya Bölgesi’nde yer alan Gürcistan; Rusya, Ermenistan, Azerbaycan ve Türkiye’ye komşudur. Gürcistan’ın Karadeniz’e de kıyısı bulunur. Ülkenin başkenti Tiflis’tir. Dört milyona yakın bir nüfusu bulunan Gürcistan’ın resmi dili Gürcüce, para birimi Lari’dir.

Gürcistan Tarihi

Gürcistan, taş devrine kadar dayanan bir tarihe sahiptir. Ülkede bulunan Homo Georgicus kalıntısının tarihi yaklaşık 1.800 bin yıl öncesine dayandığı belirlenmiştir. Ülkede kurulan en eski devlet, İberia Krallığı’dır. Bu krallıkla birlikte ülkede Kolheti Krallığı’nın da kurulması ile Gürcülerin kültürel geleneği ve devlet teşkilatlanması geleneği başlangıcı sağlanmıştır.

Yazılı kaynaklardan edinilen bilgilere göre Gürcülerin ortaya çıkışının milattan önce 12. yüzyıla kadar geçmiş bir tarihe sahip olduğu belirlenmiştir. Siyasi yapılanma temellerinin ise milattan önce 7. yüzyıla kadar gittiği bilinmektedir. Milattan önce 4. yüzyıla gelindiğinde ise Birleşik Gürcistan Krallığı kurulmuştur. Ülke altın çağını ise Kraliçe Tamar döneminde, 13. yüzyılda yaşamıştır. Moğol, İran, Osmanlı ve Rusya ile çokça karşı karşıya gelen Gürcistan, tarihler 1801’i gösterdiğinde Rusya egemenliği altına girmiştir. 1918- 1921 yılları arasında ise Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti kurulmuş ve bağımsızlık ilan edilmiştir. 1921 yılına gelindiğinde ise işgal edilen Gürcistan, Sovyetler Birliği içerisine alınmıştır. 1991 yılına kadar Sovyetler Birliği altında bulunan ülke, birliğin dağılmasıyla yeniden bağımsızlığını ilan etmiştir.

Yakın tarihe bakarsak Gürcistan’da, 2003 yılında Kadife Devrim, 2004 yılında ise batıda Gül Devrimi olarak adlandırılan, Turuncu Devrim gerçekleşmiştir. Bu devrimler siyasi içeriklere dayanan devrimlerdir. 2008 yılında ise Gürcistan’ın Rusya ile sınırında bulunan Güney Osetya Bölgesi’nde bir savaş yaşanmıştır. Güney Osetya Savaşı olarak bilinen bu savaş sonucunda, bölge bağımsızlığını ilan etmiştir.

Gürcistan Gezi Rehberi

 • Nariakala Kalesi
 • Kartlis Deda Heykeli
 • Sameba Katedrali
 • Cvari Manastırı
 • Anchiskhati Bazilika Kilisesi
 • Piazza Meydanı
 • Batum Ortodoks Kilisesi
 • Botanik Bahçesi
 • Ali ve Nino Heykeli
 • Astronomik Saat
 • Fener Kulesi

Gürcistan gezi rehberi oluştururken, milattan öncelere dayanan tarihi ile Gürcistan’da gezebileceğiniz birçok alan bulunduğunu unutmayın. Ülkede bulunan doğal ve tarihi güzellikler sizi çokça etkileyecektir.

Narikala Kalesi, Tiflis

İmages Narikala Kalesi e1588668841486

Başkent Tiflis’te yer alan Narikala Kalesi, şehrin en hakim yerinde bulunan antik bir kaledir. Milattan sonra 3. yüzyılda inşa edilen bu kalenin en üstünde, Aziz Nikolas Kilisesi bulunur. Şehrin başka uygarlıkların eline geçmesiyle adı Narin Kale olarak da adlandırılmıştır. Şu an harabe şeklinde bulunan kale, 19. yüzyıla kadar korunmuş lakin bu yüzyılda gerçekleşen depremlerde çokça hasar görüp yıkılmıştır.

Kartlis Deda Heykeli, Tiflis

İmages Kartlis Deda Heykeli

Bu heykel, Tiflis’in sembolü olarak adlandırılır. Çünkü şehrin kurtuluşunun bin beş yüzüncü yıl dönümünde, 1958 yılında yapılmıştır. Sololaki Tepesi’ne, Gürcü heykeltıraş Elguca Amaşukeli tarafından inşa edilmiştir. Alüminyumdan, yirmi metre yükseklikte yapılmış bu eser, gürcü kıyafeti giymiş bir kadın heykelidir. Kadının elinde dostlara ikram edilecek bir şarap sunum kasesi, diğer elinde düşmanlara uzatılan bir kılıç bulunur.

Gürcistan’da şarap imgesi barışı ve muhabbeti anlatır. Hatta Gürcüler, şarap kadehlerini ‘‘barışa’’ diyerek kaldırırlar.

Sameba Katedrali / Tiflis

İmages Sameba Katedrali e1588668861852

Tiflis’in her yerinden görünen bu katedral, 1995 yılında Gürcülerin özgürlüğünün ve dirilişinin anlatılması amacıyla yapılmıştır. Gürcistan’ın en büyük Kilisesi olan bu katedral, 15 bin kişi kapasitesine sahiptir. Yakın geçmişin bu ürününü mutlaka Gürcistan gezi rehberinize eklemelisiniz.

Cvari Manastırı / Tiflis

İmages Cvari Manastiri

UNESCO Dünya Mirası Listesi içinde yer alan bu manastır hac görevi için önemli bir yerdir. İki nehir arasındaki bir dağa inşa edilen bu manastırın yarattığı görsel şölen sizi çok etkileyecektir.

Anchiskhati Bazilika Kilisesi / Tiflis

İmages Anchiskhati Bazilika Kilisesi

Gürcülerin en çok ziyaret gerçekleştirdiği ibadet merkezi olarak, hala kullanılmaktadır. 6. yüzyıldan bugüne varlığını koruyabilmiş olan bu kilise, Tiflis tarihinin temel taşlarından biri olarak anılmaktadır. Tarihi ve mimarisiyle, Gürcistan gezi rehberinizin olmazsa olmazı olacaktır.

Piazza Meydanı / Batum

İmages Piazza Meydani

Şehrin en kalabalık buluşma noktalarından biri olan Piazza Meydanı, birçok sosyalleşme alanını içinde barındırmaktadır. Bu meydan İtalyan mimarisi tarzıyla yapılmıştır. Geziniz sırasında bu meydanda vakit geçirmekten hoşlanacaksınız.

Batum Ortodoks Kilisesi / Batum

İmages Batum Ortodoks Kilisesi

Gürcü iki kardeş tarafından neo – gotik tarza yaptırılan, mimarisi ile Avrupa’daki kiliseleri andıran bir yapıdır. 1898- 1902 yılları arasında inşa edilmiş bu kilise, üç büyük kubbeye sahiptir. Rus himayesi sırasında laboratuvar ve arşiv binası olarak kullanılmıştır. Batum’un ana kilisesi olan bu yapı, bağımsızlık ardından ülkede tekrar inanç merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Alfabe Kulesi / Batum

İmages Alfabe Kulesi e1588668910348

2010 yılında yapımına başlanmış olan bu kule, özgürlük ve gürcü alfabesinin önemini ortaya çıkarmak adına yapılmıştır. Her biri dört metre olarak, alüminyum plakalardan yapılmış harfler dışarıdan görülmektedir. Kule içerisinde gözlem evi ve restoranlar da bulunur.

Botanik Bahçesi / Batum

İmages Botanik Bahcesi e1588668926450

1912 yılında, Rus botanikçi Andrey Nikolayevich tarafından yapılmıştır. Bu botanik bahçesinin içerisinde Himalayalar, Kafkasya, Amerika  ve Avusturalya’dan getirilmiş bitkiler ile geniş bir habitat sağlanmıştır.

Ali Ve Nino Heykeli / Batum

İmages Ali Ve Nino Heykeli e1588668945543

Kurban Said’in bir romanından yola çıkarak, 2007 yılında Tamara Kvesitadze tarafından yapılmıştır. Hergün akşam, saatler yediyi gösterdiğinde hareket eden bu heykelle tasvir edilen iki aşık, iç içe geçiyor. Bu heykel, Azeri ve müslüman bir erkek ile Gürcü ve Hristiyan bir kadının aşkını sembolize ediyor. Bu ana tanıklık etmek için, bu heykeli Gürcistan gezi rehberinize eklemenizi öneririz.

Astronomik Saat / Batum

İmages Astronomik Saat

Gürcistan Eski Milli Bankası içerisinde yer alan bu saat, türünün eski örneklerinden birini oluşturuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu saat; ay, güneş, zodyak takımyıldızı ve gezegenlerin yerlerini göstermektedir. Aynı zamanda her yeni saatte başka bir melodi çanları tarafından çalınmaktadır.

Fener Kulesi / Batum

Fener Kulesi Gürcistan Gezi Rehberi

1863 yılında Osmanlılar tarafından, Batum Limanı’nda inşa edilmiştir. Daha sonra Ruslar’ın hakimiyetine geçen şehirde, 1878 yılında bu fener tekrar yapılmıştır. Bugünkü halini ise inşa edenler, 1882 yılında Fransız mühendisler olmuştur.

Gürcistan’da Ne Yenir?

İmages Gurcistan Yemekleri

Gürcistan sınır komşularından ve Ortadoğu ile Avrupa lezzetlerinden etkilenmiş bir mutfağa sahiptir. Böylece çokça etkileşimle kurulmuş bir mutfak ülkede hakim olmuştur. Baharat ve acının çok kullanılmadığı; et, köfte, sebze ve hamur işleri hakimdir. Ayrıca bu mutfakta nar, ceviz, sarımsak ve kişniş sıkça kullanılan lezzetlerdir. Ülkede yetiştirilen erik, üzüm, şeftali ve armut da sık sık kullanılan lezzetlerdendir.

Gürcistan gezi rehberi oluştururken Gürcistan’ın yetiştirdiği beş yüzün üzerinde üzüm çeşidinden yapılan şarapları tatmayı unutmayın. Ayrıca ülkenin şarap tarihinin yedi bin yıllık olduğu da, bulunan tarihi kalıntılarla ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, Gürcistan’da üretilen gazozlar ve peynir çeşitleri de epey ünlüdür.

Gürcistan’da bazı geleneksel lezzetler şöyledir: Haçapuri, Hinkal, Harço Çorbası, Lobio, Sulguni Peyniri, Ponçiki, Churchkhela, Tolma.

Gürcistan lezzetlerini tadabileceğiniz bazı restoranlar ise şöyledir: Piazza Square, Shemoikhede Genatsvale, Porto Franco, Gold Fish Restaurant, Batum Ters Ev – White Restaurant Batumi, San Remo, Batum Hilton.

Ulaşım

Gürcistan’a uçak ile ulaşım çok kolaydır. İstanbul’dan ya da Karadeniz’de havalimanı bulunan birçok şehirden, Gürcistan’ın Tiflis ve Batum illerine direkt ve aktarmalı olarak ulaşılabilir. Gürcistan’a karayolu ile de ulaşmak mümkündür. Sınır ülkemiz olan Gürcistan’a, Karadeniz’den otobüs seferleri ve özel araçla rahatlıkla ve birkaç saatte ulaşabilirsiniz.

Gürcistan’da araba kiralamak çok ucuzdur. Bunun yanında taksi kullanarak da yirmi dört saat yolculuk yapabilirsiniz. Bu yolculuklar da çok ucuzdur. En uzak mesafeye bile otuz lariden az bir ücrete seyahat edebilirsiniz. Ülkede sarı otobüs ve minibüslerle de ulaşım çok ucuzdur. Gürcistan’da kullanılan en yaygın ulaşım aracı ise bisiklettir.

Konaklama

Gürcistan’da en çok konaklama alanının bulunduğu yer Batum’dur. Çok ucuza konaklama yapılabilecek, her bütçeye uygun oteller bulunmaktadır.  Gürcistan gezi rehberinizi oluştururken göz atabileceğiniz oteller ise şöyledir:

Gürcistan seyahat rehberi dahilindeki anılarınızı, önerdiğiniz Gürcistan gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gürcistan Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds